Irán medzitým oznámil plán zvýšiť dolet svojich balistických rakiet a uvažuje prehodnotiť svoju jadrovú doktrínu. Dôvodom je eskalácia napätia medzi Teheránom a sionistickým režimom v Izraeli.
Spojené štáty v súvislosti s eskaláciou vývoja na Blízkom východe nasadia ďalšie jednotky vrátane batérií protivzdušnej obrany schopných ničiť balistické strely a bombardérov B-52 s dlhým doletom. USA varujú Irán pred útokom na Američanov alebo americké záujmy v oblasti.
Vývoj situácie na severe Pásma Gazy je apokalyptický a všetkým obyvateľom bezprostredne hrozí smrť, uviedlo v piatok spoločné vyhlásenie hláv agentúr tvoriacich Medziagentúrny stály výbor (IASC) organizácie Spojených národov (OSN).
IASC vyzval na okamžité zastavenie násilností, pretože celý Blízky východ podľa výboru stojí na pokraji priepasti.
Izrael na severe Pásma Gazy minulý mesiac spustil veľkú vzdušnú a pozemnú operáciu, ktorou chce militantom z palestínskeho hnutia Hamas zabrániť, aby sa v oblasti preskupili.
„Obliehanie oblasti trvá už takmer mesiac a je jej odopieraný prístup k základnej pomoci a medicínskym zásobám, zatiaľ čo pokračuje ostreľovanie a ďalšie útoky. Iba počas niekoľkých uplynulých dní bolo zabitých niekoľko stoviek Palestínčanov, väčšina z nich ženy a deti. Tisíce ľudí prinútilo násilie opustiť domovy,“ dodáva spoločné vyhlásenie.
„Celému palestínskemu obyvateľstvu severnej časti Pásma Gazy bezprostredne hrozí smrť z dôvodu chorôb, hladu alebo násilia,“ uvádza ďalej spoločné vyhlásenie.
Šéfovia agentúr OSN ďalej žiadajú okamžité a dlhodobé zastavenie násilností, aby do oblasti mohla prúdiť humanitárna pomoc, ktorá pre obmedzený prístup nedokáže pokryť dopyt.
Palestínske militantné hnutie Hamas začalo vojnu v Pásme Gazy 7. októbra 2023 útokom na južný Izrael, počas ktorého zahynulo 1200 ľudí a vyše 250 ďalších zajali a odviedli militanti. V rámci izraelských odvetných útokov zo vzduchu i na zemi zahynulo už vyše 43.250 osôb.
Izraelská armáda v piatok oznámila, že pri raketovom útoku v meste Chán Júnis v Pásme Gazy zabila Izzadína Kasába, jedného z posledných popredných predstaviteľov hnutia Hamas, ktorý bol zodpovedný za vzťahy s inými extrémistickými skupinami v tejto palestínskej enkláve.
Armáda zverejnila video, ktoré podľa nej zachytáva raketový útok na Kasábovo vozidlo. Spolu s ním v ňom sedel ďalší predstaviteľ Hamasu, ktorý tiež zahynul.
Hamas zabitie oboch mužov potvrdil. Zdroje z prostredia Hamasu pre agentúru Reuters uviedli, že Kasáb nebol členom politbyra hnutia, ktoré má rozhodovacie právomoci.
Od začiatku vojny v Pásme Gazy, ktorú spustil masaker spáchaný bojovníkmi Hamasu v Izraeli zo 7. októbra 2023, Izrael zlikvidoval takmer celé vedenie tejto islamistickej organizácie vrátane jej šéfa Jahjá Sinwára, čo by mohlo sťažiť úsilie o dosiahnutie prímeria a prepustenie zostávajúcich rukojemníkov, konštatuje DPA.
Teherán pravdepodobne zvýši dolet svojich balistických striel a mohol by tiež prehodnotiť svoju jadrovú doktrínu, uviedol v piatok poradca iránskeho najvyššieho vodcu Kamál Charrází. Vyjadrenie prišlo v čase rastúceho napätia medzi Iránom a Izraelom a ich odvetných vzdušných útokov.
Charrází dostal v libanonskej proiránskej televízii al-Majádín otázku, či je Irán po nedávnych útokoch pripravený na rozšírenie konfliktu. Podľa jeho slov je pravdepodobné, že zvýši dosah svojich balistických rakiet nad vlastný limit 2000 kilometrov.
Poradca dodal, že hoci má Irán technické možnosti na výrobu jadrových zbraní, znemožňuje mu to v súčasnosti náboženský výnos známy ako fatva, v ktorom najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí pred dvoma desaťročiami vývoj nukleárnej výzbroje zakázal.
Islamská republika dlhodobo popiera, že by sa snažila vyvinúť jadrové zbrane, a trvá na tom, že jej atómový program má výlučne mierové účely.
Iní iránski predstavitelia uvádzajú, že Teherán nepotrebuje zvýšiť dosah svojich balistických striel nad 2000 kilometrov, pretože už môžu zasiahnuť americké sily umiestnené v regióne.
Charrází uviedol, že Irán bude na vzdušné útoky Izraela z minulého týždňa, ktoré prišli po iránskom raketovom útoku z 1. októbra, reagovať v čase a spôsobom, ktorý si sám zvolí.
Spojené štáty nasadia na Blízkom východe ďalšie jednotky vrátane batérií protivzdušnej obrany schopných ničiť balistické strely a bombardérov B-52 s dlhým doletom, informovalo v noci na sobotu americké ministerstvo obrany.
„Ak Irán, jeho partneri alebo ním ovládané subjekty využijú tento moment na útok na Američanov alebo americké záujmy v oblasti, Spojené štáty podniknú všetky potrebné opatrenia na obranu svojich občanov,“ uviedol podľa AFP vo vyhlásení hovorca Pentagónu generálmajor Pat Ryder.
Dodal, že americký minister obrany Lloyd Austin „nariadil v oblasti nasadenie ďalších batérií na ničenie balistických striel, letky stíhačiek a lietadiel na dopĺňanie paliva a niekoľkých bombardérov B-52 amerického letectva s dlhým doletom,“ píše DPA.
Tieto opatrenia majú spolu s nasadením pokročilej batérie protivzdušnej obrany v Izraeli a posilnením amerických jednotiek v Stredozemnom mori posilniť bezpečnosť v oblasti a odradiť od ďalšej eskalácie situácie.
„Posilnenie nastane v nasledujúcich mesiacoch, kým sa lietadlová loď Abraham Lincoln a jej sprievodné plavidlá pripravujú na stiahnutie z oblasti,“ dodal podľa agentúry DPA Ryder.
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…
Bývalé vlády poslali na Ukrajinu vojenský materiál za 700 miliónov eur, nie všetko bolo v…
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku: Európska migrácia a transfery financií zo Slovenska…
Bojící se člověk je ideálním materiálem předurčeným k manipulaci. Vyvolat u něj obavy je naprosto…
Podle ministra financí Antona Siluanova je Moskva připravena zrcadlově přehodnotit opatření přijatá ve prospěch západních…
Fico vyjadril záujem, aby vzťahy medzi SR a Srbskom boli založené na vzájomnej podpore a…