svet

Vykonštruovaná potravinová a chudobná kríza na zabezpečenie pokračujúcej dominancie USA

V marci 2022  generálny tajomník  OSN Antonio Guterres  varoval  pred „hurikánom hladu a kolapsom globálneho potravinového systému“ v dôsledku krízy na Ukrajine. 

Guterres povedal, že ceny potravín, pohonných hmôt a hnojív raketovo rastú v dôsledku prerušenia dodávateľských reťazcov a dodal, že to najchudobnejšie postihuje najchudobnejších a zasieva semená politickej nestability a nepokojov na celom svete.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Podľa Medzinárodného panelu expertov na udržateľné potravinové systémy je v súčasnosti dostatok potravín a neexistuje riziko celosvetového nedostatku potravín.

Vidíme množstvo potravín, ale prudko stúpajúce ceny. Problémom nie je nedostatok potravín, ale špekulácie s potravinovými komoditami a manipulácia s inherentne chybným globálnym potravinovým systémom, ktorý slúži záujmom firemných obchodníkov s agropodnikaním a dodávateľov vstupov na úkor potrieb ľudí a skutočnej potravinovej bezpečnosti.

Vojna na Ukrajine je geopolitický obchodný a energetický konflikt. Je to do značnej miery o tom, že USA sa zapájajú do zástupnej vojny proti Rusku a Európe tým, že sa pokúšajú oddeliť Európu od Ruska a uvalia sankcie na Rusko, aby poškodili Európu a urobili ju ešte závislejšou od USA.

Ekonóm profesor Michael Hudson nedávno uviedol, že vojna je v konečnom dôsledku proti Európe a Nemecku. Účelom sankcií je zabrániť Európe a ďalším spojencom zvýšiť ich obchod a investície s Ruskom a Čínou.

Neoliberálne politiky od 80. rokov 20. storočia vydupali americkú ekonomiku. Keďže ich výrobná základňa je vážne oslabená, jediným spôsobom, ako si USA udržať hegemóniu, je podkopať Čínu a Rusko a oslabiť Európu.

Hudson hovorí, že pred rokom sa Biden a americkí neoconi pokúsili zablokovať Nord Stream 2 a celý (energetický) obchod s Ruskom, aby si ho USA mohli monopolizovať.

Napriek tomu, že sa v súčasnosti presadzuje „zelená agenda“, USA sa stále spoliehajú na energiu založenú na fosílnych palivách, aby premietli svoju silu do zahraničia. Aj keď sa Rusko a Čína vzďaľujú od dolára, kontrola a oceňovanie ropy a plynu (a výsledného dlhu) v dolároch zostáva kľúčom k pokusom USA udržať si hegemóniu.

USA vopred vedeli, ako dopadnú sankcie voči Rusku

Slúžili by na rozdelenie sveta na dva bloky a podnietili novú studenú vojnu s USA a Európou na jednej strane, pričom Čína a Rusko sú dve hlavné krajiny na strane druhej.

Americkí politici vedeli, že Európa bude zdevastovaná vyššími cenami energií a potravín a krajiny dovážajúce potraviny na globálnom juhu budú trpieť rastúcimi nákladmi.

Nie je to prvýkrát, čo USA vytvorili veľkú krízu, aby si udržali globálnu hegemóniu a prudký nárast cien kľúčových komodít, ktorý v skutočnosti uväznil krajiny do závislosti a dlhu.

V roku 2009 Andrew Gavin Marshall opísal, ako v roku 1973 – krátko po opustení zlatého štandardu – bol Henry Kissinger neoddeliteľnou súčasťou manipulovania udalostí na Blízkom východe (arabsko-izraelská vojna a „energetická kríza“). To slúžilo na pokračovanie globálnej hegemónie pre USA, ktoré samy prakticky zbankrotovali kvôli vojne vo Vietname a boli ohrozené ekonomickým vzostupom Nemecka a Japonska.

Kissinger pomohol zabezpečiť obrovský nárast cien ropy OPEC a tým aj dostatočné zisky pre anglo-americké ropné spoločnosti, ktoré nadmerne využívali ropu v Severnom mori. Upevnil tiež petrodolárový systém so Saudskou Arábiou a následne postavil africké národy, ktoré sa vydali na cestu industrializácie (založenej na rope), na bežiaci pás závislosti a dlhu v dôsledku prudkého nárastu cien ropy.

Všeobecne sa verí, že politika vysokej ceny ropy bola zameraná na ublíženie Európe, Japonsku a rozvojovému svetu.

Dnes USA opäť vedú vojnu proti obrovským častiam ľudstva, ktorých zbedačovanie má zabezpečiť, aby zostali závislí od USA a finančných inštitúcií, ktoré využívajú na vytváranie závislosti a zadlžovania – Svetovej banky a MMF.

Stovky miliónov zažijú (zažijú) chudobu a hlad kvôli politike USA. Títo ľudia (tí, na ktorých sa USA a Pfizer et al údajne tak veľmi starali a chceli dostať úder do každej z ich rúk) sú vo veľkej geopolitickej hre považovaní za pohŕdanie a vedľajšie škody.

Na rozdiel od toho, čo si mnohí myslia, USA neprepočítali výsledok sankcií uvalených na Rusko. Michael Hudson poznamenáva, že ceny energií sa zvyšujú, z čoho profitujú americké ropné spoločnosti a americká platobná bilancia ako vývozca energie.

Okrem toho sankcionovaním Ruska je cieľom obmedziť ruský vývoz (pšenice a plynu používaného na výrobu hnojív), a preto zvýšiť ceny poľnohospodárskych komodít. Aj to bude prínosom pre USA ako poľnohospodárskeho vývozcu.

Takto sa USA snažia udržať si nadvládu nad ostatnými krajinami.

Súčasné politiky sú navrhnuté tak, aby vyvolali potravinovú a dlhovú krízu najmä pre chudobnejšie krajiny. USA môžu využiť túto dlhovú krízu na to, aby prinútili krajiny pokračovať v privatizácii a predaji svojich verejných aktív, aby splatili dlhy a zaplatili za vyšší dovoz ropy a potravín.

Táto imperialistická stratégia prichádza na pozadí pôžičiek na pomoc COVID, ktoré slúžili podobnému účelu. V roku 2021 prieskum Oxfam týkajúci sa pôžičiek MMF COVID-19 ukázal, že 33 afrických krajín bolo povzbudených, aby uplatňovali politiku úsporných opatrení. Najchudobnejšie krajiny sveta majú v roku 2022 zaplatiť dlh vo výške 43 miliárd dolárov, čo by inak mohlo pokryť náklady na ich dovoz potravín.

Oxfam a Development Finance International tiež odhalili, že 43 z 55 členských štátov Africkej únie bude v nasledujúcich piatich rokoch čeliť zníženiu verejných výdavkov v celkovej výške 183 miliárd USD.

Zatvorenie svetovej ekonomiky v marci 2020 („uzavretie“) poslúžilo na spustenie bezprecedentného procesu globálneho zadlžovania. Podmienky znamenajú, že národné vlády budú musieť kapitulovať pred požiadavkami západných finančných inštitúcií. Tieto dlhy sú z veľkej časti denominované v dolároch, čo pomáha posilniť americký dolár a pákový efekt USA nad krajinami.

USA vytvárajú nový svetový poriadok a potrebujú zabezpečiť, aby veľká časť globálneho Juhu zostala na ich obežnej dráhe vplyvu a neskončila v ruskom a najmä čínskom tábore a jeho iniciatíve pásovej cesty za ekonomickú prosperitu.

Po COVID-e, o tom v skutočnosti je vojna na Ukrajine, sankcie voči Rusku a umelo vytvorená potravinová a energetická kríza.

V roku 2014 Michael Hudson uviedol, že USA boli schopné ovládnuť väčšinu globálneho juhu prostredníctvom poľnohospodárstva a kontroly dodávok potravín. Geopolitická úverová stratégia Svetovej banky premenila krajiny na oblasti s potravinovým deficitom tým, že ich presvedčila, aby pestovali trhové plodiny – plantážne exportné plodiny – aby sa nekŕmili vlastnými potravinárskymi plodinami.

Ropný sektor a agropodnikanie boli spojené bokom ako súčasť geopolitickej stratégie USA.

Dominantný pojem „potravinovej bezpečnosti“, ktorý presadzujú svetoví aktéri v oblasti poľnohospodárstva ako Cargill, Archer Daniel Midland, Bunge a Louis Dreyfus a ktorý podporuje Svetová banka, je založený na schopnosti ľudí a národov nakupovať potraviny. Nemá to nič spoločné so sebestačnosťou a všetko súvisí s globálnymi trhmi a dodávateľskými reťazcami kontrolovanými obrovskými hráčmi v agrobiznise.

Spolu s ropou bola kontrola globálneho poľnohospodárstva po mnoho desaťročí základným kameňom geopolitickej stratégie USA.

Zelená revolúcia bola exportovaná vďaka záujmom bohatých na ropu a chudobnejšie štáty prijali agrokapitálový model poľnohospodárstva závislý od chemikálií a ropy, ktorý si vyžadoval pôžičky na vstupy a súvisiaci rozvoj infraštruktúry.

Znamenalo to uväznenie národov do globalizovaného potravinového systému, ktorý sa spolieha na monokultúru exportných komodít, aby zarobil devízy spojené so splácaním dlhu v dolároch a smernicami Svetovej banky/MMF o „štrukturálnych úpravách“.

To, čo sme videli, bola transformácia mnohých krajín z potravinovej sebestačnosti na oblasti s potravinovým deficitom.

A tiež sme boli svedkami toho, že sa krajiny umiestňujú na bežiacich pásoch na výrobu komodít. Potreba cudzej meny (amerických dolárov) na nákup ropy a potravín zakotvuje potrebu zvýšiť produkciu plodín na vývoz.

Dohoda Svetovej obchodnej organizácie o poľnohospodárstve (AoA) stanovila obchodný režim potrebný pre tento typ závislosti podnikov, ktorý sa maskuje ako „globálna potravinová bezpečnosť“.

Vysvetľuje to správa Navdanya International z júla 2022 – Zasievanie hladu, žatva zisky – Potravinová kríza už od začiatku –, v ktorej sa uvádza, že zákony o medzinárodnom obchode a liberalizácia obchodu prospeli veľkému poľnohospodárskemu biznisu a naďalej podporujú implementáciu Zelenej revolúcie.

V správe sa uvádza, že americké lobistické a obchodné rokovania viedol bývalý generálny riaditeľ Cargill Investors Service a výkonný riaditeľ Goldman Sachs – Dan Amstutz – ktorého v roku 1988 Ronald Reagan vymenoval za hlavného vyjednávača pre uruguajské kolo GATT. To pomohlo zakotviť záujmy amerického agrobiznisu do nových pravidiel, ktorými sa bude riadiť globálny obchod s komoditami a následné vlny expanzie priemyselného poľnohospodárstva.

AoA odstránila ochranu farmárov pred globálnymi trhovými cenami a výkyvmi. Zároveň boli urobené výnimky pre USA a EÚ, aby naďalej dotovali svoje poľnohospodárstvo v prospech veľkých agropodnikov.

Navdanya poznamenáva:

Odstránením štátnej colnej ochrany a dotácií zostali malí farmári bez prostriedkov. Výsledkom bol nepomer v tom, čo farmári zarobia za to, čo vyprodukujú, v porovnaní s tým, čo platia spotrebitelia, pričom farmári zarábajú menej a spotrebitelia platia viac, keďže sprostredkovatelia v agrobiznise uberú najviac.“

„Potravinová bezpečnosť“ viedla k odstráneniu potravinovej sebestačnosti a potravinovej sebestačnosti v záujme integrácie globálneho trhu a moci spoločností.

Aby sme to videli v praxi, nemusíme hľadať nič iné ako Indiu. Cieľom nedávno zrušenej farmárskej legislatívy v Indii bolo poskytnúť krajine „šokovú terapiu“ neoliberalizmu, ktorú zažili iné krajiny.

„Liberalizujúca“ legislatíva bola sčasti zameraná na prospech záujmov amerického poľnohospodárstva a uväznenia Indie do potravinovej neistoty tým, že prinútila krajinu odstrániť svoje potravinové nárazníkové zásoby – tak dôležité pre národnú potravinovú bezpečnosť – a potom sa uchádzať o potraviny na nestálom globálnom trhu. agropodnikateľov so svojimi devízovými rezervami.

Indickej vláde zabránil ísť touto cestou iba masívny, rok trvajúci protest farmárov, ku ktorému došlo.

Súčasnú krízu živia aj špekulácie. Navdanya sa odvoláva na vyšetrovanie Lighthouse Reports a The Wire s cieľom ukázať, ako špekulácie investičných firiem, bánk a hedžových fondov s poľnohospodárskymi komoditami profitujú z rastúcich cien potravín. Budúce ceny komodít už nie sú spojené so skutočnou ponukou a dopytom na trhu, ale sú založené výlučne na špekuláciách.

Archer Daniels Midland, Bunge, Cargill a Louis Dreyfus a investičné fondy ako Black Rock a Vanguard pokračujú v obrovských finančných vraždách, čo má za následok takmer zdvojnásobenie ceny chleba v niektorých chudobnejších krajinách.

Cynickým „riešením“ súčasnej potravinovej krízy, ktoré presadzuje globálny agrobiznis, je naliehať na farmárov, aby vyrábali viac a hľadali lepšie výnosy, ako keby kríza bola krízou nedostatočnej produkcie. Znamená to viac chemických vstupov, viac techník genetického inžinierstva a podobne, čím sa viac farmárov zadlžuje a uväzňuje v závislosti.

Je to tá istá stará priemyselná lož, že svet bude hladovať bez jej produktov a vyžaduje ich viac. Realita je taká, že svet čelí hladu a rastúcim cenám potravín kvôli systému, ktorý zaviedol veľký agrobiznis.

A je to ten istý starý príbeh – vytláčanie nových technológií pri hľadaní problému a následné použitie kríz ako ospravedlnenie ich zavedenia, pričom sa ignorujú základné dôvody takýchto kríz.

Navdanya uvádza možné riešenia súčasnej situácie na základe princípov agroekológie, krátkych zásobovacích liniek, potravinovej sebestačnosti a ekonomickej demokracie – politiky, ktoré boli v priebehu rokov obšírne opísané v mnohých článkoch a oficiálnych správach.

Čo sa týka boja proti náporu na životnú úroveň obyčajných ľudí, podpora sa zhromažďuje medzi robotníckym hnutím na miestach, ako je Spojené kráľovstvo. Líder železničných odborov Mick Lynch vyzýva hnutie robotníckej triedy založené na solidarite a triednom vedomí, aby bojovalo proti triede miliardárov, ktorá si veľmi dobre uvedomuje svoje vlastné triedne záujmy.

Príliš dlho chýbala „trieda“ v hlavnom politickom diskurze. Len prostredníctvom organizovaného, ​​jednotného protestu budú mať obyčajní ľudia šancu zmysluplne zasiahnuť proti novému svetovému poriadku tyranského autoritárstva a ničivým útokom na práva, živobytie a životnú úroveň obyčajných ľudí, ktorých sme svedkami.

Colin Todhunter

O autorovi: renomovaný autor Colin Todhunter sa špecializuje na vývoj, potravinárstvo a poľnohospodárstvo. Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG) v Montreale.

globalresearch/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať

"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…

52 sekúnd ago

V Taliansku sa rozhorela debata o „fašistickom plameni“ Meloniovej strany

„Ak sa chceme pozerať dopredu, potom príde čas uhasiť plameň,“ povedal minister pre parlamentné vzťahy…

3 minúty ago

Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou

Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…

10 hodín ago

Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti

Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…

10 hodín ago

Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť

Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…

10 hodín ago

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…

10 hodín ago