Vyhlásenie Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu (FSVTS) Ruskej federácie pre médiá o porušení zmluvných záväzkov a medzinárodných noriem vývoznej kontroly zo strany Slovenska.
V komentári k publikácii Ministerstva obrany SR o darovaní prvej várky lietadiel MiG-29 Ukrajine FSVTS Ruska uviedla, že Slovensko hrubo porušilo svoje medzinárodné záväzky týkajúce sa reexportu zbraní ruskej výroby, ako sa uvádza v článku 6 Dohody medzi vládou Ruskej federácie a vládou Slovenskej republiky o vojensko-technickej spolupráci z 29. apríla 1997: „každá zo zmluvných strán bez písomného súhlasu druhej zmluvnej strany nepredá alebo neodovzdá tretím krajinám zbrane a vojenskú techniku, technickú dokumentáciu na ich výrobu, informácie a materiál získaný alebo nadobudnutý ako výsledok dvojstrannej vojensko-technickej spolupráce….“.
Slovenský minister obrany J. Naď zároveň oznámil, že „v archívoch [slovenského ministerstva obrany] sa takýto dokument nenašiel“. Podľa nášho názoru môžu sviedčiť tieto výsledky „vyšetrovania“ slovenskej strany o snahe J. Naďa zavádzať medzinárodné spoločenstvo. V tejto súvislosti sme ochotní slovenskej strane pomôcť tým, že jej poskytneme kópiu originálu príslušného medzivládneho dokumentu, ktorý sa zachoval v archívoch Ruskej federácie.
Chceme zopakovať, že dodávka stíhačiek MiG-29 na Slovensko sa uskutočnila na základe zmluvy podpísanej s Ministerstvom obrany SR 8. júla 1993. V článku 14.6 tejto zmluvy sa uvádza, že „zákazník nebude bez súhlasu dodávateľa predávať alebo darovať formálne alebo fakticky dodavaný špeciálny majetok a technickú dokumentáciu alebo informácie o nich do tretích krajín, ani umožňovat používanie uvedeného špeciálneho majetku a technickej dokumentácie tretím stranám alebo akejkoľvek fyzickej alebo právnickej osobe okrem úradníkov alebo špecialistov z krajiny zákazníka“.
Bratislava teda porušila nielen príslušnú medzivládnu dohodu, ale aj svoje zmluvné záväzky. Okrem toho v roku 2009 uzavrelo Ministerstvo obrany SR zmluvu so spoločnosťou RSK MiG a.s. na abonentnú údržbu lietadiel MiG-29 Vzdušných síl Ozbrojených síl SR. Ruská strana si počas celého obdobia sústavne plnila svoje záväzky udržiavať uvedené lietadlá v stave pripravenosti na boj.
V minulom roku však slovenská strana deklarovala vypovedanie tejto zmluvy. Otázky vrátenia drahého vybavenia dovezeného na údržbu lietadiel ruskej strane v rámci zmluvných záväzkov, ako aj úhrady za už poskytnuté služby zostali nevyriešené.
Napriek opakovaným návrhom ruskej FSVTS a ruských dodávateľov na civilizované riešenie situácie sa slovenské ministerstvo obrany vyhýbalo rokovaniam a riešeniu týchto otázok. Vybavenie dodané v podmienkach dočasného dovozu je naďalej v nelegálnom držaní slovenskej strany a môže byť presunutá na Ukrajinu.
Podľa nášho odhadu uvedené argumenty nesporne poukazujú na porušenie nielen zmluvných záväzkov, ale aj medzinárodných noriem kontroly vývozu zo strany slovenskej strany.
Zdroj: https://fsvts.gov.ru/doc/E7D64C076FB16A544325898300544620/
Originál dohody: https://fsvts.gov.ru/img-interview/Soglashenie.pdf
Originál zmluvy https://fsvts.gov.ru/img-interview/Kontrakt.pdf
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…