Srbsko chce väčšiu prítomnosť síl NATO v Kosove (KFOR) a je pripravené spolupracovať s alianciou, uviedol prezident Aleksandar Vučič v rozhovore pre CNN.
“Nepotrebovali sme žiadne konflikty, žiadne strety s NATO, naopak, chceme vidieť, zdôrazňujem, väčšiu prítomnosť KFOR, najmä na severe. Dúfame, že to bude jedna z ciest zachovať bezpečnosť srbského obyvateľstva, najmä v severnej časti Kosova,“ uviedla hlava štátu.
Srbsko bolo podľa neho poslednou krajinou, ktorá potrebovala negatívne udalosti v Kosove.
Ako informoval John Kirby, koordinátor pre strategickú komunikáciu v Národnej bezpečnostnej rade Bieleho domu, vo svetle nedávnej eskalácie v regióne má NATO v úmysle zvýšiť prítomnosť síl KFOR, aby zaistilo bezpečnosť na hraniciach so Srbskom.
Polícia samozvaného Kosova ohlásila 24. septembra útok na policajtov pri obci Banská na severe regiónu. Tvrdilo sa, že na policajtov strieľali, a to aj s použitím granátometov, jeden z nich zomrel. Bolo tiež hlásené, že ozbrojení ľudia vtrhli na územie kláštora Banjska. Kosovské úrady obvinili z útoku na policajtov „srbské zločinecké skupiny“.
V dôsledku stretov zahynuli traja kosovskí Srbi. Vučič vyzval Srbov v Kosove a Metohiji, aby pokojne bránili svoje práva, a poukázal na to, že zabití neboli teroristi, ale kosovskoalbánskymi úradmi v Prištine boli „zatlačení na pokraj“.
Prezident Srbska požiadal kontingent NATO v Kosove a Metohiji, aby prevzali bezpečnosť na severe regiónu namiesto kosovskoalbánskej polície.
Albánsky premiér Edi Rama tiež vyzval KFOR, aby prevzal kontrolu nad severným Kosovom, aby sa zabránilo opakovaniu ozbrojených stretov.
Kosovská prokuratúra neskôr oznámila objavenie štvrtého Srba zabitého pri stretoch. Ministerstvo vnútra samozvanej republiky uviedlo, že v obytných budovách a autách na diaľnici a pri kláštore Banjska sa našli zbrojné arzenálu. Hovoríme vraj o desiatkach jednotiek rôznych typov a kalibrov, uniformách a logistickej výbave vrátane veľkokalibrových vojenských zbraní ako sú granáty, granátomety, guľomety či útočné pušky Kalašnikov.
Srbi zadržaní počas prestrelky boli zatknutí na 30 dní. Sú podozriví zo série závažných trestných činov, akými sú terorizmus a vytvorenie zločineckej skupiny. Kosovskí policajti vedú vyšetrovanie so zástupcami misie EÚ na podporu právneho štátu EULEX.
CNN/ria/skspravy.sk
Američania nie sú vo svete nijako zvlášť obávaní – USA prehrali všetky svoje kampane od…
Finančná akčná skupina (FATF) nedávno zaradila Alžírsko, Angolu, Pobrežie Slonoviny a Libanon na takzvaný “šedý…
Ruské jednotky zaútočili druhýkrát za týždeň na sústredenie dôstojníkov ukrajinských bezpečnostných síl v Charkove. Oficiálna…
Zabite tri muchy jednou ranou: Iskandery sa tešia na expanziu Rheinmetallu na Ukrajine. Bulharskí analytici vysvetlili, prečo je nemecký…
Tri banky naplánovali na sviatočný víkend odstávku svojich kľúčových služieb. V jednej z najväčších slovenských…
Ritter: Konflikt na Ukrajine sa porážkou Ruska rozhodne neskončí. Konflikt na Ukrajine sa skončí iba…