Rusko schválilo druhú tranžu štátnej pôžičky pre Bielorusko v hodnote 500 miliónov dolárov (410 miliónov eur) a peniaze prevedie čoskoro, uviedol v sobotu hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Ako píše agentúra TASS, druhá časť tejto pôžičky, ktorej celkovej hodnota je 1,5 miliardy dolárov (1,23 miliardy eur), bola jednou z tém druhého dňa rozhovorov ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom v ruskom Soči. Podľa Peskova sa v piatok uskutočnila oficiálna časť rokovaní a sobotňajšie stretnutie bolo „neformálne“, píše agentúra AFP.
Peskov poznamenal, že schválenie druhej tranže bolo avizované „dávno pred všetkými tými príbehmi o lietadle“ a potvrdil, že peniaze budú prevedené pred koncom júna.
Hlavnými témami druhého dňa rozhovorov v Soči boli podľa Peskova obchod, hospodárske vzťahy a boj proti pandémii koronavírusu. Putin a Lukašenko sa však venovali aj kauze s vynúteným odklonením lietadla spoločnosti Ryanair následným zadržaním novinára Ramana Prataseviča a jeho priateľky Sofie Sapegovej.
„Prezident Lukašenko podrobne informoval svojho ruského partnera o tom, čo sa stalo s letom spoločnosti Ryanair. Na podnet ruského prezidenta prebrali aj zadržanie ruskej občianky (Sapegovej), ktorá sa nachádza v zariadení predbežného zadržania. Jej osud nám, samozrejme, nie je ľahostajný,“ priblížil Peskov.
Kremeľ však podľa svojho hovorcu berie do úvahy aj skutočnosť, že Sapegová má povolenie na pobyt v Bielorusku. Putin prikázal ruskému ministerstvu zahraničných vecí, aby Sapegovej prípad pozorne sledovalo, dodal Peskov.
Hovorca ruského prezidenta pripomenul, že Moskva vyzvala na „úplne vyšetrenie“ odklonu lietadla a kritizoval prístup EÚ, ktorý je podľa neho založený „výlučne na emóciach, a nie na snahe objasniť okolnosti tohto incidentu“.
Peskov ďalej uviedol, že Lukašenko počas svojho strenutia s Putinom nepožiadal Rusko o ďalšiu ekonomickú pomoc. Hlavy štátov sa taktiež nerozprávali o jednotnej mene, reagoval Peskov na otázku novinárov.
Zadržanie Prataseviča a Sapegovej vyvolalo ostrú kritiku zo strany Európskej únie i USA. Európski lídri v pondelok na mimoriadnom summite dôrazne odsúdili odklon lietadla a zadržanie Prataseviča i jeho priateľky, pričom vyzvali na ich okamžité prepustenie aj vyšetrenie incidentu. Zhodli sa tiež na potrebe nových ekonomických sankcií voči Bielorusku i na zákaze využívania vzdušného priestoru EÚ pre bieloruské letecké spoločnosti a ich prístupu na letiská členských krajín Únie.
Zatímco si ruské jednotky na Donbase připisují jeden úspěch za druhým, stále vyčerpanější ukrajinské síly…
Denník The Telegraph minulý týždeň informoval, že Spojené kráľovstvo a Francúzsko sa snažia získať povolenie…
Predseda SNS komentoval aj blokovanie reformy STVR stranou Hlas aj možnosť zmeny volebného systému. Podpredseda…
Excesy, k akému došlo naposledy v Košiciach, sú dosledkom desaťtročí marazmu na Slovensku. Krajnosťami toho…
Ideologické rozhodnutie Merkelovej vlády by podľa neho mali nemeckí politici prehodnotiť. Ukončenie prevádzky nemeckých jadrových…
Podpredseda vlády SR a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) sa stretol aj s…