Škorica je všeobecne známa ako zdraviu prospešné korenie na pečenie, ale aj v organickej záhrade však môže poskytnúť skutočné výhody. Škoricu ľahko nájdete v takmer v každom obchode s potravinami. Aj keď to nie je najlacnejšie korenie, nie je to ani najdrahší produkt pre záhradníkov, v porovnaní s preparátmi, ako sú prostriedky na zakorenenie sadeníc.
Škorica je prírodnou náhradou za stimulátory zakoreňovania odrezkov. A ako už bolo spomenuté vyššie, je aj lacnejšia. Pri aplikácii na stonku rastliny pri výsadbe odrezku bude škoricový prášok stimulovať vývoj koreňov takmer u všetkých druhov rastlín, ktoré takto množíte a stačí ho naniesť iba raz.
Ako to urobiť? Na papierový obrúsok rovnomerne vysypte lyžicu škorice tak, aby sa prášok rovnomerne rozložil. Koniec odrezku navlhčite a potom zabaľte do škoricového obrúska. Odrezky zasaďte do kvetináča so zeminou a starajte sa ako obvykle. Zakorenenie spravidla prebehne rýchlejšie.
Ak sa škorica použije na odrezok rastlín, bude slúžiť aj ako profylaktický prostriedok proti plesňovým chorobám, ktoré pri prenose do substrátu často napádajú sadenice.
Ak sa zo sezóny na sezónu stretávate s pôdnymi plesňovými chorobami, potom má zmysel pred výsadbou usporiadať na záhone „škoricovú sprchu“ vrátane sadeníc. Dve polievkové lyžice prášku rozpustite v nádobe s dvoma pohármi horúcej vody, dobre premiešajte a nechajte cez noc lúhovať. Potom roztok preceďte cez kúsok tenkej látky alebo cez kávový filter, nalejte do rozprašovača a tesne pred výsadbou postriekajte pôdu.
Po každoročnom reze možno škoricový prášok aplikovať aj na cenné ovocné stromy a kry, aby sa zabránilo prenikaniu patogénnych húb cez čerstvú ranu. Podobná aplikácia sa odporúča aj pri štepení záhradných stromov alebo ruží: vrúble ponorte do prášku.
Väčšina škodcov na záhrade vrátane mravcov nemá rada škoricu. V záhrade môžu mravce výrazne znepríjemniť záhradníkovi život. Rozložia si svoje príbytky na hriadkach, v skleníkoch a navštevujú domy.
Škorica pomáha odpudzovať mravce a iných malých hmyzích škodcov vytvorením ochrannej bariéry, ktorú radšej obchádzajú. Stačí použiť škoricu ako obrubník, ktorý môže spôsobovať mravcom problém.
Tento prípravok môžete použiť vo vnútri aj mimo domu. Najefektívnejším spôsobom v interiéri je nájsť vstupný bod pre mravce a potom ho posypať tenkou vrstvou škoricového prášku. Takáto bariéra mravce nezabije, ale zabráni im vo vstupe do interiéru.
V skleníku proti roztočom, moliciam a iným bežným škodcom nanášajte prášok na pôdu okolo zraniteľných rastlín.
zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
V novém rozhovoru se Jeffrey Sachs mimo jiné opět oprávněně obouvá do své rodné země…
Dokedy bude ešte ten vraj vyspelý Západ nabíjať zbrane na zabíjanie detí v Gaze? Medzinárodný…
Aby útočníci získali prístup k údajom obete, začali používateľom telegramu posielať správy s otázkou „Na…
VYHLÁSENIE – Rudolf Huliak, poslanec NR SR a predseda Národnej koalície. "RUDOLF HULIAK: DANKO NIE JE…
Premiér predstavil odvážnu víziu transformácie V4 na V5 a odkryl zákulisie európskej politiky dvojakého metra…
Titulná strana dnešného denníka Daily Mirror: “Kremeľ varuje Britániu: teraz ste vo vojne!” Nuž, varovali…