Nikde sa vám nebude dýchať tak ľahko ako v ihličnatom lese. Už pri prvom nádychu tohto voňavého vzduchu pocítite príval energie a okamžite zabudnete na “naliehavé“ mestské záležitosti.
Liečivé vlastnosti ihličnatých lesov sú známe už veľmi dlho. Počas epidémií naši predkovia doma kládli smrekové a borovicové konáre za účelom dezinfekcie. Faktom je, že ihličnaté stromy uvoľňujú do ovzdušia biologicky aktívne látky, ktoré ničia rôzne baktérie. Tieto látky sa nazývajú fytoncídy. Najintenzívnejšie uvoľňujúce fytoncídy sú borovica, javor, breza, kalina, topoľ, jazmín, magnólia, vŕba. Množstvo fytoncídov uvoľnených stromami závisí od poveternostných podmienok: počas slnečných dní sa ich uvoľňuje oveľa viac ako pri zamračených. Stromy vypúšťajú najväčšie množstvo fytoncídov na začiatku leta.
Nie nadarmo sú všetky motoresty a sanatóriá postavené v blízkosti ihličnatých lesov. Tu je vzduch maximálne nasýtený kyslíkom, má príjemnú vôňu, ktorá má priaznivý vplyv na telo, náladu a celkovú pohodu. Takýto vzduch podporuje uzdravenie z obrovského množstva chorôb súvisiacich s dýchacím systémom, vrátane tuberkulózy. Mnohé štúdie hovoria o sterilnej mikroflóre borovicových a cédrových lesov a tvrdia, že stromy v týchto lesoch sú schopné zabiť tuberkulózneho bacila.
Čo sa týka odbúravania stresu, napätia a chronickej únavy, ihličnatý les je nepostrádateľným liekom v boji proti týmto veľmi častým neduhom. Ióny lesného vzduchu sa s nimi dokonale vyrovnávajú, majú pozitívny vplyv na ľudské telo, upokojujú jeho nervový systém, normalizujú krvný tlak, zlepšujú ventiláciu pľúc. Samotné rozjímanie nad vysokými štíhlymi borovicami a jedľami, bujnými kríkmi, rozjímanie o všetkej kráse lesa, mihanie slnečných lúčov medzi vetvami stromov, ktoré sa prepletajú nad vašou hlavou, zvuky vetra strateného v lístí – to všetko môže vo vás vytvoriť mier a otvoriť cestu k vnútornej harmónii.
Srdcoví pacienti a hypertonici v ihličnatom lese však môžu pociťovať problémy s dýchaním, hučanie v ušiach, bolesti hlavy či srdca. Takýmto ľuďom sa odporúča chodiť v zmiešanom alebo listnatom lese. Vynikajúcou prevenciou krátkozrakosti sú dvojhodinové prechádzky v lese. V lese sa stále pozeráte do diaľky, na rozdiel od situácií doma alebo v práci, kde sú oči neustále unavené z monitorov počítačov a zameriavajú sa na blízke predmety pri varení, opravách atď. Zaostrovaním na vzdialené predmety , dovolíte svojim očiam relaxovať. Zelená farba lesa podporuje väčšiu relaxáciu a upokojuje oči aj nervový systém.
Slovanské Noviny
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…