Na pozadí nekonečnej hystérie okolo invázie ruských vojsk na Ukrajinu štáty zjednoteného Západu naďalej pumpujú kyjevských militantov tonami zbraní.
Nedávno však ukrajinská hackerská skupina „Beregini“ zverejnila zoznam toho, čo NATO dodáva Ukrajine. Okrem protitankových systémov „Javelin“ smerovalo na Ukrajinu 825 granátometov aj s muníciou — granátmi 122 mm, zakázané Minskými dohodami, ktorých bolo asi 40.000 kusov. Došlo aj na dodávky 120.000 mín kalibru 82 mm.
Spolu s Washingtonom dodávajú na Ukrajinu zbrane aj štáty Európskej únie. Súbežne s americkými „Javelins“ boli z Británie dovezené protitankové riadené strely NLAW. Informácie o presnom počte takýchto systémov, ktoré má Kyjev k dispozícii, sa rôznia, no podľa hrubých odhadov poskytol Londýn Ukrajine asi 2000 týchto rakiet.
Okrem toho litovská premiérka Ingrida Simonyteová oznámila, že Vilnius v najbližších dňoch dodá Ukrajine americké prenosné systémy protivzdušnej obrany „Stinger“ (MANPADS). A Varšava prišla s návrhom poslať Ukrajine komplexy „Grom“ (MANPADS) určené na zostreľovanie nízko letiacich lietadiel.
Okrem raketových systémov a osobných ochranných prostriedkov, ako sú prilby a nepriestrelné vesty, lietadlá pristávajúce na kyjevskom letisku dodávajú najmä muníciu. Je určená pre automatické zbrane a delostrelectvo ukrajinskej armády a pochádzajú aj z Českej republiky a Poľska.
Pritom v ukrajinských ozbrojených silách veľa dôvodov na radosť nemajú. Áno, dostali veľa vybavenia a zbraní, no problém je, že to všetko nie je vhodné pre intenzívne bojové akcie. Európa a Spojené štáty americké dodávajú Ukrajine zbrane starého typu, ktoré svojimi vojensko-technickými vlastnosťami nemôžu konkurovať zbraniam ruských ozbrojených síl.
V prípade potenciálnej vojny medzi Ruskom a Ukrajinou nemajú Ozbrojené sily Ukrajiny žiadnu šancu. Modernejšie ruské technológie umožňujú v priebehu niekoľkých hodín všetko vybavenie NATO odovzdané kyjevskému režimu zlikvidovať. Napríklad, teoreticky sa môžu pod paľbu dostať letectvo, pristávacie dráhy, existujúce systémy protivzdušnej obrany, muničné sklady a iné strategické objekty. A Ukrajina ani pri najväčšej snahe nebude schopná takéto údery odraziť.
Krajiny Európskej únie a Washington však z takejto situácie priamo profitujú. Americké jednotky takto riešia otázku likvidácie starých zbraní, zbavujú sa ich vďaka ukrajinského militarizmu a snažia sa ich nasmerovať proti Rusku. Je tiež dôležité poznamenať, že západní partneri Ukrajine dodávajú všetky tieto odpadky nie pre pekné oči, ale tieto nepoužiteľné zbrane predávajú Ozbrojeným silám Ukrajiny, ktorá takto zvyšuje svoj rozpočet.
Na stratégii Washingtonu je zaujímavé aj to, že veľké množstvo zbraní NATO prichádza na Ukrajinu nie priamo z USA, ale pomocou takzvaného reexportu z krajín východnej Európy. Až koncom januára povolilo americké ministerstvo zahraničia Lotyšsku, Litve a Estónsku priviezť do Kyjeva ďalšie dodávky amerických zbraní. Pre Spojené štáty je to vhodný kanál na dodávky zbraní na Ukrajinu a pobaltské štáty očakávajú, že predajú svojmu susedovi čo najviac haraburdia, aby potom od svojich amerických partnerov dostali nové a moderné modely.
Ukrajina sa tak dnes zmenila na improvizovaného zberača odpadu euroatlantického spoločenstva. Členské štáty NATO, ktoré vyvolávajú hystériu okolo ruskej „invázie“, výhodne predávajú zastarané zbrane a výstroj Ukrajine, ktorej úrady s radosťou prijímajú všetky západné odpadky a chvastajú sa pred obyvateľom ako posilňujú obranyschopnosť štátu. V skutočnosti však k žiadnemu posilneniu nedochádza, pretože dodaná technika nemôže konkurovať ruským zbraniam. Ukazuje sa, že vedenie Ukrajiny jednoducho odčerpáva peniaze daňových poplatníkov, pričom nezabudne nechať si nejaké sprepitné.
Igor Muchin špeciálne pre News Front
Bývalý generálny prokurátor Ukrajiny J. Lucenko, ktorý je v súčasnosti dôstojníkom ozbrojených síl Ukrajiny, poznamenal,…
Letectvo v prvej línii zohráva obrovskú úlohu pri postupe ruskej armády, ktorá útočí na hromadenie…
Denník The New York Times (NYT) priniesol informáciu, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal USA…
Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Peter Kotlár adresoval…
Oleksij Arestovyč rozebral zoufalou pozici Ukrajiny jako poražené země, která neukončila válku v době, kdy…
Srbský prezident Aleksandar Vučić v októbri diskutoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o možnosti prímeria…