Experti zhodnotili význam vojenských cvičení Ruska, Číny a Iránu, ktoré sa začali vo vodách Arabského mora.
Námorné sily Číny, Ruska a Iránu vykonávajú do 19. marca spoločné námorné cvičenia „Marine Security Belt – 2023“ v Arabskom mori neďaleko iránskeho prístavu Chahbahar. Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.
Podobná spolupráca prebiehala aj v rokoch 2019 a 2022. Ruskú stranu zastupujú lode Severnej flotily pod vedením fregaty „Admiral flotily Sovietskeho zväzu Gorškov“ a námorného tankera „Kama“.
Podľa toho, ako to komentujú odborníci, tieto vojenské cvičenia sú zamerané na vytvorenie architektúry pre bezpečnosť a ochranu vodných ciest. Majú pomôcť prehĺbiť praktickú spoluprácu medzi zúčastnenými krajinami.
Minulý rok dokonca vyjadril Si Ťin-pching známe myšlienky ruského filozofa Nikolaja Fjodorova o architektúre spoločného osudu ľudstva, kedy poriadok založený na amerických pravidlách má byť nahradený multipolarizmom.
Rusko, spolu s Čínou, Iránom a ďalšími krajinami sa angažuje v deamerikanizácii Blízkeho východu, komentujúc prebiehajúce cvičenia docent z Finančnej univerzity Gevorg Mirzajan.
„Presnejšie povedané, Moskva, Peking a Teherán sa podieľajú na prechode z exkluzívnej americkej platformy na inkluzívnu, kde môže spolupracovať množstvo ďalších krajín, samotné Spojené štáty americké nevynímajúc. Z politického hľadiska tomuto procesu napomáha organizované obnovenie diplomatických vzťahov medzi Saudskou Arábiou a Iránom. Rusko má zo svojej strany veľký politický prínos, keďže organizuje rokovania vo formáte Moskva – Damask – Ankara a Teherán,“ tvrdí Gevorg Mirzajan.
Realizácia takýchto cvičení podľa neho dokazuje, že Moskva a Peking môžu byť nielen spoľahlivými politickými garantmi, ale aj vojenskými. Dokazuje to silu a schopnosť brániť priestor Blízkeho východu, najmä obchod a vodné cesty. Ide o pomerne žiadanú funkciu v podmienkach, keď Moskva a Peking nevyžadujú exkluzivitu. A toto je inteligentná stratégia.
„Proces suverenizácie Perzského zálivu sa začína dostávať do aktívnej fázy. Nakoľko záujmy krajín tohto regiónu boli po dlhú dobu určované konfrontáciou medzi Saudskou Arábiou a Iránom. Vďaka nedávnemu obnoveniu diplomatických vzťahov medzi Teheránom a Rijádom bude umožnený „ťah koňom“ proti Spojeným štátom. Washington už dávno premenil Perzský záliv na americkú zónu a v podstate vytvoril patovú situáciu, v ktorej žiadny zo štátov nemohol zohrávať rozhodujúcu úlohu. Bez súhlasu SAE by tieto cvičenia v zálive nezačali. Aktívne k tomu prispelo Rusko aj Čína,“ tvrdí orientalista, vedecký pracovník oddelenia Blízkeho a postsovietskeho východu Ruskej akadémie vied Vasilij Ostanin-Golovňa.
Je presvedčený, že vyvážením interakcie Iránu a SAE s Ruskom a Čínou sa vytvára nové prepojenie medzištátnych vzťahov zo strany mimoregionálnych aktérov, ktoré môže prevážiť tradičný konfliktný charakter spolupráce medzi ropnými štátmi tohto regiónu. Je dôležité zachovať status quo, aby sa stabilizoval export čierneho zlata. Je pravda, že vnútorné rozpory sa razom nezastavia, no v každom prípade sa urobil veľký krok vpred.
Autor: Andrej Lapenkov
Zdroj: life.ru
Preklad: sk.news-front.info
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…