Politici sa predháňajú, kto viac strápni sám seba vyjadrením sa k téme referenda. Vysoko inteligentným dámam slovenskej vlády Kolíkovej a Remišovej sa črtá veľa konkurencie. Mentálnych atlétov vykladajúcich si Ústavu SR podľa vlastnej potreby je v parlamente, žiaľ, dosť!
Jedným z premiantom sprostostí je poslanec za stranu OĽaNO Bc. Dominik Drdul. Vyjadril sa, citujem:
„V tomto prípade by som sa necítil byť viazaný výsledkom tohto referenda, pretože nemám pocit, že by naša vláda robila niečo, čo by bolo tak krajne zlé a nespravodlivé, že by to odôvodňovalo skrátenie volebného obdobia ústavným zákonom.“
Mentálna vybavenosť tohto poslanca NR SR odzrkadľuje (ne)demokratické princípy jeho myslenia. Asi nie je jediný, keďže sa k téme referenda vyjadrujú snáď všetci. Hlavne tí, ktorí by mali čušať najviac! Však, pani Kolíková? Vníma pani ministerka spravodlivosti aj túto otázku rovnako, ako ju „zavnímal“ pán poslanec Drdul?
Referendum a plebiscit sú dva rôzne inštitúty rozhodovania sa občanov. Kým plebiscit je iba konzultácia s občanmi o konkrétnej otázke a jeho výsledok je iba odporúčaním, referendum je pre „sluhov národa“ záväzné. Poslanec Drdul splietal dve veci. Skrátenie volebného obdobia sa udialo na Slovensku formou ústavného zákona. To je pravda. A tom rozhodovali poslanci. Ale dobre postavenú referendovú otázku, ku ktorej sa vyjadrí národ „za“, stačí vyhlásiť v Zbierke zákonov. Netreba ju prijímať v parlamente poslancami. Takže je vlastne úplne jedno, ako výsledok referenda bude „vnímať“ pán poslanec Drdul a jeho kolegovia. Výsledok referenda bude musieť vyhlásiť v Zbierke zákonov orgán na to určený. Ak to neurobí, bude možné personálny substrát tohto orgánu trestne stíhať za trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa. No, neviem, kto z Úradu vlády SR si toto skúsi, aby sám seba vystavil možnému trestnému stíhaniu. „Vydavateľom zbierky zákonov je úrad vlády“ podľa § 12 ods. 2 zákona č. 400/2015 Z. z.
O vyjadrení pána poslanca o tom, že „naša vláda“ sa ani nebudem vyjadrovať. Taká v zákonoch nie je. Poslanec má vládu kontrolovať, nie cítiť sa jej súčasťou.
Len by ma zaujímalo, vážený pán poslanec Dominik Drdul:
Prečo sa cítite viazaný výsledkom vôle občanov po voľbách do Národnej rady SR?
Lebo vás tam občania zvolili a vy ste sa stali poslancom?
Ani vtedy ste sa nemuseli cítiť viazaný vôľou občanov a mandát poslanca ste nemuseli prijať!
Alebo to je „iné“???
A len tak mimochodom! Referendum by mohli podporiť všetky politické strany. Majú jedinečnú príležitosť vyzvať svojich voličov, aby sa v prípade konania referenda vyjadrili, že skrátenie volebného obdobia buď chcú alebo nechcú. Ak sa občania aj po nepopulárnych reformách vyjadria, že so smerovaním SR súhlasia, bude to jasný signál aj pre budúce personálne substráty parlamentu a aj vlády, že reformy začaté dnes, majú zostať aj v budúcnosti nemenné. Aby nedošlo k tomu, že tieto reformy budúci parlament zmetie zo stola. Ale takto ďaleko tzv. koaliční poslanci a terajšia vláda neuvažuje. Alebo je to len strach, že ich občania vykážu z poslaneckých lavíc skôr, než sa stihnú na nich poriadne zohriať?!
Autor: Mgr. Judita Laššáková
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…