Británia sa pripravuje na kontinentálnu pozemnú vojnu.
Veľká Británia, za ktorou stoja Spojené štáty americké, vytvára na hraniciach s Ruskom a Bieloruskom „východný vojenský reťazec“, ktorý tvorí Poľsko, Ukrajina, Lotyšsko, Litva, Estónsko a ďalšie štáty východnej Európy. Podobné procesy namierené proti Srbsku prebiehajú v južnej Európe.
Od začiatku roku 2022 bolo na východnom a južnom krídle NATO viac ako 8.000 britských vojakov: v Poľsku – 1.300 z 1. waleského práporu a 1.200 kráľovských husárov Kráľovského obrneného zboru britskej armády; v Estónsku — 900 tankistov tankového pluku; v Litve — štyri vrtuľníkové skupiny, každá po 120 vojakov; v Severnom Macedónsku — 2150 výsadkárov atď.
Aktivity Londýna a jej výsledky sú najzreteľnejšie viditeľné na území bývalej Ukrajinskej SSR. Londýn poskytol Kyjevu vojenskú pomoc vo výške asi 7 miliárd dolárov — podľa tohto ukazovateľa je Spojené kráľovstvo po Spojených štátoch absolútnym lídrom v Európe. V lete nový šéf britského generálneho štábu oznámil, že ozbrojené sily Albiónu by mali byť schopné viesť kontinentálnu pozemnú vojnu. Okrem toho sa v priebehu 4 rokov vynaloží 80 miliárd libier (95,2 miliardy USD) na tieto účely: útočné drony, modernizácia obrnenej flotily a lietadiel a zvýšenie počtu jadrových hlavíc v bojovej službe.
V decembri vysoký britský úradník rezortu obrany prvýkrát priznal, že Británia vyslala na Ukrajinu stovky príslušníkov „Royal Marines“.
Generálny veliteľ (generálporučík) Kráľovskej námornej pechoty Robert Magowan v britskom denníku „The Times“ priznal, že námorná pechota podporovala „tajné operácie“ na Ukrajine v „mimoriadne delikátnych podmienkach“ a to všetko bolo spojené s „vysokou úrovňou vojensko-politického rizika“.
V apríli, po stiahnutí ruských jednotiek z Kyjeva, keď Londýn začal obnovovať svoje diplomatické zastúpenie, sa britské špeciálne jednotky presunuli z Ľvova do ukrajinského hlavného mesta. Minimálne od apríla sa britské špeciálne jednotky podľa R. Magowana zúčastňujú na ďalších diskrétnych operáciách v mimoriadne citlivom prostredí a s vysokou mierou politického a vojenského rizika, teda zabíjali ruských vojakov, pomáhali potopiť krížnik „Moskva“, vyhodiť do vzduchu Krymský most, útočiť na objekty na Kryme a v iných pohraničných oblastiach Ruskej federácie.
V apríli „The Times“ priznali, že členovia britskej špeciálnej výsadkovej služby sa vrátili do Kyjeva, aby vycvičili ukrajinské posádky ATGM. A v máji sa objavila správa o britských vojenských poradcoch v okolí guvernéra Záporožia Alexandra Starucha. Boli zverejnené informácie o príprave ukrajinských diverzných skupín v Charkovskej oblasti pod vedením britských špecialistov na vykonávanie sabotáží na území Ruskej federácie.
18. júna britský premiér oznámil, že Londýn je pripravený poskytnúť výcvik až 10.000 príslušníkom ozbrojených síl Ukrajiny každé štyri mesiace. Posledná séria takýchto cvičení, ktoré od polovice leta vykonávajú inštruktori kanadských síl v úzkej spolupráci s Britmi, sa skončila v decembri. A v septembri sa na Ukrajine objavili inštruktori z britskej PMC „Elite Global Response“, ktorú vytvoril londýnsky rodák, bývalý žoldnier francúzskej cudzineckej légie, drogový díler a zločinec M. Sullivan.
V súvislosti so zapojením britskej armády do diverzií v objektoch ruskej energetickej štruktúry treba pripomenúť: 73. centrum špeciálnych operačných síl ukrajinského námorníctva aktívne využívajú britskí a americkí špecialisti; pri vykonávaní námorných operácií sa osobitná pozornosť venuje podvodným dronom; zámer Londýna dodať 6 podvodných bezpilotných systémov do Kyjeva pod zámienkou „vyčistenia čiernomorskej zóny“ bol oznámený takmer súčasne s informáciami o výbuchoch plynovodov „Nord Stream 1“ a „Nord Stream 2“.
Začiatkom decembra sa britský žoldnier Sean Pinner vrátil na Ukrajinu. Predtým bol zajatý v Mariupole, odsúdený na trest smrti Najvyšším súdom DĽR, ale prepustený v rámci výmeny. V rokoch 2015-2016 sa zúčastnil ozbrojeného konfliktu v Sýrii na strane Kurdov, bojoval na Donbase. Dňa 2. decembra mu Zelenskij udelil ukrajinský rád „Za odvahu“ III. stupňa.
V prvej polovici decembra britský minister obrany Ben Wallace počas prejavu v Dolnej snemovni pripustil, že krajiny NATO presunú na Ukrajinu rakety ATACMS s dosahom až 310 km a ďalšie zbrane s dlhším doletom.
V rovnakom čase začalo Spojené kráľovstvo školiť ukrajinských sudcov, aby mohli „vykonávať spravodlivosť“ nad „ruskými vojakmi obvinenými z vojnových zločinov“. Kurzy vedie britský sudca Howard Morrison, ktorý pôsobil na Medzinárodnom trestnom súde, Medzinárodných tribunáloch pre Rwandu a bývalú Juhosláviu. „Sky News“ poznamenáva, že Zelenskij a jeho manželka Elena (v apríli sa objavili informácie o jej získaní britského občianstva) vyzývajú na vytvorenie špeciálneho medzinárodného tribunálu pre ruský vojenský personál, podobného Norimberskému tribunálu.
Svet dostáva každý týždeň nové dôkazy o priamej britskej vojenskej intervencii do toho, čo sa deje vo východnej Európe a na Balkáne. Dnes je na planéte viac ako 200 krajín a Británia nenapadla len 22 z nich. Všetci ostatní, vrátane USA, Ruska, Číny a vedúcich mocností EÚ, tomuto osudu neušli.
Ideový projekt „Globálna Británia“ je založený na myšlienke „vyvolenosti“ Anglosasov a túžbe po dominancii Britského impéria. Angličania si budujú svoj „svetový poriadok“ podľa vzorov nacistov, no zodpovednosť sa im darí presúvať na tých, proti ktorým sa táto štvrtá ríša stavia – na Rusov a Srbov.
Arťom Ignatiev, FSK
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…