Dva mesiace, počas ktorých Elon Musk viedol Twitter, boli nešťastným experimentom, myslí si prestížny britský týždenník. 250 miliónov používateľov tejto sociálnej siete prežilo únavnú ságu, ktorej hlavnou postavou je Musk. Inzerenti utiekli. Twitter, ktorý v roku 2021 mal stratu 221 miliónov dolárov, je teraz podľa jedného odhadu na ceste k strate 4 miliárd dolárov ročne.
Škody sa rozšírili aj na Teslu, automobilku Muska, ktorá od začiatku septembra čiastočne stratila pol bilióna dolárov na trhovej hodnote, čo Muska stálo titul najbohatšieho človeka na svete.
Podľa The Economist, sa dňa 19. decembra dalo, že Musk možno hodí uterák do ringu, keď sa používateľov Twitteru opýtal, či by mal odstúpiť z funkcie výkonného riaditeľa Twitteru. Bolo to nákladné dobrodružstvo. V istom zmysle však jeho turbulentné riadenie sociálnej siete urobilo zvyšku sveta službu. Za dva krátke mesiace absolvoval Musk verejný rýchlokurz zásad slobody prejavu a názorne ukázal kompromisy spojené s ochranou prejavu na internete, myslí si liberálny týždenník.
Z vonkajšieho pohľadu sa Twitter zdal byť jednoduchý pre človeka, ktorého každodennou prácou bolo konštruovanie samojazdiacich áut a vesmírnych rakiet, pokračuje The Economist. Musk, ktorý sa sám označuje za “absolutistu slobody prejavu”, sa začal obávať (do istej miery oprávnene), že Twitter ovládli cenzúrni ľavicoví nadávači. Krátko po tom, ako súhlasil s kúpou platformy, vysvetlil svoj prístup k moderovaniu: “Pod pojmom ‘sloboda prejavu’ mám na mysli jednoducho to, čo zodpovedá zákonu.”
Podľa britského týždenníka, v praxi zistil, že právo na prejav je v rozpore s inými právami. Jedným z nich je bezpečnosť. Minulý mesiac Musk povedal, že jeho záväzok k slobode prejavu znamená, že nezakáže účet na Twitteri, ktorý tweetuje o tom, kde sa nachádza jeho súkromné lietadlo, hoci to považuje za bezpečnostné riziko. Ale 14. decembra zmenil názor po tom, čo “stalker” obťažoval jeho syna. Po pozastavení účtu lietadla Twitter zaviedol pravidlá zakazujúce oznamovanie polohy iných osôb v reálnom čase.
Okrem obmedzenia prejavu v mene bezpečnosti ho Musk obmedzil aj preto, aby sa vyhol menšiemu hriechu, ktorým je pohoršenie, myslí si The Economist. V októbri sa počet zobrazení tweetov, ktoré Twitter považuje za “nenávistné prejavy”, zdvojnásobil, keďže používatelia testovali hranice režimu pána Muska. Namiesto toho, aby Twitter povolil tento legálny, ale odporný obsah, zakročil proti nemu. V novembri nenávistné tweety zaznamenali o tretinu menej zobrazení ako pred prevzatím. Začiatkom tohto mesiaca Twitter pozastavil účet rapera Ye, ktorý bol predtým známy ako Kanye West, po tom, čo zverejnil obrázok hákového kríža v Dávidovej hviezde – obrázok, ktorý je síce groteskný, ale americkými zákonmi povolený.
Musk dokonca obmedzil prejavy, keď boli škodlivé pre zisky, pokračuje The Economist. Po tom, čo vtipkári posielali tweety napodobňujúce značky ako Pepsi (“Cola je lepšia”) a Nestlé (“Kradneme vám vodu a predávame vám ju späť lol”), Twitter takéto správanie zakázal, aby zabránil úteku inzerentov. Potom, aby zastavil odliv používateľov, 18. decembra Twitter uviedol, že zakáže ľuďom odkazovať na konkurenčné sociálne siete alebo zverejňovať ich používateľské mená. Keď sa objavili otázky, či by regulačné orgány nepovažovali takýto krok za protisúťažný, Musk sa ospravedlnil a sloboda prejavu bola obnovená.
Podľa britského The Economist, z toho všetkého vyplývajú dve ponaučenia pre toho, kto bude po Muskovi šéfovať Twitteru v prípade jeho odchodu. Prvým je, aby sa moderovanie obsahu držalo na uzde. Osoba, ktorá rozhoduje o tom, či je príspevok prijateľný, je kompromitovaná, ak je zároveň zodpovedná za zvyšovanie angažovanosti používateľov a výdavkov inzerentov. Mark Zuckerberg si to uvedomil a v roku 2020 prenechal moderátorské bolesti hlavy Facebooku nezávislej “dozornej rade”, dodáva odporúčanie liberálny týždenník.
Druhým poučením je, že moderovanie nemá čisté riešenia, a to ani pre “technokingov” s vyhranenými názormi na slobodu prejavu, pokračuje The Economist. Sloboda prejavu nie je problém s riešením ohraničeným fyzikálnymi zákonmi, ktoré sa dá hacknúť, ak si dostatok programátorov dá celonočnú pauzu. Je to dilema, ktorá si vyžaduje komplikované kompromisy, ktoré nikoho neuspokoja. V takomto biznise je veľmi dôležitá pokora a transparentnosť, dodáva The Economist.
Pre niektorých ľudí v Silicon Valley sú to nové koncepty, ktorí sa nevedia dočkať, kedy budú môcť rozbiť zaužívané postupy. Ale tak ako nadšenci kryptomien nedávno dostali osviežujúcu lekciu o hodnote starej nudnej finančnej obozretnosti, pán Musk a jeho kolegovia, nadšenci slobody prejavu, sa učia, prečo sloboda prejavu tak dlho spôsobovala mnohým škrabanie sa na hlave. Oceňovanie technológií zaznamenalo v roku 2022 prudkú korekciu. Tento rok bol trestom aj pre technologické egá, uzatvára svoj pohľad na celú záležitosť The Economist.
hlavnespravy.sk
Film obsahuje niekoľko rozhovorov s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Jeho tvorcovia navštívili mnohé krajiny a…
Verejnoprávna Tlačová agentúra Slovenskej republiky manipulovala s videozáznamom z tlačovej besedy Progresívneho Slovenska a snažila…
Na septembrovom prieskume agentúry Focus pre DEKK Inštitút sa zúčastnila vzorka 1017 respondentov. Prieskum ďalej…
Komando Kraken, ktoré pôsobí pod ukrajinskou vojenskou vojenskou spravodajskou službou GUR, založili v roku 2022…
V azerbajdžanskej metropole sa stretávajú zástupcovia 200 štátov sveta vrátane vyše 100 prezidentov a premiérov.…
Politický analytik, publicista a historik Eduard Chmelár vo svojom príspevku na sociálnej sieti komentuje mená…