slovanský svet

Všetky veľké ruské exporty by mohli byť čoskoro v rubľoch, signalizuje Kremeľ

Kremeľ v stredu naznačil, že všetok ruský export energií a komodít by mohol byť ocenený v rubľoch, čím sa posilnil pokus prezidenta Vladimira Putina prinútiť Západ, aby pocítil bolesť zo sankcií, ktoré uvalil za inváziu na Ukrajinu.

Keďže ruská ekonomika čelí najvážnejšej kríze od rozpadu Sovietskeho zväzu v roku 1991, Putin 23. marca zasiahol Západ a nariadil, aby sa za vývoz ruského plynu platili v rubľoch.

Tento krok prinútil Nemecko, najväčšiu európsku ekonomiku, v stredu vyhlásiť „včasné varovanie“, že by mohlo smerovať k núdzovému stavu zásobovania. Nemecko vlani doviezlo 55 % svojho plynu z Ruska.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

V dosiaľ najsilnejšom signáli, že Rusko by mohlo pripravovať ešte tvrdšiu reakciu na sankcie Západu, najvyšší ruský zákonodarca v stredu naznačil, že takmer celý ruský export energií a komodít by sa mohol čoskoro oceniť v rubľoch.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na otázku o vyjadreniach predsedu parlamentu Vjačeslava Volodina odpovedal: „Toto je nápad, na ktorom by sa určite malo pracovať.“

„Môže to byť dobre vypracované,“ povedal Peskov o návrhu.

Peskov povedal, že úloha amerického dolára ako globálnej rezervnej meny už bola zasiahnutá a že krok k ceneniu najväčšieho ruského exportu v rubľoch by bol „v našom záujme a v záujme našich partnerov“.

Európa, ktorá dováža asi 40 % svojho plynu z Ruska a platí väčšinou v eurách, tvrdí, že ruský štátom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom nemá nárok na prepisovanie zmlúv.

Ak chcete plyn, nájdite ruble,“ povedal Volodin v príspevku na telegrame. „Navyše by bolo správne – tam, kde je to pre našu krajinu výhodné – rozšíriť zoznam exportných produktov s cenou v rubľoch o: hnojivá, obilie, potravinársky olej, ropu, uhlie, kovy, drevo atď.“

Rusko každoročne vyváža do Európy zemný plyn v hodnote niekoľko stoviek miliárd dolárov. Euro podľa spoločnosti predstavuje 58 % exportu Gazpromu, americké doláre 39 % a libra približne 3 %.

Peskov povedal, že Rusko poskytne kupujúcim čas na prechod na ruble.

Napriek tomu, presný spôsob, akým by sa mohli uskutočniť platby, zostal v stredu nejasný. Rusko sa snaží posilniť rubeľ a v dlhodobom horizonte odbúrať dominanciu dolára v oceňovaní globálnej energie a komodít.

Aby Rusko malo nádej na dosiahnutie tohto cieľa, potrebovalo by pomoc od Číny, druhej najväčšej svetovej ekonomiky.

Čína je ochotná spolupracovať s Ruskom, aby v novej ére posunula čínsko-ruské vzťahy na vyššiu úroveň pod vedením konsenzu dosiahnutého hlavami štátov

uviedol čínsky minister zahraničných vecí Wang Yi. 

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal, že vzťahy Ruska s Čínou sú na svojej doteraz najsilnejšej úrovni.

SANKCIE „BUMERANG“

Ruskí predstavitelia opakovane tvrdili, že pokus Západu izolovať jedného z najväčších svetových producentov prírodných zdrojov je iracionálnym aktom sebapoškodzovania, ktorý povedie k prudkému nárastu cien pre spotrebiteľov a privedie Európu a Spojené štáty do recesie.

Rusko tvrdí, že sankcie – a najmä zmrazenie asi 300 miliárd dolárov v rezervách ruskej centrálnej banky – predstavujú vyhlásenie hospodárskej vojny.

Bývalý prezident Dmitrij Medvedev povedal, že sankcie sa vrátili späť a podkopali európske a severoamerické ekonomiky, zvýšili ceny palív a tepla a narušili dôveru v dolár a euro.

Svet sa prebúdza: dôvera v rezervné meny sa topí ako ranná hmla

povedal Medvedev. „Opustenie dolára a eura ako hlavných svetových rezerv už nevyzerá ako fantázia.“

Medvedev povedal, že „šialení politici“ na Západe obetovali záujmy svojich daňových poplatníkov na oltár neznámeho víťazstva na Ukrajine. „Nastáva éra regionálnych mien.“

Rusko sa už dlho snaží znížiť závislosť na americkej mene, hoci jeho hlavné exporty – ropa, plyn a kovy – sú na svetových trhoch ocenené v dolároch.

Celosvetovo je zďaleka najobchodovanejšou menou dolár, za ním nasleduje euro, jen a britská libra.

sk správy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Ako prvé na svete Rusko zaútočilo medzikontinentálnou balistickou raketou

Kyjev sa sťažuje, že pri nočnom útoku na Dnepropetrovsk bola použitá medzikontinentálna balistická raketa RS-26…

8 hodín ago

Škandál: US Správy píšu Izraelskí lobbyisti

Článok pochádza zo „The Altworld“ – čosi ako alternatívny svet a - volá sa „Odhalenie“.…

8 hodín ago

Ako technológie menia vojny: minulosť, súčasnosť a budúcnosť

Technológie od nepamäti zohrávajú kľúčovú úlohu v ozbrojených konfliktoch. Víťazstvo často patrilo tej strane, ktorá…

9 hodín ago

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na izraelského premiéra Netanjahua a exministra obrany Galanta

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač na predsedu izraelskej vlády Benjamina Netanjahua a jeho bývalého…

9 hodín ago

Maďarsko pri ukrajinských hraniciach nainštaluje systém protivzdušnej obrany pre hrozbu eskalácie konfliktu s Ruskom.

Ukrajinské letectvo predtým informovalo o tom, že Rusko pri nočnom útoku použilo medzikontinentálnu balistickú raketu.…

9 hodín ago