V prvom rade považujem za nevyhnutné uviesť genézu prezidentovania V.V. Putina. Prvé voľby vyhral V.V. Putin v roku 2000 so ziskom 52,94% hlasov, v roku 2012 to bolo 63,6% hlasov a v roku 2018 to bolo 76,69% hlasov.
V tomto roku Putin získal rekordný počet 87,97% hlasov. Volebná účasť však nikdy nedosiahla 80%, čiže možno v podstate vylúčiť, že by obyvateľstvo bolo k voľbám nahnané pod samopalmi. O tom, že propaganda šliapala naplno je evidentné, tak to však funguje všade.
Vysvetlenie vývoja tohto trendu je nadmieru prosté. Po divokých 90-tych rokoch sa Putinovi v Rusku podarilo postupne zlomiť politickú moc oligarchie. To znamená, že sa mu podarilo vyšachoval všetky politické strany, ktoré ovládali oligarchovia, z politickej súťaže.
Navyše sa mu podarilo zvládnuť chaos v ekonomike. Obyvateľstvo to evidentne ocenilo, čo vidno v raste preferencií V. Putina v jednotlivých voľbách ako som uviedol v genéze vyššie. Nakoniec na ruskej politickej scéne zostalo dominujúce Jednotné Rusko a V.V. Putin a malé strany, ktoré v podstate nevybočujú z línie Kremľa. Ich traja Putinovi protikandidáti skončili ďaleko v poli porazených.
Stalo sa to však prvý krát. Predsedovi Liberálnodemokratickej strany Ruska Leonidovi Sluckému dalo svoje hlasy len 2,5 percenta zúčastnených voličov. Ale jeho pred dvomi rokmi zosnulý predchodca a zakladateľ strany Vladimír Žirinovský, mal stabilnú voličskú základňu približne 15% a veľmi často si nedával servítky pred ústa aj vo vzťahu k Putinovi, v politickej konštelácii totiž patril medzi opozíciu.
Bol to šoumen na pohľadanie a doteraz som nevidel nijakého politika, ktorý dokázal tak baviť obecenstvo. Možno preto ho začali Rusi vnímať ako politika s neskutočným prehľadom až po jeho smrti a jeho predpovede sa stali legendárnymi. Zrejme kvôli spôsobu jeho prejavu sa nestal dôstojným súperom V.V. Putina, ale len 15%-ným sekundantom.
Ruská demokratická opozícia k vláde Putina, ako akcieschopná politická sila, rozpadla sa samovoľne už dávnejšie. Je marginálna a jej zvyšky fungujú už len na báze podpory Západu, čo nie je u ruského obyvateľstva vnímané pozitívne. Pre Putina nie je preto problém, zvlášť v stave vojnového konfliktu, použiť proti nej aj reštriktívne opatrenia.
Záverom môžem konštatovať, že V.V. Putin urobil všetko preto, aby Rusi považovali voľby za demokratické a ich prezident sa stal legitímne zvolenou hlavou štátu.
Pavel Fendek/skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…