Ukrajina podľa americkej spravodajskej televízie spozorovala na bojisku niekoľko stoviek bývalých príslušníkov súkromnej armády PMC Wagner.
Bývalí bojovníci skupiny Wagner sa vrátili na bojisko pri meste Arťomovsk (na Ukrajine známe ako Bachmut), informovala v stredu televízia CNN s odvolaním sa na ukrajinských vojnských veliteľov. Ruská súkromná vojenská spoločnosť sa z frontu stiahla v máji a neskôr zorganizovala krátku vzburu.
Zástupca veliteľa pre komunikáciu východných síl Ukrajiny Sergej Čerevaty pre americkú televíziu uviedol, že bývalí žoldnieri PMC Wagner teraz pracujú pre ruské ministerstvo obrany alebo jeho pridružené štruktúry a boli rozptýlení medzi rôzne jednotky na frontovej línii.
„Od tejto chvíle je ich niekoľko stoviek v našom smere, na východnom fronte, v rôznych oblastiach,“ tvrdí Čerevaty.
Operátor ukrajinského dronu neďaleko Arťomovska pre CNN tiež povedal, že „Wagner je tu“, a dodal, že bojovníci „rýchlo zmenili svojich veliteľov a vrátili sa sem“.
Skupina Wagner zohrala kľúčovú úlohu pri prevzatí kontroly nad Arťomovskom, kľúčovou baštou Donbasu, ktorú koncom mája po mesiacoch urputných bojov dobyli ruské jednotky. O niekoľko dní neskôr Jevgenij Prigožin, dnes už zosnulý šéf PMC, oznámil stiahnutie z frontovej línie s tým, že pozície, ktoré predtým obsadili jednotky Wagner, boli odovzdané ruskej armáde.
K stiahnutiu však došlo v napätých vzťahoch medzi Prigožinom a ruským ministerstvom obrany. Šéf PMC opakovane obvinil predstaviteľov obrany, že jeho jednotkám poskytujú nedostatočné zásoby munície. Ministerstvo tieto tvrdenia odmietlo a požadovalo, aby všetky „dobrovoľnícke jednotky“ bojujúce v konflikte s Ukrajinou podpísali zmluvy s ruskou armádou – čo Prigožin odmietol.
Spor vyvrcholil koncom júna, keď šéf wagnerovcov obvinil ministerstvo obrany z ostreľovania jedného z poľných táborov PMC Wagner – čo ministerstvo poprelo – a ohlásil „pochod spravodlivosti“ na Moskvu. Neskôr však Wagner súhlasil so zastavením svojho postupu v rámci dohody s Moskvou, ktorú sprostredkoval bieloruský prezident Alexander Lukašenko.
V dôsledku toho dostali Wagnerove jednotky ponuku od ruského prezidenta Vladimira Putina, aby podpísali zmluvy s ministerstvom obrany alebo sa presunuli do Bieloruska, kľúčového spojenca Moskvy.
Prigožin zahynul spolu s niekoľkými vysokopostavenými agentmi spoločnosti Wagner v auguste pri havárii lietadla v ruskej Tverskej oblasti. Vyšetrovanie incidentu prebieha a podľa tlačového tajomníka Kremľa Dmitrija Peskova bude zahŕňať aj možnosť, že havária bola „premysleným zločinom“.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…