Polievanie vodou, strieľanie konfiet, nahrávanie a fotenie mobilom… Správanie poslancov v rokovacej sále v kombinácii s ich dochádzkou a postojom k pracovnému času oprávnene vzbudzuje hnev občanov. Ústava a rokovací poriadok sú dve právne normy, ktoré by mal poznať každý poslanec odpredu i odzadu. Kým neznalosť ústavy je takmer normou, rokovací poriadok porušujú vedome.
Disciplínu a dôstojnosť rokovania má v rukách predseda alebo predsedajúci národnej rady, ktorý môže poslanca aj vykázať z rokovacej sály. Rokovací poriadok sa vo svojom texte odvoláva na etický kódex poslanca, ktorý však národná rada dosiaľ neprijala. Pritom veľa ľudí aj intuitívne cíti, že mnohé veci sú ďaleko za čiarou toho, čo by si na svojom pracovisku mohli dovoliť oni.
Niektoré priestupky sú občania ochotní poslancom odpustiť, napríklad vystúpenie koledníkov a rozdávanie jabĺk v sále, niektoré pravidlá zas cítia ako obmedzenie kontroly “svojich zamestnancov”. Vďaka mobilom sa vedia napríklad dozvedieť, ktorí poslanci počas rokovania sledujú futbalový zápas, alebo hrajú hry.
Vystrelenie konfiet Romanou Tabák však je až provokujúce a naznačuje, že mnohí berú svoje volebné obdobie ako nekončiacu skvelú párty. Väčšina politikov žije život odtrhnutý od reality a fakt, že z platu poslanca musí prežiť najmenej desať dôchodcov, si nevedia ani predstaviť. Slovensko je posledné v EÚ v parite kúpnej sily, ale poslanci sa bavia a na sviatky si vyberú mesiac voľna.
Poslanca SaS Jána Benčíka nedávno nahrali na mobil, ako pozerá počas rokovania futbal. To, že ho natočili mobilom, bolo v rozpore s rokovacím poriadkom, to, že pozeral futbal, už asi nie. Na sociálnej sieti komentoval konfety: “Po schválení rozpočtu sa ozvala v rokovacej sále silná rana. Ochrankári premiéra a prítomných ministrov spozorneli. Ukázalo sa, že nešlo o explóziu nástražného výbušného zariadenia, či teroristický útok. To iba poslankyňa Romana T, podľa jej vyjadrenia po konzultácii s vedľa sediacim poslancom Jozefom Š., ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke Kotlebovej extrémistickej ĽSNS, vystrelením konfiet vyjadrila svoju radosť zo schválenia zákona roka a sľúbeného návratu Igora Matoviča do parlamentu.”
Ako etické považuje asi väčšina poslancov to, že ich neprichytia. Tak načo etický kódex? Ten ešte nebo stále schválený. Situácií, kedy by sa zišiel, je pritom v parlamente stále dosť.
hlavnespravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…