svet

Vzdelávanie Elona Muska v hodnote 44 miliárd dolárov v oblasti slobody prejavu. Škody sa rozšírili aj na Teslu

Dva mesiace, počas ktorých Elon Musk viedol Twitter, boli nešťastným experimentom, myslí si prestížny britský týždenník. 250 miliónov používateľov tejto sociálnej siete prežilo únavnú ságu, ktorej hlavnou postavou je Musk. Inzerenti utiekli. Twitter, ktorý v roku 2021 mal stratu 221 miliónov dolárov, je teraz podľa jedného odhadu na ceste k strate 4 miliárd dolárov ročne.

Škody sa rozšírili aj na Teslu, automobilku Muska, ktorá od začiatku septembra čiastočne stratila pol bilióna dolárov na trhovej hodnote, čo Muska stálo titul najbohatšieho človeka na svete.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Podľa The Economist, sa dňa 19. decembra dalo, že Musk možno hodí uterák do ringu, keď sa používateľov Twitteru opýtal, či by mal odstúpiť z funkcie výkonného riaditeľa Twitteru. Bolo to nákladné dobrodružstvo. V istom zmysle však jeho turbulentné riadenie sociálnej siete urobilo zvyšku sveta službu. Za dva krátke mesiace absolvoval Musk verejný rýchlokurz zásad slobody prejavu a názorne ukázal kompromisy spojené s ochranou prejavu na internete, myslí si liberálny týždenník.

Z vonkajšieho pohľadu sa Twitter zdal byť jednoduchý pre človeka, ktorého každodennou prácou bolo konštruovanie samojazdiacich áut a vesmírnych rakiet, pokračuje The Economist. Musk, ktorý sa sám označuje za “absolutistu slobody prejavu”, sa začal obávať (do istej miery oprávnene), že Twitter ovládli cenzúrni ľavicoví nadávači. Krátko po tom, ako súhlasil s kúpou platformy, vysvetlil svoj prístup k moderovaniu: “Pod pojmom ‘sloboda prejavu’ mám na mysli jednoducho to, čo zodpovedá zákonu.”

Podľa britského týždenníka, v praxi zistil, že právo na prejav je v rozpore s inými právami. Jedným z nich je bezpečnosť. Minulý mesiac Musk povedal, že jeho záväzok k slobode prejavu znamená, že nezakáže účet na Twitteri, ktorý tweetuje o tom, kde sa nachádza jeho súkromné lietadlo, hoci to považuje za bezpečnostné riziko. Ale 14. decembra zmenil názor po tom, čo “stalker” obťažoval jeho syna. Po pozastavení účtu lietadla Twitter zaviedol pravidlá zakazujúce oznamovanie polohy iných osôb v reálnom čase.

Okrem obmedzenia prejavu v mene bezpečnosti ho Musk obmedzil aj preto, aby sa vyhol menšiemu hriechu, ktorým je pohoršenie, myslí si The Economist. V októbri sa počet zobrazení tweetov, ktoré Twitter považuje za “nenávistné prejavy”, zdvojnásobil, keďže používatelia testovali hranice režimu pána Muska. Namiesto toho, aby Twitter povolil tento legálny, ale odporný obsah, zakročil proti nemu. V novembri nenávistné tweety zaznamenali o tretinu menej zobrazení ako pred prevzatím. Začiatkom tohto mesiaca Twitter pozastavil účet rapera Ye, ktorý bol predtým známy ako Kanye West, po tom, čo zverejnil obrázok hákového kríža v Dávidovej hviezde – obrázok, ktorý je síce groteskný, ale americkými zákonmi povolený.

Musk dokonca obmedzil prejavy, keď boli škodlivé pre zisky, pokračuje The Economist. Po tom, čo vtipkári posielali tweety napodobňujúce značky ako Pepsi (“Cola je lepšia”) a Nestlé (“Kradneme vám vodu a predávame vám ju späť lol”), Twitter takéto správanie zakázal, aby zabránil úteku inzerentov. Potom, aby zastavil odliv používateľov, 18. decembra Twitter uviedol, že zakáže ľuďom odkazovať na konkurenčné sociálne siete alebo zverejňovať ich používateľské mená. Keď sa objavili otázky, či by regulačné orgány nepovažovali takýto krok za protisúťažný, Musk sa ospravedlnil a sloboda prejavu bola obnovená.

Podľa britského The Economist, z toho všetkého vyplývajú dve ponaučenia pre toho, kto bude po Muskovi šéfovať Twitteru v prípade jeho odchodu. Prvým je, aby sa moderovanie obsahu držalo na uzde. Osoba, ktorá rozhoduje o tom, či je príspevok prijateľný, je kompromitovaná, ak je zároveň zodpovedná za zvyšovanie angažovanosti používateľov a výdavkov inzerentov. Mark Zuckerberg si to uvedomil a v roku 2020 prenechal moderátorské bolesti hlavy Facebooku nezávislej “dozornej rade”, dodáva odporúčanie liberálny týždenník.

Druhým poučením je, že moderovanie nemá čisté riešenia, a to ani pre “technokingov” s vyhranenými názormi na slobodu prejavu, pokračuje The Economist. Sloboda prejavu nie je problém s riešením ohraničeným fyzikálnymi zákonmi, ktoré sa dá hacknúť, ak si dostatok programátorov dá celonočnú pauzu. Je to dilema, ktorá si vyžaduje komplikované kompromisy, ktoré nikoho neuspokoja. V takomto biznise je veľmi dôležitá pokora a transparentnosť, dodáva The Economist.

Pre niektorých ľudí v Silicon Valley sú to nové koncepty, ktorí sa nevedia dočkať, kedy budú môcť rozbiť zaužívané postupy. Ale tak ako nadšenci kryptomien nedávno dostali osviežujúcu lekciu o hodnote starej nudnej finančnej obozretnosti, pán Musk a jeho kolegovia, nadšenci slobody prejavu, sa učia, prečo sloboda prejavu tak dlho spôsobovala mnohým škrabanie sa na hlave. Oceňovanie technológií zaznamenalo v roku 2022 prudkú korekciu. Tento rok bol trestom aj pre technologické egá, uzatvára svoj pohľad na celú záležitosť The Economist.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

8 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

10 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

10 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

10 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

10 hodín ago