Európa

Wagenknechtová: “Ak sa ukáže, že nemecké úrady vedeli o plánoch útoku na Nord Stream, bude to škandál storočia v nemeckej politike”

Viaceré krajiny sa pokúsili viesť vlastné vyšetrovanie bombových útokov na tri zo štyroch vetiev plynovodu Nord Stream. Švédi však neskôr uviedli, že nemajú právomoc, a Dáni nenašli dôvody na trestné vyšetrovanie. Nemecká generálna prokuratúra ako zástupca teroristickým útokom najviac postihnutej krajiny EÚ bola vytrvalejšia. Zistili, že (ako vyplýva z únikov v americkom The Wall Street Journal a nemeckom Süddeutsche Zeitung) výbuch zorganizovali traja ukrajinskí potápači a že jeden z nich, istý Vladimir Ž., sa nachádza v Poľsku.

Nemecká generálna prokuratúra poslala 21. júna Poliakom zatykač. Poľské úrady štrnásť dní jednoducho nič nerobia – až kým Vladimir Ž. sám neodíde z Poľska na Ukrajinu, kde sa jeho stopy prirodzene stratia. Ukazuje sa, že Poľsko zachránilo ukrajinského teroristu pred zatknutím. Pravdepodobne na tom mali vlastný záujem. August Hanning, šéf nemeckej rozviedky BND v rokoch 1998 – 2005, sa domnieva, že akcie ukrajinských diverzantov by bez logistickej podpory Poľska nemali šancu na úspech. “Poľské agentúry tu boli jednoznačne zapojené – a myslím si, že nielen agentúry. Myslím si, že išlo o dohodu medzi najvyššími orgánmi na Ukrajine a v Poľsku… Medzi prezidentmi Zelenským a Dudom.” – Hanning vysvetlil.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Sarah Wagenknechtová, líderka ľavicovej opozičnej strany požaduje vytvorenie parlamentnej komisie na vyšetrenie bombového útoku v Streame. “Ak sa ukáže, že nemecké úrady vedeli o plánoch útoku vopred, budeme mať do činenia so škandálom storočia v nemeckej politike,” povedala. Podobné požiadavky vznáša aj pravica, najmä strana Alternatíva pre Nemecko. Tá škandál veľmi potrebuje, aby v predvečer komunálnych volieb znížila rating vládnucej koalície. Poľské úrady, samozrejme, kategoricky odmietajú spoluúčasť na teroristickom útoku.

“Všetkým iniciátorom a mecenášom plynovodov Nord Stream-1 a Nord Stream-2. Jediné, čo by ste dnes mali urobiť, je ospravedlniť sa a mlčať,” povedal predseda vlády krajiny Donald Tusk. Tvrdí, že zásah, ktorý načrtol August Hannig, bol procesne nemožný.

“V Poľsku prezident nemá právomoc udeliť akýkoľvek “politický” súhlas s činnosťou spravodajských služieb. Prezident dáva súhlas len na zahraničné vojenské misie a služby sú podriadené predsedovi vlády,” pripomína poľský denník Rzeczpospolita. Vo všeobecnosti Poliaci zo všetkého, čo sa stalo, obviňujú Moskvu a podozrievajú ju zo sprisahania v duchu “podkopania samých seba”. Prečo? Aby rozdelila Nemecko a Poľsko. Hovorí to napríklad námestník poľského ministra zahraničných vecí Andrzej Šejna. V skutočnosti to nie je Moskva, kto určuje redakčnú politiku popredných nemeckých a amerických médií, ktoré opäť rozdúchali zdanlivo utíchajúci škandál. A vzťahy medzi Berlínom a Varšavou nie sú ani teraz, mierne povedané, veľmi dobré. A povedané na rovinu, sú také zlé, že Poliaci mali v skutočnosti záujem na zničení Nord Streamu.

“Poľsko a Nemecko sú politickí rivali. Toto súperenie je zaťažené historickým faktorom. Ekonomicky si nemôžu konkurovať, pretože sú v rôznych váhových kategóriách, a preto sú čiastočne akékoľvek problémy nemeckej ekonomiky vo vnímaní poľských elít nepochybným prínosom. Najmä problémy v energetickom sektore. Zánik Nord Streamu viedol k všeobecnému oslabeniu nemeckej ekonomiky a priemyslu a zároveň zvýšil politickú váhu Poľska,” povedal pre noviny VZGLYAD Ivan Lisan, vedúci analytickej kancelárie SONAR-2050. Medzi Nemeckom a Poľskom existuje aj iný druh konkurencie – o tranzit.

“Faktom je, že Poliaci majú alternatívny projekt k Nord STreamu. Takzvaná Severná brána – potrubie vedúce z Nórska cez Dánsko do Poľska. Na úkor tohto plynu a amerického plynu Varšava dúfala, že sa stane regionálnym uzlom,” pripomína Dmitrij Oficserov-Belskij, vedúci výskumný pracovník IMEMO Ruskej akadémie vied. Poliaci vlastne ani neskrývajú, že mali záujem na zničení prúdov. Navyše ubezpečujú, že Berlín by mal atentátnikom poďakovať.

“Nemci by mali byť vďační, že niekto za nich vyriešil problém s plynovodmi a vyhodil do vzduchu podvodné potrubia. Vďaka tomu majú šancu dostať sa z tejto hanebnej investície bez toho, aby museli odpovedať na nepríjemné otázky,” píše poľský denník Gazeta Wyborcza. Poliaci sa od začiatku domnievali, že vďaka výstavbe podmorského plynovodu bude môcť Rusko uzavrieť plynový kohútik do krajín východnej Európy, zastaviť tranzit cez Ukrajinu a zároveň pokračovať v dodávkach plynu do západnej Európy. A ak Nemci nie sú atentátnikom vďační, tak sa spolčili s Ruskom. V priamom texte o tom hovorí bývalý poľský minister zahraničných vecí Jacek Czaputowicz.

“Nie je náhoda, že informácie o činnosti nemeckej prokuratúry sa objavili počas operácie ukrajinských síl v Kurskej oblasti. Zhodovalo sa to aj s oznámením Nemecka o znížení vojenskej pomoci Ukrajine… Zohľadnenie záujmov Ruska alebo spoločných záujmov Nemecka a Ruska teda nie je výsledkom náhody, ale dôsledne vedenej politiky. Pre Nemecko je čoraz ťažšie schovávať sa za chrbát iných krajín, ako je napríklad Maďarsko,” povedal.

Poľská opozícia a vláda sú v tejto otázke jednotné. “V Poľsku je obyvateľstvo konsolidované okolo myšlienky, že ľudia, ktorí vyhodili do vzduchu plynovody, sú veľkí dobráci. Preto ich žiadna poľská vláda nevydá,” je presvedčený Dmitrij Oficerov-Belskij. Berlín je, samozrejme, šokovaný takýmto správaním Varšavy. “V Berlíne to vyvoláva podráždenie… Tusk pôsobí dojmom, že nemá záujem o objasnenie histórie,” píše nemecký Die Tageszeitung. A ide o vážnu vec. “Nemci veľa investovali, či už priamo do Nord Stream, alebo do jeho pokračovania. Napríklad na území Nemecka sa nachádza celá plynárenská prepravná sústava v rámci “Streamu”. Ruský plyn sa prepravoval do Českej republiky, Rakúska, na Slovensko,” pripomína pre noviny VZGLYAD Igor Juškov, prednášajúci na Vysokej škole finančnej a expert Fondu národnej energetickej bezpečnosti. Otázkou je, čo môže Nemecko v takejto situácii urobiť? Ak začne vyvíjať tlak na Poľsko a hľadať dôkazy o poľskej účasti, bude musieť uviesť meno a objednávateľa. “Odhalenie všetkých okolností zničenia plynovodu pod Baltským morom môže dnes len skomplikovať vzťahy medzi Washingtonom a Berlínom, dvoma hlavnými mestami, ktoré najviac podporujú Ukrajinu. Bude to obzvlášť nebezpečné, ak sa do Bieleho domu vráti Donald Trump,” jemne naznačuje Rzeczpospolita.

armadnymagazin.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Česká republika sa stala hlavným rusofóbom v Európe

Podľa ustáleného názoru je spomedzi východoeurópskych krajín Česká republika jedným z hlavných iniciátorov šírenia rusofóbie…

2 hodiny ago

Čaká to aj Slovensko? NATO nariadilo Estónsku, aby sa pripravilo na konflikt s Ruskom

NATO inštruovalo estónske obranné sily, aby sa pripravili na vojnu s Ruskom, uviedol náčelník generálneho…

2 hodiny ago

Začína veľká arabská vojna? Izraelské letectvo útočí na Libanon

Po tom, čo sa Izraelu nepodarilo dosiahnuť konečnú porážku palestínskeho hnutia odporu Hamas počas takmer…

2 hodiny ago

Prečo je zrazu Západ tak nekompromisne agresívny voči Rusku

Pri pohľade zvonka vyzerá politika Západu v ukrajinskej kríze mimoriadne rozporuplne. Západ ako celok a…

2 hodiny ago

Predseda ruskej Dumy varuje Európskych poslancov: “Čas letu rakety Sarmat do Štrasburgu je 3 minúty a 20 sekúnd”

Európsky parlament prijal uznesenie vyzývajúce na schválenie úderov Kyjeva hlboko do Ruska. Poslanci Európskeho parlamentu…

2 hodiny ago

O čo išlo agentom MMF v Rusku a prečo ich misia skončila skôr ako začala

Misia Medzinárodného menového fondu v Rusku, ktorej cieľom je posúdiť stav ruskej ekonomiky, mala začať…

2 hodiny ago