Box v Paríži 2024 zatienil spor o právo dvoch zápasníčok zúčastniť sa ženskej súťaže. Alžírčanka Imane Khelifová a Taiwančanka Lin Yu-tingová majú zaručené minimálne bronzové medaily.
Minulý rok však boli z majstrovstiev sveta diskvalifikované, informuje portál televízie ta3 na podklade článku BBC.
Inštitúciou, ktorá dohliadala na majstrovstvá sveta v roku 2023, bola Medzinárodná boxerská asociácia (IBA), ktorá uviedla, že obe bojovníčky neprešli testami spôsobilosti na základe pohlavia.
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) však spochybnil ich spoľahlivosť a naznačil, že to, čo sa deje, je “politicky motivovaná kultúrna vojna”, píše britský portál BBC.
V júni 2023 pritom MOV zbavil IBA štatútu svetového riadiaceho orgánu tohto športu pre obavy týkajúce sa spôsobu jeho riadenia.
IBA, predtým známa ako AIBA, bola založená v roku 1946 ako celosvetový riadiaci orgán pre amatérsky box. Medzinárodný olympijský výbor ju uznal za riadiacu inštitúciu tohto športu až do roku 2019, keď jej pozastavil činnosť.
Dôvodom boli problémy s riadením a údajná korupcia. To viedlo k hrozbe úplného vyradenia boxu ako športovej disciplíny na OH 2028.
V roku 2022 nezávislé vyšetrovanie uviedlo, že box musí prijať opatrenia v etických otázkach, aby si zabezpečil svoju olympijskú budúcnosť.
Člen vyšetrovacej komisie Richard McLaren vo svojej záverečnej správe podrobne opísal desaťročia zlého finančného hospodárenia a podvodov, porušovanie pravidiel v ringu a nedostatočné programy odbornej prípravy rozhodcov, sudcov a funkcionárov.
Súčasný prezident Medzinárodnej boxerskej asociácie Umar Kremlev je považovaný za osobu s úzkymi väzbami na Moskvu. Pod jeho vedením patril medzi hlavných sponzorov IBA ruský štátny energetický gigant Gazprom.
Medzinárodný olympijský výbor uviedol, že je “mimoriadne znepokojený” a obáva o olympijskú budúcnosť tohto športu.
Majstrovstvá sveta 2023 sa konali v dvoch krajinách. Ženské boli v marci v Indii a mužské v apríli a máji v Uzbekistane.
Celkovo 19 krajín vrátane Veľkej Británie a USA majstrovstvá bojkotovalo po tom, ako bolo umožnené ruským a bieloruským boxerom súťažiť pod vlajkami svojich krajín, čo bolo v rozpore s pravidlami po invázii na Ukrajinu.
Kremlev vtedy nešetril urážkami na bojkotujúcich ľudí, ktorí podľa neho porušujú “integritu športu a kultúry”.
Na majstrovstvách sveta súťažila Alžírčanka Khelifová vo welterovej váhe. Niekoľko hodín pred zápasom o zlato proti Číňanke Jang Liou asociácia vyradila Khelifovú na základe problematického testu rodovej spôsobilosti.
Na tých istých majstrovstvách sveta bola Taiwančanke Lin Yu-tingovej zasa odobratá bronzová medaila.
IBA uviedla, že bojovníčky “nesplnili kritériá oprávnenosti na účasť v súťaži žien, ktoré sú stanovené a uvedené v predpisoch IBA”.
BBC sa zatiaľ nepodarilo zistiť, z čoho pozostávali testy spôsobilosti. Nie je ani známe, ako sa na testy dohliadalo.
V rozhovore pre britský denník výkonný riaditeľ IBA Chris Roberts uviedol, že v “oboch prípadoch” sa našli mužské chromozómy XY. Upresnil však, že v tom mohli zohrať rolu aj “rôzne aspekty”, a preto sa organizácia nemôže zaviazať, že bude bojovníčky označovať ako “biologicky mužských”.
Redakčná poznámka: toto je, žiaľ, ukážka angažovanej západnej žurnalistiky a nových “trendov”, keď ideológia je nad vedou, domnienky nad faktom a politická vyhranenosť nad objektívnym prístupom.
/ skspravy.sk /
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…