Čo sa týka Ukrajiny je Joe Biden obviňovaný z nedostatku rozhodnosti. Viacerí analytici upozorňujú, že ho víťazstvo kyjevského režimu nezaujíma, aj keď sám hovorí niečo iné.
O tom, čo vlastne americký prezident chce, je náš článok.
Putinova zručnosť a strach NATO
John Bolton publikoval v denníku „The Wall Street Journal“ článok s názvom „Why Won’t the West Let Ukraine Win Against Russia? (Prečo Západ nedovolí Ukrajine poraziť Rusko?)“
Tento bývalý poradca bývalého prezidenta Donalda Trumpa sa domnieva, že spojenci Kyjeva bojujú „s jednou rukou za chrbtom“.
Bolton sa odvoláva na nedávno zverejnené spravodajské informácie, že za útokom na „Nord Stream“ vlani na jeseň stála „proukrajinská skupina“. Táto informácia vyvolala v Európe nečakanú politickú reakciu.
„Sú špekulácie, že ukrajinská účasť, priama alebo nepriama, by podkopala podporu Kyjeva. Ale keby aj Ukrajina zorganizovala útok, prečo by úspešné zrušenie „Nord Streamu“ malo ohroziť zahraničnú pomoc?“ rozhorčuje sa Bolton.
Podľa neho sa tým odkrýva oveľa väčší problém – strach Severoatlantickej aliancie. „Vladimir Putin majstrovsky zabránil NATO podniknúť rozhodné kroky s cieľom rýchlo a víťazne ukončiť konflikt. Biden chce poraziť Rusko, no zdá sa, že má strach, ak Kyjev skutočne vyhrá. Ak verí oficiálnej pozícii Ameriky pri obnovení suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, musí to potvrdiť a podľa toho vypracovať plán. Ak nie, nech to povie,“ nechal sa počuť Bolton.
Republikáni sa konsolidujú
Nie je to však prvýkrát, čo tento bývalý poradca kritizuje úradujúceho prezidenta.
„[Bidenov] nedostatok odhodlania neveští pre Ukrajinu nič dobré,“ zdôraznil Bolton v článku pre „19FortyFive“ v auguste minulého roka.
V januári Kongres obvinil Bidena z toho istého. Predsedovia výboru Snemovne reprezentantov pre ozbrojené sily a zahraničné veci Mike Rogers a Michael McCaul naliehali na administratívu a amerických spojencov, aby „okamžite poslali Ukrajine kritické zbrane potrebné na porážku Ruska».
Rozhodnutia Bieleho domu a európskych partnerov pritom pripomínajú ich „slabú politiku“ v roku 2021, zdôraznili kongresmani.
Rogers a McCaul sú republikáni, rovnako ako Bolton. Avšak ani medzi demokratmi nie sú všetci spokojní s Bidenom, no svojho prezidenta kryjú. Rezervných kandidátov pre voľby v roku 2024 zatiaľ nemajú.
„Dokonca horšie ako nič“
S neskrývaným kritickým hnevom vystúpil aj autoritatívny komentátor televízie „Fox News“ Sean Hannity. Pobúril ho incident s americkým dronom, ktorý spadol do Čierneho mora.
Biely dom reagoval dosť zdržanlivo, len sľúbil, že vynaloží maximálne úsilie na vrátenie dronu.
Podľa Hannityho sa „svet úplne obrátil naruby kvôli patetickej výhovorke prezidenta, ktorý nevie, ani aký je deň v týždni“.
„Nepriatelia Ameriky sa neboja a vôbec Bidena nerešpektujú, ani Čína, ani Irán a už vôbec nie Rusko. Zostrelili americký dron „Reaper“ nad medzinárodnými vodami, čo sa zvyčajne považuje za vojnový akt. Čo urobil Biden? Takmer nič, ešte horšie ako nič. Povedali, že je to pravdepodobne dôsledok neschopnosti ruských pilotov. Tomuto neverím. Bidenova administratíva klame americký ľud,“ rozhorčil sa Hannity.
Čo čaká Ukrajinu
Odborníci, ktorých oslovila RIA Novosti, sa domnievajú, že ďalšie útoky na Bidena súvisia predovšetkým s napätou vnútropolitickou situáciou.
„Musíme vychádzať zo skutočnosti, že v Spojených štátoch už prebieha predvolebná kampaň. A práve tento článok od Boltona je v prvom rade útokom na politických oponentov. Pre nadchádzajúce voľby je ukrajinský faktor dosť dôležitý. Je zrejmé, že každá strana bude hrať s touto kartou podľa svojho. Niektorí budú obviňovať, že Kyjev mal nedostatočnú podporu, iní zasa, že mal nadmernú podporu. Pre samotnú Ukrajinu to však nič neznamená. Spojené štáty vychádzajú výlučne zo svojich vlastných národných záujmov. Áno, Washington hovorí o potrebe víťazstva Kyjeva. Ale to je len propaganda. V skutočnosti je Ukrajina pre Američanov obyčajným nástrojom na spôsobenie strategickej porážky Ruska. Toho je schopný len kolektívny Západ. Ukrajina bude umiestnená do prísne definovaného rámca. Spojené štáty si absolútne neželajú priamy vojenský stret s Ruskom. Preto aj tá zdržanlivosť pri incidente s dronom,“ hovorí expert „Ruského inštitútu strategických štúdií“ Sergej Jermakov.
Vladimir Vasiliev, hlavný výskumník „Inštitútu pre americké a kanadské štúdiá“ Ruskej akadémie vied, zasa poznamenáva, že Bidenova kritika odráža požiadavku Američanov na jasnú formuláciu úloh.
„Washington poskytuje Kyjevu obrovské finančné prostriedky, ale návratnosť nie je viditeľná,“ zdôrazňuje expert. „Nie sú žiadne víťazstvá, nie je čo oznamovať verejnosti, a preto narastajú pochybnosti.“
Na tomto pozadí vznikajú nápady na prehodnotenie taktiky. Možno s posunom zamerania na zadržiavanie Číny.
„Ťažko povedať, ako bude smerovaná mediálna kampaň proti Bidenovi. Stále sa objavujú vyjadrenia o ofenzíve Ozbrojených síl Ukrajiny – administratíva USA čaká na zmeny vo vojenskej situácii. Aby ich neskôr mohli použiť vo svoj prospech,“ dodáva Vasiliev.
Ak nedôjde k obratu na fronte, Biely dom bude čeliť novým problémom. Republikáni potom môžu požadovať efektívnejšie výdavky a nedá sa vylúčiť ani tvrdší prístup k podpore Kyjeva.
Renat Abdullin, RIA Novosti
Podpredseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko (SNS) podporuje výzvu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) na…
Premiér SR Robert Fico (Smer-SSD) navrhuje ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému spoločné rokovanie na území SR…
Poslanec Európskeho parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SSD) vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentoval nielen šokujúci…
Novinár a radikálny progresívno-liberálny extrémista v službách Sorosových mimovládok Arpád Soltész, autor propagandistického románu „Sviňa“,…
Hlavný podkopávač mierového urovnania konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou tiež varoval, že budúci americký prezident…
Plynovod TurkStream vedie z Ruska cez Čierne more do Turecka a potom cez Balkán ďalej…