Minister informatizácie Raši obvinil zo zodpovednosti za chybu v systéme svoju predchodkyňu Remišovú. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD) tvrdí, že z vládnej siete Govnet mohli uniknúť osobné údaje občanov Slovenska a utajené štátne informácie.
Informácie o osobných údajoch občanov, ale aj o utajených štátnych údajoch mohli uniknúť. Oznámil to minister informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Vládnu informatickú sieť GOVNET podľa neho poškodila jeho predchodkyňa. Veronika Remišová (Slovensko, KÚ, Za ľudí) naopak hovorí, že bezpečnosť sietí sa jej podarilo zvýšiť.
Výmena obvinení o odpočúvaní a ohrození kybernetickej bezpečnosti štátu medzi ministrami informatizácie trvá roky. Pre podozrivé zariadenia nainštalované v štátnych počítačoch, zasahovala v lete 2020 v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby polícia.
„Vykonala neodkladné úkony trestného konania a zadržala štyri podozrivé osoby, s ktorými vyšetrovateľ v súčasnosti vykonáva procesné úkony,“ informoval v roku 2020 vtedajší hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.
„Ja to považujem za veľký problém, momentálne je to v rukách polície a potrebujeme odpovede na otázky, kto mal záujem preniknúť do bezpečnostných štruktúr štátu a ako boli tieto informácie využívané,“ vyjadrila sa vtedy Remišová.
„Ak niekto zo strany štátu takéto zariadenia tam namontoval, tak sa bude musieť zodpovedať, prečo to namontoval,“ hovoril v tom čase bývalý vicepremiér pre informatizáciu Peter Pellegrini (Hlas-SD).
Agentúra pre sieťové služby spravuje napríklad webové stránky s príponou gov.net, teda napríklad stránky ministerstiev. O možných opätovných únikoch informácií zo siete GOVNET rokovala vláda aj bezpečnostná rada.
„Pani Remišová dala odstrániť bezpečnostné sondy, ktoré mali chrániť vládnu sieť GOVNET, a týmto zásahom ohrozila bezpečnosť vládnej siete GOVNET. A počas vláda pána Matoviča, Hegera a Ódora sa, bohužiaľ, toto odstránenie bezpečnostných sond prejavilo v útokoch a aj v možných únikoch informácií,“ uviedol Raši.
„Keď sme nastúpili, tak šéf NASES, čo je jedna z najdôležitejších organizácií, ktorá zodpovedá za GOVNET, nemal bezpečnostnú previerku. Toto bolo šéfovanie, toto bolo zabezpečovanie strategických záujmov za pána Rašiho a za pána Pellegriniho,“ vyhlásila Remišová.
„Takisto ako v tom roku 2020, ani teraz nie sú dostupné žiadne poriadne informácie o tom, čo je škoda. Lebo takto sme odkázaní iba na nejaké prekáranie sa politikov,“ pokračoval odborník na informačné technológie Ľubor Illek.
Vláda prijala uznesenie, v ktorom odporúča riaditeľovi agentúry, aby zabezpečil bezpečnostné previerky osôb, ktoré spravujú štátnu sieť.
„Nemyslím si, že sme sa čokoľvek nové dnes dozvedeli. Je zarážajúce, že každá vláda informuje o tom, že máme bezpečnostný problém a môže zaňho tá predošlá vláda. Však takto to predsa nemôže seriózne fungoval,“ uviedol ďalej Illek.
Dodáva, že vo veľkých informačných systémoch býva bezpečnosť zabezpečená viacerými opatreniami. V prípade zlyhania jedného, by sa teda nemala ohroziť bezpečnosť celej siete.
K téme sa Richard Raši a Veronika Remišová vyjadrili spoločne aj v januári roku 2023 v diskusii televízie Markíza:
Zdroj: spravy.rtvs.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…