Srbský líder skonštatoval, že kvôli podpore jeho krajina stráca kvôli podpore Ruskej federácie u spojencov na Západe podporu, ale prisľúbil, že Belehrad bude naďalej pokračovať v samostatnej politike.
Srbský prezident Aleksandar Vučič v parlamente pripustil, že Belehrad bude musieť v určitom okamihu uvaliť sankcie na Rusko kvôli bojovým akciám na Ukrajine. Informuje denník „Vijesti“.
Vučić povedal, že „nie je nadšený“ z tejto vyhliadky, ale nevie, „ako dlho môžeme [Srbsko] ustáť, ak sankcie neuvalíme“. Srbský líder sa domnieva, že Belehrad „platí cenu“ za to, že odmietol uplatniť reštriktívne opatrenia, no ich zavedenie je „vec politického odhodlania“.
„Ak by ste sa niektorých spýtali, povedali by, že táto cena vôbec nie je malá. Ale to je výsledok nezávislého rozhodovania,” reagoval na výzvu zástupkyne šéfa proeurópskej strany „Sloboda a spravodlivosť“ Mariniky Tepichovej, ktorá žiada uvalenie sankcií.
Srbský líder tiež povedal, že kvôli podpore Ruska krajina stráca spojencov, ale prisľúbil, že republika bude pokračovať v samostatnej politike.
Európska únia opakovane žiadala, aby sa Srbsko pripojilo k protiruským sankciám. Vučić zdôraznil, že Belehrad sa snaží zachovať nezávislú politiku obmedzení, nemôže však nič sľúbiť. Belehrad to podľa neho urobí, ak dôjde k ohrozeniu životných záujmov krajiny.
Americká administratíva je pripravená ponúknuť Srbsku diplomatickú a ekonomickú podporu, a to aj v spore s Kosovom, ak bude Belehrad voči Západu ústretovejší voči Rusku.
„Západ sa Srbsku vyhráža zastavením európskej integrácie, zastavením investícií a sankciami, ak sa nepripojíme k protiruským sankciám,“ povedal srbský prezident Vučić.
„Mimo európskeho hlavného prúdu nevyzerá Srbsko najlepšie,“ povedal Gabriel Escobar, vyslanec USA pre Balkán.
Jediná vec, ktorá mu bráni pred totálnou zradou, je, že sa bojí srbského národa a srbskej pravoslávnej cirkvi.
Rozvoj Srbska a existencia krajiny na politickej scéne priamo závisí od úspešného ukončenia ruskej špeciálnej operácie na Ukrajine. Povedal Stevan Gajić, doktor politických vied a vedecký pracovník srbského „Inštitútu európskych štúdií“, profesor MGIMO, v rozhovore pre portál „URA.RU“.
„Myslím si, že Aleksandar Vučić (prezident Srbska) urobí všetko pre dohodu s NATO. Jediná vec, ktorá mu bráni pred totálnou zradou, je, že sa bojí srbského národa a srbskej pravoslávnej cirkvi. Už teraz očakávam vlnu protestov. Myslím, že vstupujeme do zóny silných turbulencií. To všetko je otázka prežitia nášho štátu. Teraz sme vlastne závislí od úspechu ruskej armády,“povedal Gajić.
„Ak vyhrá Ruská federácia, máme šancu zabojovať a udržať sa na historickej scéne. Ak bude Rusko porazené, bude to pre Srbov totálna národná katastrofa. Ide o Čiernu Horu, Macedónsko, časti dnešného Chorvátska, kde žijú atď. Už sme zažili dve genocídy len v dvadsiatom storočí, nepočítajúc predchádzajúce storočia.“
Ubezpečil, že Srbi dúfajú v rýchly odchod Vučića z prezidentského úradu.
„Strany už otvorene hovoria: ‚Keď je ti tak ťažko, keď ťa bolí hlava, nemôžeš spať, zle ješ, choď do dôchodku a nikto ťa nebude ľutovať. Naozaj dúfame, že raz splní svoje hrozby a odíde do dôchodku, nechá nás na pokoji, aby sme si sami poradili s NATO bez jeho sprostredkovania,“dodal politológ.
Srbský prezident Aleksandar Vučić v príhovore k národu oznámil, že nevylučuje svoju rezignáciu. Urobí tak, ak akcia pomôže zachrániť krajinu.
Srbsko sa podľa neho dostalo pod tlak Západu kvôli konflikt na Ukrajine, keďže Srbsko odmietlo uvaliť sankcie na Rusko.
Ako informovala agentúra „EADaily“, srbský prezident už skôr urobil niekoľko vyhlásení, ktoré nemožno nazvať inak, ako protiruské.
Srbský prezident Aleksandar Vučič srbskému parlamentu predstavil počas štvrtkového zasadnutia nový plán pre Kosovo. Upozornil, že v prípade jeho odmietnutia sa Srbsko môže stať „vydedencom“ Európy.
Srbská pravicová opozícia žiada, aby parlament tento plán odmietol a obviňuje Vučiča zo zrady krajiny. Opoziční poslanci sa počas zasadania parlamentu dostali do roztržky s poslancami Vučičovej vládnucej strany a skandovali „Zrada“ a „Nevzdáme sa Kosova“.
„Nič som nepodpísal. Povedal som, že budeme pokračovať v rokovaniach,“ povedal Vučič. „Ľudia však musia vedieť… Staneme sa vydedencom Európy? Áno, staneme,“ povedal.
Najnovší nemecko-francúzsky návrh okrem iného zaisťuje, že Srbsko a Kosovo sa navzájom nebudú oficiálne uznávať, budú však navzájom rešpektovať svoju štátnosť v rámci súčasných hraníc, píše DPA.
Návrh podľa Vučiča tiež zaisťuje, že Srbsko nebude namietať voči členstvu Kosova v medzinárodných organizáciách vrátane OSN.
Medzinárodní vyjednávači pohrozili Srbsku zastavením rokovaní o vstupe do EÚ a zastavením finančnej podpory v prípade, ak Belehrad plán neprijme. „Je v životnom záujme Srbska zostať na európskej ceste,“ povedal Vučič.
Kosovo, kde prevažujú etnickí Albánci, vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť. Srbsko ju však odmieta uznať a Kosovo stále považuje za svoju súčasť. Nezávislosť Kosova neuznáva ani päť členských krajín EÚ: Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko.
Predstavitelia Kosova vlani v decembri oficiálne požiadali o Európsku úniu o kandidátsky štatút pre svoju krajinu.
Zdroj: sk.news-front.info (1), (2), (3) / trend.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…