Šéfka eurokomisie vo svojom propagandistickom vystúpení uviedla, že Ukrajinci bojujú za slobodu a jedinou cestou na dosiahnutie mieru je naďalej podporovať kyjevský režim ekonomicky, finančne a vojensky.
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová ďalej vyhlásila, že „budeme stáť pri Ukrajine počas tejto zimy a tak dlho, ako to bude potrebné“.
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v stredu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu vystúpila kriticky na adresu maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý krátko predtým predstavil priority maďarského predsedníctva v Rade EÚ.
Pripomenula, že ešte stále sú v EÚ lídri, ktorí za vojnový stav na Ukrajine neobviňujú agresora, teda Rusko, ale Ukrajincov. Pomohla si paralelou, keď položila otázku, či by títo lídri obvinili z diania v roku 1956 Maďarov, v roku 1968 občanov Československa či v roku 1990 Litovčanov za to, čo sa dialo na podnet Moskvy.
Uviedla, že Ukrajinci bojujú za slobodou a je len jedna cesta na dosiahnutie mieru, a to je ďalej pomáhať Ukrajincom, ekonomicky, finančne aj vojensky. Upozornila, že minulý týždeň eurokomisia oznámila poskytnutie 35 miliárd eur ako makrofinančnú pôžičku, čo bude splatené z výnosov zo zmrazených ruských aktív.
„Budeme stáť pri Ukrajine počas tejto zimy a tak dlho, ako to bude potrebné,“ dodala šéfka eurokomisie.
„Našich ukrajinských priateľov čaká už tretia vojnová zima a bude to najhoršia zima. Minulý mesiac Rusko vyslalo na ukrajinské mestá 1300 dronov, stovky striel zasiahli energetickú infraštruktúru Ukrajiny, mnoho Ukrajincov bolo zabitých či zranených, svet bol svedkom hrôz ruskej vojny, a napriek tomu sú tu naďalej takí, ktorí obviňujú nielen toho, kto inváziu zrealizoval, ale aj toho, na území ktorého invázia prebieha,“ vyhlásila predsedníčka EK a vyslúžila si potlesk prítomných.
„Sú tu aj naďalej takí, ktorí neobviňujú (Vladimira) Putina a jeho túžbu po moci, ale skôr Ukrajincov za to, že si želajú slobodu. Tak by som im chcela položiť otázku: chceli by viniť Maďarov za sovietsku inváziu v roku 1956? Chceli by viniť Čechov a Slovákov za rok 1968 a vpád ruských vojsk?“ pýtala sa von der Leyenová.
Európania podľa nej hovoria rôznymi jazykmi a majú rôznu históriu, ale neexistuje žiadny európsky jazyk, v ktorom by sa „mier rovnal kapitulácii a zvrchovanosť sa rovnala okupácii“. „Ukrajinský ľud bojuje za slobodu a je tu jediná cesta, musíme Ukrajinu aj naďalej podporovať,“ dodala.
„Odmietam porovnanie s rokom 1956, nemá to nič spoločné s Ukrajinou,“ reagoval Orbán. Európska únia podľa neho pochybila v prístupe k vojne na Ukrajine a musí teraz zmeniť stratégiu, inak to povedie k porážke.
„V každej vojne je potrebná diplomacia, komunikácia, treba priame a nepriame kontakty. Pokiaľ toto nebude, vojna bude ešte horšia, bude umierať viac a viac ľudí. Musíme sa postaviť za mier,“dodal.
V oblasti konkurencieschopnosti pripomenula správu Maria Draghiho a potrebu odstraňovať bariéry na jednotnom trhu, ktoré predstavujú aj čínske clá a opatrenia brániace európskym firmám pôsobiť cezhranične. Spomenula, že EÚ sa snaží budovať úniu úspor a investícií. Zároveň však vníma to, že maďarská vláda ide opačným smerom a vzďaľuje sa jednotnému trhu a to v dobe, kedy maďarský HDP na hlavu je už nižší ako v susedných krajinách.
Von der Leyenová pripomenula aj úsilie o dekarbonizáciu, čo kráča ruka v ruke so znižovaním závislosti od ruských fosílnych palív, avšak s odkazom na Orbána dodala, že sú tu lídri, ktorí trvajú na fosílnych palivách z Ruska a idú proti spoločnej deklarácii krajín EÚ z Versailles z roku 2022.
Šéfka EK sa dotkla aj témy migrácie, o ktorej hovoril aj Orbán, a uviedla, že je to európska výzva, ktorá si vyžaduje spoločnú reakciu. Aj preto bol prijatý nový pakt o migrácii a azyle, ktorý treba implementovať a EÚ sa zameriava na štáty s vonkajšími hranicami Únie.
„Pán premiér, počula som slová, ktoré ste predniesli cez víkend. Povedali ste, že Maďarsko chráni svoje hranice a že v Maďarsku sú zatváraní zločinci. Len by ma zaujímalo, ako toto tvrdenie zodpovedá skutočnosti, keď vlani vaše úrady prepustili z väzenia odsúdených pašerákov a obchodníkov s ľuďmi skôr, ako si odpykali svoje tresty. Tak nevyzerá boj proti nelegálnej migrácii v Európe. To našu Úniu nechráni. Znamená to len, že hádžete problémy na druhých,“ dodala von der Leyenová.
Zároveň dodala, že nechápe, prečo Orbánova vláda predčasne prepúšťa odsúdených pašerákov migrantov, čím „hádže problém za múry susedov“. Poukázala na to, že maďarská vláda dáva pracovné povolenia pre ruských občanov bez dodatočných bezpečnostných previerok a kontrol a že nový vízový režim sa stáva bezpečnostným rizikom nielen pre Maďarsko, ale pre všetky členské štáty EÚ. Pýtala sa tiež, prečo maďarská vláda dovoľuje čínskej polícii pôsobiť na jej území a či tým neotvára zadné dvierka pre pôsobenie zahraničných síl v Európe.
Von der Leyenová pripomenula, že Orbán v roku 2011, počas prvého predsedníctva v Rade EÚ, sľuboval, že bude kráčať v stopách revolucionárov z roku 1956 a že EÚ musí zostať zjednotená. „To platilo vtedy aj dnes. Tak sa obraciam na maďarských občanov: sme jednou rodinou. Vaša budúcnosť je našou budúcnosťou a 1O miliónov Maďarov má dobrú príležitosť túto budúcnosť vytvárať,“ odkázala v závere svojho vystúpenia.
Maďarského premiéra slová šéfky Komisie evidentne pobúrili a jeho následná reakcia už nebola taká pokojná ako predchádzajúci prejav.
„Rád by som hovoril o programe predsedníctva, ale vidím, že vás to nezaujíma,“ povedal na úvod svojej reakcie.
„Ľavicové klamstvá o Maďarsku, to je čisto iba politická propaganda. Prekvapuje ma, čo povedala šéfka Komisie,“ dodal Orbán s tým, že v úniových zmluvách je Komisia strážkyňou zmlúv, má byť neutrálna, teraz je to však „politický orgán a politická zbraň, ktorá útočí proti ostatným a proti Patriotom pre Európu,“ dodal šéf maďarskej vlády s odkazom na frakciu v Európskom parlamente, do ktorej patrí jeho hnutie Fidesz.
Zdroj: cas.sk / hnonline.sk / InfoVojna
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…