Európa

Výdavky na obranu na východnom krídle NATO vyskočili na 70 miliárd dolárov

Po desaťročiach zabudnutia zo strany NATO, ktoré pokračuje v mentalite studenej vojny, sa vojenský blok pokúša obnoviť svoje investície do vojenského vybavenia po vypuknutí zástupnej vojny na Ukrajine.

Podľa  agentúry  Bloomberg vedú v aliančných nákupoch Poľsko a Estónsko. Slovenský prezident ohlásil „emotívny moment“, keď v jeho krajine v júli pristáli prvé novozískané stíhačky F-16 a Bukurešť oslavovala, že americké F-35 sa „stavajú pre Rumunsko“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Spolu 14 členských štátov len v tomto roku zvýšilo výdavky na obranu od začiatku ukrajinského konfliktu na ekvivalent 70 miliárd dolárov.

Objednávky na bojové lietadlá, vrtuľníky, tanky a raketové systémy však odhalili, o koľko viac treba urobiť, aby sa dosiahli štandardy NATO v čase, ktorý je podľa medzinárodných pozorovateľov najnebezpečnejším obdobím od studenej vojny.

„Po tom, čo sa v tejto oblasti 20 rokov takmer nič nerobilo, je to v podstate skok od strojov prvej alebo druhej generácie rovno k štvrtej alebo piatej generácii,“ povedal náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Slovenskej republiky generál Daniel Zmeko . „Je to ako prejsť od počítača s 386 procesormi k dnešným najpokročilejším viacjadrovým sieťovým riešeniam.“

Východné krídlo NATO bolo spočiatku stimulované zvýšenými vojenskými výdavkami počas krymskej krízy v roku 2014. Napríklad Estónsko minulo za posledných 18 mesiacov viac ako za posledných 30 rokov, podľa šéfa agentúry pre obstarávanie obrany pobaltskej krajiny Magnusa-Valdemara Saara.

Niektorí kritici hovoria, že je to znamenie, že východoeurópske krajiny začínajú robiť to, čo mali urobiť, keď vstúpili do aliancie v roku 1999. Podľa odhadov vojenskej aliancie východoeurópske štáty v súčasnosti predstavujú päť zo siedmich najvyšších výdavkov NATO na obranu percento hrubej domácej produkcie v tomto roku, pričom Poľsko je na prvom mieste, presahuje 4 % HDP.

Medzi objednávkami vojenského vybavenia patria desiatky bojových lietadiel, viac ako 1300 tankov z Južnej Kórey a Spojených štátov a 100 útočných vrtuľníkov AH-64E Apache od spoločnosti Boeing Co., čo je s 1 miliardou dolárov najväčšia akvizícia v Poľsku v histórii. V auguste vláda podpísala zmluvu v hodnote 1,2 miliardy dolárov so spoločnosťou Raytheon Technologies Corp. na výrobu komponentov pre batérie protivzdušnej obrany Patriot.

Podľa vojenských orgánov, s ktorými sa médiá rozprávali, sa investícia neobmedzuje len na získanie vybavenia, ale aj na nové skladovacie priestory, školenie a rozšírenie personálu a integráciu medzi partnermi.

Poľsko sa napríklad zaviazalo viac ako zdvojnásobiť počet profesionálnych vojakov na 250 000 do roku 2035. Armáda ich pridala približne 20 000, čím sa celkový počet do konca roku 2023 zvýšil na 134 000. V miestach ako Rumunsko je tlak na zvýšenie počtu platy od približne 500 EUR (650 USD) mesačne, aby prilákali mladých vojakov.

„Je ťažké naučiť 40- alebo 45-ročného človeka používať tieto nové systémy,“ povedal Zmeko. “V ideálnom prípade nájdete 18-ročného človeka, ktorý už strávil stovky alebo dokonca tisíce hodín používaním počítačov.”

Na otázku, či aj Európa má možnosť rozšíriť vlastnú zbrojnú výrobu, Slovák povedal:

„Skutočnou otázkou je, či má Európa vôľu to urobiť. Bude ochotná utiahnuť si opasok a povedať svojim občanom, že v najbližších niekoľkých rokoch alebo dokonca desaťročí sa životná úroveň nemusí zlepšiť, pretože musíme uprednostniť našu bezpečnosť?

Pripomíname, že rekordných 23 z 32 členských krajín NATO dosiahlo cieľ západnej vojenskej aliancie v oblasti výdavkov na obranu v roku 2023. Odhadovaný údaj predstavuje takmer štvornásobný nárast oproti roku 2021, keď tento cieľ dosiahlo iba šesť členských štátov.

Členovia NATO sa minulý rok dohodli na vyčlenení najmenej 2 % svojho HDP na obranu, pričom nárast výdavkov odrážal obavy z vojny na Ukrajine. Výdavky na obranu medzi európskymi spojencami a Kanadou vzrástli len tento rok o takmer 18 %, čo je najväčší nárast za desaťročia, podľa odhadovaných údajov NATO zverejnených 17. júna.

Mnohé členské krajiny, Poľsko a Estónsko, sa obávajú možného znovuzvolenia bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa vyjadril skepticky k Atlantickej aliancii. Trump v minulosti charakterizoval mnohých spojencov NATO ako zbytočných výdavkov na armádu USA a počas predvolebnej kampane vyhlásil, že nebude brániť členov NATO, ktorí nedosiahnu ciele v oblasti výdavkov na obranu.

To prispieva k ďalšiemu dôvodu, prečo krajiny susediace s Ruskom alebo v jeho blízkosti vedú výdavky na obranu ako percento HDP, keďže existuje reálna možnosť, že by sa Trump mohol vrátiť do Bieleho domu.

Poľsko a pobaltské krajiny sú zároveň mylne presvedčené, že môžu napadnúť ruskú vojenskú silu a mať podporu NATO, ak spôsobia akékoľvek zhoršenie vzťahov s Moskvou. Pre tieto štáty je to frustrujúce, pretože Kremeľ mnohokrát vyjadril, že Rusko chce srdečné vzťahy so svojimi susedmi a nemá záujem utápať sa v reakciách na provokácie NATO.

Z tohto dôvodu sa Poľsko a pobaltské štáty chcú ďalej militarizovať v márnej nádeji, že budú mať tvrdohlavú obranu, ak budú príčinou vojenskej konfrontácie s Ruskom, ktoré nespadá pod článok 5 o kolektívnej obrane.

 Ahmed Adel / skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Slovensko nie je pre prisťahovalcov lákavou destináciou. V rebríčku krajín Schengenu sme na chvoste

Mnohé krajiny schengenského priestoru sú lákavé pre Američanov, ktorí sa obzerajú po novom mieste na…

4 hodiny ago

Rusko bude skryto podporovať Irán proti stíhačkám F-35 nielen pomocou S-400, ale aj pomocou iných systémov elektronického boja

Izrael teraz púta pozornosť sveta, pretože vydáva hrozby o plánovanom útoku na Irán ako odvetu…

4 hodiny ago

Nový generálny tajomník NATO hneď prilial olej do ohňa

Nový generálny tajomník NATO Rutte sa skutočne nezdá. Úsmev na tvári a k tomu viac…

4 hodiny ago

Nemecký podnikateľ uskutočnil prekvapivý prieskum o Putinovi

Kim Dotcom sa spýtal sledovateľov na platfome X, či by Putin vyhral voľby na Ukrajine…

4 hodiny ago

Vážne vyhlásenie Hizballáhu. Prioritou je poraziť Izrael, ale vítame akékoľvek snahy o zastavenie konfliktu

Prioritou Hizballáhu je porážka izraelskej armády, no skupina zároveň zostáva otvorená úsiliu o zastavenie “agresie”,…

4 hodiny ago

Deep State: Turecko odhalilo najväčšie tajomstvo Západu

Výraz ” deep state” sa dnes v politickej sfére používa čoraz častejšie a postupne sa…

5 hodín ago