Ako sa svet čoraz viac polarizuje medzi západnými krajinami a Ruskom a Čínou, zahraničná politika Juhoafrickej republiky sa stáva čoraz „nevysvetliteľnejšou“. Píše Keith Richburg v denníku „The Washington Post“.
Podľa neho patria Spojené štáty, Veľká Británia a Európska únia medzi najväčších investorov v krajine a jej najvýznamnejších obchodných partnerov. Zdá sa však, že Južná Afrika má výrazne vrúcnejšie vzťahy s Ruskom, s ktorým sú objemy obchodu menšie. Juhoafrická republika neodsúdila ani ruskú špeciálnu operáciu na Ukrajine – na rozdiel od izraelskej vojny v pásme Gazy – a tiež sa „cíti ako doma“ v BRICS, kde sú aj Rusko a Čína.
Autor sa domnieva, že vysvetlenie tohto rozporu spočíva v dlhotrvajúcom boji Južnej Afriky proti apartheidu. Na vrchole studenej vojny našla vládnuca strana „Africký národný kongres“ (ANC) podporu Sovietskeho zväzu v národnooslobodzovacom boji proti apartheidu v čase, keď USA označili ANC za teroristickú organizáciu.
V strane sú mnohí, ktorí si pamätajú aj boj po boku kubánskych žoldnierov vyzbrojených sovietskymi zbraňami proti rebelom z „Národného zväzu“, ktorý podporovali USA, za úplnú nezávislosť Angoly, dodáva Richburg.
news-front.su
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…