Ruský a americký prezident Vladimir Putin a Joe Biden v telefonickom rozhovore potvrdili, že nadchádzajúce rozhovory o bezpečnosti budú zahŕňať oblasti, v ktorých možno dosiahnuť výrazný pokrok, ako aj oblasti, v ktorých dohoda nemusí byť možná.
Vysoký predstaviteľ washingtonskej administratívy to oznámil novinárom 30. decembra na osobitnom brífingu venovanom rozhovorom prezidentov Ruskej federácie a USA.
„Obaja lídri uznali, že pravdepodobne existujú oblasti, v ktorých môžeme dosiahnuť zmysluplný pokrok, ako aj oblasti, v ktorých dohoda nemusí byť možná. Nadchádzajúce rokovania jasnejšie definujú kontúry oboch týchto kategórií. Na to je potrebná diplomacia. Počas nasledujúcich desiatich dní pred rozhovormi budeme pokračovať v intenzívnych konzultáciách s našimi spojencami a partnermi, vrátane informovania partnerov NATO a spojencov a ukrajinských úradov o stretnutí,» oznámil americký predstaviteľ.
Dodal, že Spojené štáty budú naďalej pozorne sledovať situáciu na rusko-ukrajinskej hranici.
„Máme v úmysle naďalej veľmi pozorne monitorovať pohyb a koncentráciu ruských jednotiek na hraniciach s Ukrajinou a pripraviť sa na akékoľvek rozhodnutia, ktoré nakoniec ruský prezident prijme,“ uviedol.
Pritom dodal, že v súčasnosti sa v súvislosti s vývojom situácie na hraniciach medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou Spojené štáty „sústredia na činy a nie na slová [ruského vedenia]“.
Rozhovory medzi prezidentmi Ruska a Spojených štátov Vladimirom Putinom a Joeom Bidenom mali podľa neho určiť tón interakcie medzi oboma krajinami v nadchádzajúcich rozhovoroch medzi oboma krajinami v Ženeve o bezpečnostných zárukách.
„Hlavným účelom rozhovoru bolo v skutočnosti nastaviť tón pre diplomatickú angažovanosť,“ povedal.
Joe Biden v telefonickom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom hovoril o možnosti deeskalácie napätia prostredníctvom diplomacie a potenciálnych ekonomických sankcií, uviedol predstaviteľ washingtonskej administratívy.
„Prezident Joe Biden načrtol dve cesty, dva aspekty prístupu USA, ktoré závisia od ruských akcií v nasledujúcom období. Prvým je cesta diplomacie vedúca k deeskalácii situácie,“ vyhlásil. „Druhá cesta je viac zameraná na odstrašenie vrátane vážnych opatrení a následkov, ak sa Rusko rozhodne napadnúť Ukrajinu. Tieto opatrenia zahŕňajú ekonomické mechanizmy.“
Možné kroky Washingtonu sa týkajú aj úpravy a zvýšenia rozmiestnenia síl NATO v spojeneckých krajinách. Okrem toho medzi zvažovanými opatreniami je poskytnutie dodatočnej pomoci Ukrajine s cieľom „pomôcť ďalej brániť jej územie“.
Spojené štáty naďalej veria, že iné krajiny majú právo rozhodovať o možnom vstupe do NATO, a to aj napriek názorom Ruska na potenciálne ďalšie rozširovanie Severoatlantickej aliancie.
„V otázke NATO, ktorú ste nastolili, je naša pozícia úplne jasná. Tieto rozhodnutia majú robiť suverénne krajiny. Samozrejme, po konzultácii s alianciou. A nie iní,“ povedal predstaviteľ výkonnej moci USA.
Zároveň odmietol objasniť, či Washington považuje za možné poskytnúť Moskve, ak nie bezpečnostné záruky, tak niektoré takéto dokumenty, najmä tie, ktoré sa týkajú Ukrajiny a NATO. Moderátor brífingu v tejto súvislosti poznamenal, že Spojené štáty by chceli o týchto témach rokovať s Ruskom mimo verejného priestoru.
„To, žiaľ, zachádza do oblasti verejných rokovaní. Bez ohľadu na to, akú taktiku a stratégiu považovala ruská strana za najlepšiu z hľadiska svojich verejných vyhlásení, skutočne veríme, spoliehajúc sa na precedensy, že najkonštruktívnejšie je viesť tieto rokovania v súkromí s našimi spojencami a partnermi, ako aj s ruskou stranou,“ dodal zástupca americkej administratívy.
Súčasný telefonický rozhovor medzi prezidentmi Ruskej federácie a USA bol zmysluplný a vážny, poznamenal.
„Hoci rozhovor prebehol na žiadosť ruskej strany, toto (vedenie rozhovoru) je v súlade s naším názorom, že interakcia hláv štátov, najmä týchto dvoch krajín, najmä v predvečer obdobia intenzívnej diplomacie, ktorá sa nezačne budúci týždeň, ale týždeň po, je vhodná a je najlepším spôsobom, ako sa dostať vpred vo veľmi ťažkej situácii, ktorej čelíme. Tón rozhovoru oboch prezidentov bol vážny a poučný. Každý z nich načrtol svoju pozíciu, ako to urobili počas predchádzajúcich hovorov a verejne,“ uviedol predstaviteľ.
Americký líder podľa neho načrtol „dva spôsoby, dva aspekty prístupu USA“ a výber jedného z nich Washingtonom „v skutočnosti bude závisieť od krokov Ruska v nasledujúcom období“.
„Jednou z nich je cesta diplomacie vedúca k deeskalácii,“ vysvetlil predstaviteľ administratívy. Spresnil, že druhá cesta „je viac zameraná na odstrašenie a zahŕňa vážne opatrenia a dôsledky“ pre Ruskú federáciu v prípade jej „invázie na Ukrajinu“.
„To znamená ekonomické sankcie, úpravy a posilnenie pozícií NATO v spojeneckých štátoch, dodatočnú [vojenskú] pomoc Ukrajine, aby mohla ďalej brániť seba a svoje územie,“ dodal úradník.
Štvrtkový rozhovor medzi Putinom a Bidenom bol druhým rozhovorom oboch prezidentov v tomto mesiaci. Na rozdiel od rozhovorov 7. decembra, ktoré prebehli vo formáte telekonferencie a trvali dve hodiny, tentoraz lídri telefonovali, celkový čas ich rozhovoru bol 50 minút.
Zdroj EADaily/news-front
Od Putina prijal Fico pozvanie do Moskvy. Čo vám, preboha, vadí, pýta sa po kritike…
Budúci poradca pre národnú bezpečnosť amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyhral voľby, Mike Walz, analyzuje…
Hlasovanie Európskeho parlamentu o nových eurokomisároch dopadlo vskutku nečakane. Europoslanci domácej opozície, ktorým premiér vyčítal,…
Skončilo stredajšie rokovanie parlamentu, je to posledná schôdza v tomto roku. Poslanci napríklad schválili zmeny…
Koalícia čelí vnútorným problémom a nezhodám, pričom Gašpar verí vo vyriešenie situácie, zatiaľ čo Dostál…
Nemyslíte si, že je zvláštne, že ľudstvo čelí možnosti vyhynutia a neexistuje mierové hnutie? …