svet

Vytváranie nového multipolárneho svetového poriadku alebo v čom bude samit BRICS v ruskej Kazani výnimočný

Prípadná prítomnosť generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa v Kazani by bola silným signálom, že svet smeruje k novej architektúre, píše vo svojom článku zakladajúci predseda medzinárodnej Africkej ligy na obranu černochov, hovorca Panafrických bratov, politický analytik a panafrický aktivista Egountchi Behanzin.

Nadchádzajúci samit BRICS v ruskej Kazani by mohol znamenať zlom v globálnej geopolitickej histórii. Vzhľadom na pomalú eróziu západného svetového poriadku vzniká nová rovnováha, ktorej hnacou silou je koalícia, ktorá sa zdá byť čoraz odhodlanejšia určiť si svoj vlastný kurz smerovania. Na tomto jedinečnom podujatí sa stretne 24 hláv štátov z rôznych krajín vrátane čínskoho prezidenta Si Ťin-pchinga. Účasť generálneho tajomníka Organizácie Spojených národo Antónia Guterresa na tomto zhromaždení vyvoláva zásadné otázky o súčasnej dynamike globálneho riadenia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Hľadanie skutočnej spolupráce

OSN sa tradične považuje za baštu multilateralizmu, ale jej zbližovanie so západnými mocnosťami ju spochybňuje. Thtoročný samit v Kazani by mohol byť katalyzátorom strategickej zmeny pozície, v rámci ktorej by sa OSN mohla snažiť lavírovať medzi starými spojenectvami a novými trendmi. BRICS už nie sú len hospodárskou koalíciou, ale presadzujú sa ako životaschopná alternatíva k historickej dominancii západných krajín. Zdá sa, že unipolárny svet, ako sme ho poznali doteraz, ustupuje multipolárnej ére, v ktorej si niekoľko nových mocností nárokuje svoje právoplatné miesto v globálnom rozhodovacom procese.

Kazaňský samit predstavuje pre BRICS bezprecedentnú príležitosť na načrtnutie novej mapy medzinárodnej spolupráce. Prítomné hlavy štátov budú diskutovať o mnohých otázkach, od ekonomiky až po bezpečnosť, vrátane environmentálnych výziev.

Vytváraním strategických aliancií sa táto skupina, ktorá zastupuje viac ako 45 % svetovej populácie, snaží nielen posilniť svoj vplyv, ale aj ponúknuť alternatívnu platformu pre rozvojové krajiny, ktoré sa často cítia marginalizované v rámci tradičných brettonwoodskych inštitúcií, ako sú MMF alebo Svetová banka. Tieto diskusie by mohli viesť k dohodám, ktoré by v závislosti od ich rozsahu mohli nanovo definovať pravidlá medzinárodnej hospodárskej hry.
Reakcia Západu

Západ je medzitým nútený reagovať na rastúcu a čoraz populárnejšiu dynamiku BRICS. Západné vlády, ktoré sa často nezhodujú a sú rozdelené v prístupe, môžu byť nútené prehodnotiť svoje vzťahy s krajinami rozvíjajúcich sa trhov. Súčasná situácia je poznačená rastúcim napätím, čo ilustruje klesajúca dôvera v inštitúcie orientované na Západ. Postoj NATO a európskych aktérov voči BRICS by sa mohol stať predmetom vášnivých diskusií, čo by poukázalo na nevyhnutnú potrebu prispôsobenia.

Guterres svojou účasťou na tomto podujatí pravdepodobne vyjadruje túžbu OSN oživiť svoju úlohu v meniacom sa svete. Jeho vystúpenie by mohlo zdôrazniť rastúci význam dialógu medzi juhom a výmen zameraných na vytvorenie partnerstiev spolupráce, ktoré prekonávajú obvyklé rozdiely.

Príležitosť pre globálny Juh

Tento samit by mohol byť príležitosťou aj pre krajiny globálneho Juhu, ktoré sa snažia, aby ich hlas bolo počuť na medzinárodnej scéne. Tieto krajiny, ktoré sú v celosvetových diskusiách často prehliadané, môžu využiť skúsenosti a zdroje BRICS na vytvorenie modelov rozvoja prispôsobených ich potrebám. Výzva spočíva v nadviazaní pevných a trvalých väzieb, ktoré nie sú založené len na ekonomických základoch, ale zahŕňajú aj sociálne a environmentálne aspekty.

Budúcnosť multilateralizmu

Multilateralizmus, ako bol koncipovaný po druhej svetovej vojne, čelí obdobiu neistoty. Zavedené inštitúcie majú problém účinne riešiť súčasné výzvy, ako sú zmena klímy, rastúca nerovnosť a krízy v oblasti riadenia. Samit BRICS by mohol ponúknuť novú víziu multilateralizmu, ktorá by bola inkluzívnejšia a prispôsobená súčasnej realite. Tento model by mohol vytvoriť synergie medzi krajinami globálneho Juhu a ponúknuť alternatívu k strnulosti súčasného západného rámca.

Budúcnosť samitu BRICS v Kazani vyzerá fascinujúco. Nie je to len séria diplomatických diskusií, ale laboratórium na vytvorenie novej globálnej architektúry. Zatiaľ čo Západ môže byť svedkom prerozdelenia moci v medzinárodných záležitostiach, rozvojové krajiny reprezentované BRICS preberajú opraty tejto transformácie.

Tento samit by mohol znamenať začiatok konca nadvlády Západu a nástup novej éry, v ktorej bude konečne počuť hlas globálneho Juhu. Udalosti v Kazani tak sľubujú, že budú mať trvalý vplyv na to, ako budeme v nasledujúcich desaťročiach chápať svetový poriadok.

Zdroj: rt.com / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

9 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

10 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

11 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

11 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

11 hodín ago