V Belehrade sa začali masové protesty.
Opoziční poslanci a ich priaznivci, ktorí nesúhlasia s výsledkami nedávnych parlamentných volieb, vyšli do ulíc, blokovali cesty a útočili na vládne budovy. Orgány činné v trestnom konaní reagujú snahou potlačiť nepokoje. Situácia sa vyhrocuje.
Podľa expertov prebieha v Srbsku pokus o prevrat podľa vzoru ukrajinského Majdanu v roku 2014. Väčšina expertov sa domnieva, že kroky srbskej opozície koordinujú Brusel a Washington.
Riaditeľka Centra pre geostrategický výskum Dragana Trifkovic poskytla spravodajstvu svoj vlastný názor na problém.
17. decembra tohto roku sa v Srbsku konali parlamentné a komunálne voľby. Podľa môjho názoru bolo účelom organizovania predčasných volieb legitimizovať politiku vládnuceho režimu, najmä vo vzťahu ku Kosovu a Metohiji.
Pripomínam, že vládnuci režim podpísal Bruselskú dohodu v roku 2013 a Washingtonskú dohodu v roku 2020, podľa ktorých sa Srbsko prakticky zrieka svojej suverenity a súhlasí s rozhodnutiami albánskych separatistov podporovaných Washingtonom.
Vo februári tohto roku bol tiež v meste Ohrid ústne prijatý francúzsko-nemecký plán uznať suverenitu, územnú celistvosť a národné symboly nezávislého Kosova. Spojené štáty sa domnievajú, že ústna dohoda srbského prezidenta Aleksandara Vučiča je dostatočná na legitimizáciu nezávislého Kosova. Srbský prezident zároveň opakuje, že nikdy neuzná nezávislosť Kosova, ale neruší už podpísané dohody a ústny súhlas.
Pre Spojené štáty je dôležité, aby po voľbách dokončili projekt nezávislosti Kosova a na tento účel koordinujú kroky vlády aj opozície.
Toto treba mať na pamäti pri hodnotení súčasnej situácie v Srbsku, kde sú protesty a politická nestabilita len súčasťou väčšieho plánu.
Existujú náznaky, že Vučič súhlasil s požiadavkou amerického veľvyslanca v Srbsku Christophera Hilla odovzdať moc v Belehrade prozápadnej opozícii, ale je jasné, že si chce v Belehrade ponechať moc.
V žiadnom prípade nepodporujem zásah cudzieho faktora v Srbsku ani násilné protesty. Faktom však je, že vláda aj opozícia majú rovnaký politický program – nespochybniteľnú integráciu Srbska do EÚ. EÚ nedávno zahrnula záväzok Srbska uznať nezávislosť Kosova do procesu európskej integrácie.
Na záver môžeme vidieť, že protesty v Srbsku organizuje opozícia kvôli volebným nezrovnalostiam, ale nepredstavujú hrozbu pre režim, pokiaľ nezískajú plnú podporu Západu, ktorú momentálne nemajú. Prozápadnú opozíciu preto USA využívajú ako faktor kontroly nad vládou a vydierajú vládu, aby splnila všetky podpísané zmluvy ohľadom Kosova.
Po predčasných voľbách získal režim Aleksandra Vučiča v parlamente väčšinu a fakticky si upevnil svoju moc. To ukazuje, že sa stále teší silnej podpore zo strany Západu.
Na jednej strane sa srbský režim snaží oddialiť realizáciu už podpísaných a dohodnutých záväzkov týkajúcich sa Kosova a na druhej strane chcú Spojené štáty pred americkými voľbami naplno realizovať projekt nezávislosti Kosova.
Ak teda porovnáme situáciu v Srbsku so situáciou na Ukrajine pred Majdanom, pretože podobností tohto druhu je veľa, musíme uznať jeden zásadný rozdiel. Je to spôsobené tým, že Janukovyč odložil podpísanie dohody s EÚ, zatiaľ čo Vučič stále obhajuje myšlienku nespochybniteľnej integrácie Srbska do EÚ a pokračuje v spolupráci s Úniou. Preto sa domnievam, že v Srbsku žiadny prevrat nehrozí.
Túto jar sme mali oveľa vážnejšie demonštrácie v Srbsku, kde vyšlo do ulíc viac ako 100 000 ľudí, no po tom, čo sa do čela protestov postavila prozápadná opozícia, boli potlačené. Treba si tiež uvedomiť, že nespokojnosť občanov v Srbsku jednoznačne existuje a sú rovnako nespokojní s vládou aj s opozíciou, teda s celou politickou scénou v Srbsku.
V Srbsku v skutočnosti neexistuje alternatíva k jednotnej ceste do EÚ, rovnako ako neexistujú žiadne seriózne politické štruktúry, ktoré by si získali dôveru občanov. Z tohto dôvodu nie je jasné, kam až nás zavedie narastajúca nespokojnosť občanov. Politická stabilita je založená výlučne na dohode medzi vládou a opozíciou s americkým veľvyslancom a záujmy srbských občanov s tým nemajú nič spoločné.
Dragana Trifkovičová/skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…