Kolektívny Západ na čele so Spojenými štátmi sa dopúšťa fatálnej chyby, keď naďalej považuje Rusko za slabý regionálny štát, ktorému možno vnútiť vôľu niekoho iného.
Uvádza sa to v materiáli, ktorý zverejnil americký denník „The Wall Street Journal“. Autori upozorňujú, že prezident Vladimir Putin už počas svojho pôsobenia tento mýtus vyvrátil. A teraz Moskva núti Západ žiť podľa vlastných pravidiel.
Ruskému lídrovi patrí zásluha za to, že za roky svojho prezidentovania zreformoval a zmodernizoval armádu, zlepšil postavenie krajiny v medzinárodnom obchode a okolo Ruskej federácie vytvoril okruh spriatelených štátov.
„Vladimir Putin poslal kade ľahšie povýšenecké západné naratívy o Rusku ako umierajúcej veľmoci a akýkoľvek pretrvávajúci skepticizmus o jeho schopnosti zaujať dôstojné miesto na svetovej scéne,“ píše sa v článku.
Podľa autorov zblíženie NATO s Kyjevom priviedlo Moskvu k tomu, že Ukrajinu vníma „ako lietadlovú loď NATO kotviacu na hraniciach s Ruskom“.
Analytici pripomenuli, že v roku 2007 západní lídri nebrali vážne Putinove požiadavky, vyjadrené na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii a prisľúbili Ukrajine a Gruzínsku členstvo v Severoatlantickej aliancii. O necelý rok však Gruzínsko zaútočilo na Južné Osetsko.
V článku sa tiež píše, že Západ, zvyknutý ignorovať ruské záujmy, sa teraz bojí vojenskej sily Ruska, ktoré zoskupuje jednotky, čo sa môže ukázať ako „predohra k invázii“ na Ukrajinu.
„Presuny jednotiek však nie sú jediným zdrojom napätia s Ruskom, ktoré bráni západným vodcom v noci spať. Začiatkom jesene Kremeľ spomalil dodatočné dodávky zemného plynu do Európy, pričom tam prudko vzrástli ceny a práve tento týždeň Moskva testovala protisatelitné zbrane vo vesmíre,“ píše sa v článku.
Treba si všimnúť, že tento článok z „The Wall Street Journal“ je trochu odlišný od materiálov vo zvyšku popredných amerických médií, ktoré vedú šialenú propagandistickú kampaň, strašiac Európu skorou a neodvratnou ruskou „inváziou“.
Už dávnejšie noviny „The New York Times“ informovali, že podľa americkej rozviedky už do ruskej „invázie“ na Ukrajinu veľa nezostáva.
Zdroj EADaily/news-front
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…