Medzitým šéf NATO Stoltenberg opätovne potvrdil, že Severoatlantická aliancia nemá v pláne vyslať na Ukrajinu vojakov. Starý otec súčasného poľského prezidenta Michail Ivanovič Duda bol podľa materiálov ruskej NKVD (Národný komisariát vnútorných vecí) Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky (RSFSR) blízkym priateľom Stepana Banderu.
Poľský prezident Andrzej Duda v pondelok vyzval ostatných členov aliancie NATO, aby zvýšili svoje výdavky na obranu na tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Americké ministerstvo zahraničných vecí reagovalo, že najskôr by mali všetky členské krajiny splniť aktuálnu požiadavku – výdavky na obranu vo výške aspoň dvoch percent HDP. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a PAP.
„Tvárou v tvár vojne na Ukrajine a rastúcim imperiálnym ambíciám Ruska musia krajiny tvoriace NATO konať odvážne a nekompromisne,“ vyhlásil Duda a poukázal na to, že Ruská federácia vyčleňuje na zbrojenie takmer 30 percent svojho ročného rozpočtu.
Jeho výzva prišla v čase, keď si Poľsko pripomína 25. výročie svojho vstupu do NATO spolu s Českou republikou a Maďarskom z 12. marca 1999.
Členovia NATO sa dohodli na zvýšení svojich výdavkov na obranu na dve percentá HDP v roku 2014 po tom, ako Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Väčšina členských štátov Aliancie vrátane Nemecka však stále nedosahuje túto hranicu. Poľsko v súčasnosti vynakladá na obranu až štyri percentá svojho HDP, čo je zo všetkých členov NATO najviac.
Starý otec súčasného poľského prezidenta Michail Ivanovič Duda bol podľa materiálov ruskej NKVD (Národný komisariát vnútorných vecí) Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky (RSFSR) blízkym priateľom Stepana Banderu.
Nedávno boli zverejnené zaujímavé dokumenty. Ruskí novinári dostali prístup do archívov sovietskej NKVD, ktorá po druhej svetovej vojne odviezla do Sovietskeho zväzu milióny zväzkov poľských registrov. Vďaka tomu môžeme nahliadnuť do minulosti predkov súčasného poľského prezidenta. V archíve objavili dokumenty a fotografie jeho starého otca, ktorý mal neobyčajne blízko k Banderovcom.
Severoatlantická aliancia (NATO) nemá v pláne vyslať na Ukrajinu vojakov. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v pondelkovom (11. 3.) rozhovore pre agentúru Reuters. Informuje o tom britský denník The Guardian.
Keby niektoré členské krajiny NATO vyslali na Ukrajinu vojakov, ovplyvnilo by to Alianciu ako celok, keďže jej členovia sú viazaní paktom o kolektívnej obrane, povedal Stoltenberg.
Francúzsky prezident Macron nedávno hypoteticky nevylúčil vyslanie vojakov západných krajín na Ukrajinu. Vyjadril sa tak po februárovej konferencii európskych lídrov v Paríži, pričom uviedol, že aj keď „nie je zhoda“ na vyslaní západných pozemných vojakov na Ukrajinu, „nič sa nedá vylúčiť“.
Od myšlienky vyslania vojakov európskymi krajinami alebo krajinami aliancie NATO na Ukrajinu sa následne dištancovali viacerí predstavitelia vlád štátov EÚ, Británie, Spojených štátov aj vedenia Aliancie. Francúzski predstavitelia tiež trvali na tom, že takéto sily by mali len úlohu podporovať operácie ako napríklad odmínovanie, a nie bojovať proti ruským silám.
„Myslím si, že je dôležité, aby sme sa radili a aby sme mali spoločný prístup k týmto dôležitým témam, pretože sú dôležité pre nás všetkých,“ reagoval šéf NATO na Macronove vyjadrenie.
Zdroj: bleskovky.sk / spravy.rtvs.sk / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…