Nemecké úrady chcú použiť potrubia, ktoré zostali po položení Nord Stream 2, na výstavbu potrubia na prepravu skvapalneného zemného plynu, píše denník Welt am Sonntag.
Nemecká vláda podľa nej rokuje so spoločnosťou Nord Stream 2 AG o kúpe viac ako troch tisíc rúr, ktoré sú uložené v prístave Mukran na ostrove Rujana.
„Federálna vláda má v úmysle použiť tieto segmenty na vybudovanie plynovodu s dĺžkou tesne pod 40 kilometrov, ktorý spojí plánovaný terminál LNG pri Rujáne s Lubminom na pevnine,“ uvádza sa v publikácii s odvolaním sa na niekoľko nezávislých zdrojov.
Nemecké ministerstvo hospodárstva na žiadosť novín o komentár nereagovalo. Poznamenáva sa, že dohoda môže byť z právneho hľadiska náročná, keďže Nord Stream 2 AG vlastní ruský Gazprom.
Koncom septembra v dôsledku sabotáže zlyhali oba ruské exportné plynovody položené pozdĺž dna Baltského mora – Nord Stream a Nord Stream – 2. Švédsko, Dánsko a Nemecko vedú vyšetrovanie, no zatiaľ neprišli ku konkrétnym výsledkom. Kremeľ označil výnimočný stav za akt medzinárodného terorizmu.
Podľa amerického novinára, držiteľa Pulitzerovej ceny Seymoura Hersha, sabotáž zinscenovali Spojené štáty s pomocou spojencov z NATO: v lete pri cvičeniach Baltops americkí potápači podmínovali plynovody a o tri mesiace neskôr Nóri zalomili vypnuté výbušné zariadenia.
Podľa Hersha rozhodnutie o spustení operácie urobil americký prezident Joe Biden po viac ako deviatich mesiacoch tajných rozhovorov s národným bezpečnostným tímom. Dôvodom boli podľa novinára Bidenove obavy, že Nemecko, ktoré dostáva plyn z Ruska cez Nord Stream, sa nebude chcieť podieľať na vojenskej pomoci Ukrajine. Washington tieto obvinenia popiera.
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…