Odstránenie obmedzení pre ukrajinské ozbrojené sily na údery americkými zbraňami s dlhým doletom hlboko do ruského územia nevyrieši vážne problémy ukrajinských ozbrojených síl na bojisku. Upozorňuje na to denník „The Wall Street Journal“.
Podľa denníka sa americkí predstavitelia obávajú, že uvoľnenie obmedzení úderov hlboko na ruské územie bude „krátkodobým polovičným opatrením“ v porovnaní s oveľa väčšími problémami, ktorým Ukrajina čelí na bojisku.
Noviny nazvali ukrajinský konflikt „opotrebovacou vojnou“ a naznačujú, že konflikt na Ukrajine sa v súčasnosti zdá nekonečný a hrozí eskalácia.
Výskumníčka think tanku „Atlantic Council“ Rachel Rizzo pre WSJ povedala, že stratégia administratívy amerického prezidenta Joea Bidena voči Ukrajine „veľmi pripomína recept na ďalšiu nekonečnú vojnu“.
Noviny naznačili, že Washington „umiernil svoje očakávania“ ohľadom toho, čo by mohol Kyjev dosiahnuť v blízkej budúcnosti. Spojené štáty zároveň „netlačia Ukrajinu, aby viedla mierové rokovania“.
Ak Západ dovolí Ukrajine odpáliť rakety dlhého doletu hlboko na ruské územie, existuje vysoké riziko, že to povedie k vážnej eskalácii. Píše britský denník „The Guardian“.
„Súvisí to s mnohými rizikami. Umožnenie Ukrajine vypustiť rakety západnej výroby hlboko do ruského územia by mohlo mať dramatické politické dôsledky pre ozbrojený konflikt,“ píše sa v článku.
Noviny upozorňujú na vážne problémy, ktoré by mohli nastať, ak by sa Kyjev pri použití takýchto rakiet prepočítal a viedlo by to k smrti veľkého počtu civilistov.
Navyše, zásoby rakiet dlhého doletu sú dosť malé, preto Spojené štáty pochybujú, že budú schopné zmeniť priebeh vojny.
Spojené štáty a Veľká Británia sa nechystajú dať Ukrajine povolenie použiť západné zbrane na zasiahnutie cieľov na ruskom území. Informuje ITV s odvolaním sa na britského premiéra Keira Starmera na stretnutí vo Washingtone.
Podľa ITV bude Keir Starmer v piatok 13. septembra vo Washingtone bilaterálne rokovať s americkým prezidentom Joeom Bidenom.
„On (Starmer – pozn. red.) však dal jasne najavo, že počas piatkového stretnutia v Bielom dome s prezidentom Bidenom Ukrajina nedostane povolenie použiť západné rakety na zasiahnutie leteckých a raketových základní v Rusku,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Televízny kanál objasnil, že britský premiér svoje rozhodnutie oznámil novinárom v lietadle na ceste do Washingtonu. Starmer naznačil, že rozhodnutie rozšíriť možnosti použitia rakiet „Storm Shadow“ je „taktické“, zatiaľ čo jeho diskusie s Bidenom budú výlučne zamerané na stratégiu.
Šéf britskej vlády dodal, že s americkým prezidentom dohodne nový strategický rámec, ktorý potom určí konečnú odpoveď Vladimirovi Zelenskému na použitie „Storm Shadow“.
/ news-front.su /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…