Nastupujúci americký prezident Donald Trump je posadnutý zavedením ciel a verí, že to vzkriesi chorú ekonomiku. Trump však čelí výzve, že jeho neuvážená politika ciel len posilní snahy nahradiť americký dolár ako globálnu rezervnú menu, a to najmä v obave z meny BRICS.
V príspevku Truth Social z 30. novembra Trump povedal:
„Od týchto krajín požadujeme záväzok, že nevytvoria novú menu BRICS, ani nepodporia žiadnu inú menu, ktorá by nahradila mocný americký dolár, alebo budú čeliť 100 % clám a mali by očakávať, že sa rozlúčia s predajom do nádherných USA.”
Hrozba novozvoleného prezidenta uvaliť 100% clá na krajiny BRICS+, ktoré sa snažia nahradiť dolár ako globálnu rezervnú menu, je príliš bombastická. Nielenže to znie sterilne, ale čo je horšie, znamenalo by to geoekonomickú a komerčnú samovraždu USA, keďže dnes BRICS+ prekonali G7, ktorej sú USA členom.
V súčasnosti HDP G7 výrazne zaostáva, pričom 30 % globálneho HDP sa meria v parite kúpnej sily. Dokonca aj pri meraní kombinovaných ekonomík všetkých 32 členských štátov NATO, ktoré predstavujú 30,7 % globálneho HDP, je to slabšie v porovnaní s BRICS+ 35 %.
Pokiaľ ide o počet obyvateľov, BRICS+ – vrátane svojich piatich nových členov, Iránu, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Egypta a Etiópie – tvorí 45,3 % svetovej populácie v porovnaní s 10 % v prípade G7, pričom NATO predstavuje približne 973 miliónov ľudí.
Je jasné, že až do tohto bodu, len analýzou tvrdých geoekonomických údajov NATO a jeho spojencov G7, boli obe krajiny BRICS+ výrazne prekonané, čo sa týka HDP aj počtu obyvateľov, nehovoriac o ich ohromnom technologickom pokroku, od hypersonických rakiet až po vojenskú umelú inteligenciu.
Jediné tri silné stránky, ktoré dnes USA zostali, sú desivá kontrola ich zhubnej globálnej propagandy, ich prvenstvo v oblasti kvantových počítačov a predovšetkým všemocný dolár, ktorý už BRICS+ začal podkopávať. Je pozoruhodné, že na 16. samite BRICS+ v Kazani v októbri sa Rusko a Čína rozhodli pre postupnú dedolarizáciu.
Nervozita finančných úradov odchádzajúcej Bidenovej administratívy sa prejavila, keď Brent Neiman , asistent ministra financií USA, 19. novembra varoval pred „potenciálnymi rizikami pre medzinárodnú finančnú stabilitu a ekonomickú bezpečnosť zo strany akýchkoľvek cezhraničných platobných systémov, ktoré nedodržiavajú štandardy“ zamerané na minimalizáciu nezákonnej činnosti,“ v obscénnej narážke na komuniké BRICS+ z 22. októbra, ktoré vyzývalo na cezhraničný platobný systém, ktorý by obišiel západnú platformy.
O dva dni neskôr, 21. novembra, ministerstvo zahraničia oznámilo nové sankcie ministerstva financií voči všetkým ruským bankám a ruskému systému prenosu finančných správ, aby zabránila Moskve používať globálny finančný systém. Kombinovaný účinok oboch represívnych opatrení v USA viedol k prudkej devalvácii ruskej meny, ktorá dosiahla 114 rubľov za dolár, predovšetkým v dôsledku sankcií voči Gazprombank, jej tretej najväčšej banke.
Celá táto séria dusivých geofinančných opatrení sa javí skôr ako smrteľné kŕče dolárocentrizmu, ktorý postupne mizne na horizonte nástupu nového svetového poriadku, multipolárneho, polycentrického, ekumenického a civilizačného.
Na októbrovom samite BRIC ruský prezident Vladimir Putin zdôraznil, že „ozbrojenie“ dolára bolo „veľkou chybou“.
„Nie sme to my, kto odmieta používať dolár,“ povedal vtedy Putin. „Ale ak nás nenechajú pracovať, čo môžeme robiť? Sme nútení hľadať alternatívy.“
Moskva začala vytvárať nový platobný systém ako alternatívu ku globálnej sieti bankových správ SWIFT a na uľahčenie obchodu s partnermi po tom, čo sa stala krajinou s najvyššími sankciami na svete.
Podľa MMF predstavuje americký dolár približne 58 % svetových devízových rezerv a hlavné komodity, ako je ropa, sa stále nakupujú a predávajú predovšetkým za doláre.
Dominanciu dolára však ohrozuje rastúci podiel BRICS na HDP a zámer aliancie obchodovať s nedolárovými menami, pričom dôležitú úlohu zohrávajú India a Čína.
Kvôli tejto evidentnej hrozbe pre ekonomickú dominanciu USA sa členovia BRICS stále pohybujú smerom k dedolarizácii, ale bez drzosti v nádeji, že si neznepriažia Trumpa.
Južná Afrika bola prvou krajinou BRICS, ktorá zareagovala na Trumpovu hrozbu, nestrácajúc čas vydaním oficiálnej odpovede nasledujúci deň, popierajúc, že BRICS plánuje vytvoriť novú menu. Nasledoval indický minister zahraničných vecí S Jaishankar, ktorý 6. decembra povedal: „Práve teraz neexistuje žiadny návrh na zavedenie meny BRICS.“
V skutočnosti však napríklad India bola veľkým sprostredkovateľom obchodu s národnými menami mimo amerického dolára. Hoci mena BRICS sa reálne ani zďaleka nerealizuje, trend obchodovania v národných menách a nie v americkom dolári sa zrýchli a žiadna hrozba ani clo zo strany Trumpa to nemôžu zastaviť.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics .
globalresearch / infobrics / skspravy.sk /
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…