Pekári, cukrári a cestovinári medzitým vyzývajú Hegerovu vládu a poslancov Národnej rady SR na bezodkladné prijatie opatrení na zamedzenie kolapsu pekárskeho odvetvia.
Zvyšujúce sa ceny potravín sú odrazom aj globálneho rastu cien energií, ktoré v súčasnosti najviac vplývajú na konečnú cenu všetkých výrobkov. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, v reakcii na Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC). Ten vyzýva vládu a poslancov parlamentu na prijatie opatrení na zamedzenie kolapsu pekárskeho odvetvia.
„Je podstatné uviesť, že voči agrosektoru sa od roku 1989 postupne prehĺbil investičný dlh, ktorý sa zo dňa na deň nedá dobehnúť. Situáciu v súčasnosti a podľa maximálnych možností MPRV intenzívne rieši,“ priblížil agrorezort.
Ministerstvo poznamenalo, že do 10. júna mohli potravinári vypĺňať dotazník, na základe ktorého im MPRV SR poskytne mimoriadnu finančnú pomoc v aktuálnej situácii extrémneho zdražovania. Na túto pomoc je vyčlenených 8 miliónov eur, ktorú im po uzatvorení a vyhodnotení dotazníka zašle agrorezort do konca júla 2022. Dotazník podľa MPRV vyplnilo 440 subjektov.
„Na základe dát z tohto dotazníka mimoriadnej pomoci MPRV plánuje v 2. polroku 2022 aktivovať schému štátnej pomoci z prostriedkov štátneho rozpočtu. Ide o mimoriadny dočasný rámec pre potravinárov a peniaze sa k nim dostanú najneskôr do konca roka 2022. Je to schéma, ktorú musí schváliť Európska komisia,“informoval agrorezort.
„Čo sa týka pomoci so zabezpečením dostatku energie pre potravinársku výrobu, MPRV SR pripravilo ‚Návrh na zabezpečenie dostatočného množstva energií a ich dodávok do potravinárskeho priemyslu‘, ktorý je po medzirezortnom pripomienkovom konaní a finalizujeme ho. Radi by sme pripomenuli aj aktuálne otvorené, respektíve vyhodnocované výzvy v súhrnnom objeme takmer 314 miliónov eur,“ doplnilo MPRV.
Z toho sa podľa rezortu už vyhodnocuje výzva pre potravinárov za 170 miliónov eur. „To považujeme za mimoriadny úspech vzhľadom na kauzu Dobytkár a následné problémy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) s akreditáciou po prevalení sa korupčných podvodov z čias minulej vládnej garnitúry v agrorezorte,“ dodalo ministerstvo.
„Vďaka nasadeniu aktuálneho vedenia MPRV SR a PPA sa podarilo akreditáciu a tiež reputáciu PPA prinavrátiť. Žiadosti o vyplácanie boli pozastavené (v objeme asi 80 miliónov eur) a tie sa postupne od apríla opäť vyplácajú. Potravinári sa tak konečne dostanú aj k projektovým eurofondovým peniazom, o ktoré Slovensko takmer prišlo vďaka pôsobeniu predošlej garnitúry,“ uzavrelo ministerstvo pôdohospodárstva.
Pekári, cukrári a cestovinári vyzývajú vládu a poslancov Národnej rady SR na bezodkladné prijatie opatrení na zamedzenie kolapsu pekárskeho odvetvia. Uviedol to Milan Lapšanský, predseda predstavenstva SZPCC. Otvorenú výzvu vedeniu štátu schválili podľa neho členovia SZPCC na valnom zhromaždení 23. júna.
Slovensko nechce ísť cestou dlhodobého zastropovania cien plynu. Uviedol v piatok ráno predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) na úvod druhej časti samitu EÚ v Bruseli, ktorá je zameraná na ekonomické a finančné záležitosti. Informuje spravodajca TASR.
Na otázky o možnom zastropovaní cien plynu, na čo v rámci samitu vyzvali niektoré juhoeurópske členské štáty EÚ, premiér odkázal, že treba pamätať na udržateľnosť verejných financií. Pripomenul, že pandémia ochorenia COVID-19 bola veľkým náporom na rozpočty členských krajín, na druhej strane si však všetci uvedomujú, že treba pomáhať domácnostiam a aj podnikateľskému sektoru vystaveným vyšším cenám energií .
„Uvedomujeme si, že inflácia tu s nami bude najbližších niekoľko rokov, takže potrebujeme hľadať inteligentné riešenia,“ opísal situáciu.
Heger uviedol, že za správnu cestu, ktorou treba ísť, považuje to, čo sa podarilo na Slovensku s elektrickou energiou, keď sa podarilo dohodnúť sa s dodávateľmi, že na roky 2023 – 2024 nezastropujú cenu energií, ale bola s nimi možná dohoda na únosnej cene pre domácnosti.
„Stropovanie cien, ak trvá dlho, je škodlivé pre trh. Preto musíme hľadať dohodu s kľúčovými aktérmi na trhu, ako to uniesť,“ vysvetlil. Spresnil, že o tom majú byť aj diskusie na samite, aby bolo možné uniesť nové finančné tlaky a zároveň aj zaistiť pomoc na najbližšie dva roky.
V Bruseli vo štvrtok padli návrhy, aby sa čisto ekonomicky zameraný samit uskutočnil ešte v prvej polovici júla. Premiér to potvrdil a dodal, že ak to bude potrebné, k takému stretnutiu určite dôjde, podľa jeho slov je však isté, že sa k tejto agende šéfovia vlád a štátov vrátia na jeseň.
„V tomto momente je to podľa mňa skôr o hľadaní riešení na národnej úrovni, a potom by sme si mali vymeniť skúsenosti, čo ako funguje a na základe toho rozhodnúť, či niečo zavádzať plošne,“ povedal.
V kocke to podľa neho znamená, že je lepšie poskytnúť viac financií ľuďom, aby zvládli vyššie ceny energií, ako systémovo zasahovať do trhu, čo je vždy riskantné.
Zdroj: openiazoch.zoznam.sk / tvnoviny.sk
Slovenské Hnutie Obrody reaguje na podnety niektorých občanov, ktorí sa dožadujú rozpisu dátumov a miest, v…
Skupina vojakov, ktorá prenikla do ruskej Brjanskej oblasti, pozostávala z vojakov NATO. Ukrajinskú sabotážnu a prieskumnú skupinu, ktorá vtrhla do…
Poľsko varuje pred následkami ukoristenia tankov Abrams. Interia: Rusko vyvinie nové metódy boja proti tankom,…
Ani novinárovi, pedagógovi a katolíckemu kňazovi Karolovi Lovašovi neušlo štvrtkové (31. 10.) odsúdenie Andreja Kisku. Krajský…
Na základe Príkazu č. 01, Hrdinu Sovietskeho Zväzu a Predsedu Predstavenstva Štátneho Fondu, Alexandra Vladimiroviča…
Ľudia už podľa nej majú dosť hádok a konfliktov medzi politikmi. Komentovala aj progresivistické prejavy…