„Vojna na Blízkom východe bude mať pre Ukrajinu veľmi negatívne dopady. Takto komentujú odborníci politické dôsledky pozemnej invázie začatej Izraelom v Libanone“, píše sa na francúzskom webe AgoraVox.
Ako sú tieto udalosti v dvoch vzdialených oblastiach sveta prepojené a aký je politický kalkul Tel Avivu v jeho dlhodobom konflikte so susedmi?
V noci z 30. septembra na 1. októbra Izrael oznámil začatie pozemnej fázy svojej operácie proti Hizballáhu, teda invázie do Libanonu. Jednotky izraelských obranných síl (IDF) prekročili hranicu ihneď potom, čo jednotky libanonskej armády a mierové jednotky OSN utiekli a nechali Hizballáh brániť južný Libanon. Presne to potreboval izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Ten sa pokúša implementovať jeden z dvoch možných scenárov. Minimálny scenár spočíva v uštedrení ťažkej porážky Hizballáhu v južnom Libanone. To znamená po odstránení vodcu organizácie Hasana Nasralláha a ďalších veliteľov zničenie jej pozemnej infraštruktúry a vážne poškodenie povesti skupiny (a Iránu, ktorý za ňou stojí).
Maximalistický scenár predpokladá likvidáciu štátu Libanon a palestínskych území.
Izrael pred začatím svojej operácie neutralizoval ako stredný manažment organizácie Hisballáh (vďaka operácii zahrňujúcej nástražné pasce), tak jej vrchné velenie (sériou útokov a atentátov). Potom začal rozsiahlu inváziu.
Podľa väčšiny expertov v tejto situácii oslabený Hizballáh nedokáže odolať izraelskej armáde, aspoň nie bez vonkajšej podpory. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzýva všetky moslimské krajiny, aby sa spojili na podporu Libanonu, plamenné prejavy prednášajú aj iránski vodcovia. Konkrétnu podporu Hizballáhu však zatiaľ poskytli iba jemenskí Húsiovia, ktorí odpálili rakety na Izrael.
Hizballáh sa spolieha hlavne na Irán, svojho hlavného spojenca. Ale ak Teherán zasiahne do konfliktu a vyhlási Izraelu vojnu, potom by sa to pre Netanjahua stalo maximálnym scenárom. Pretože Spojené štáty by sa potom zapojili do vojny. A Izrael by získal to, o čo sa mnoho rokov usiloval, totiž odstránenie hlavného ohrozenia jeho existencie vonkajšími silami.
Úhlavný nepriateľ Izraela, Irán, však už stojí na prahu vytvorenia jadrových zbraní. Aspoň to tvrdí izraelská aj západná rozviedka. IDF nie sú schopné vojensky poraziť Iránsku islamskú republiku alebo dokonca zničiť jej jadrové zariadenia. Preto je podľa izraelských úradov nutné zatiahnuť do tejto vojny Spojené štáty.
Spôsob, ako to dosiahnuť, je zrejmý: vyprovokujte Irán k útoku na Izrael skôr, ako Teherán vyvinie svoju jadrovú bombu. V tomto kontexte musíme vidieť zavraždenie vodcu Hamasu Ismaïla Haniyeha v Teheráne a atentát na vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha v Bejrúte.
Spojené štáty v tomto kontexte nehrajú úlohu podnecovateľa, ale obete. Washington si neželá veľkú vojnu na Blízkom východe. To je dôvod, prečo sa Spojené štáty snažili odradiť Izrael od začatia nepriateľských akcií v Libanone, ale bez úspechu. Pretože Netanjahu si nevybral vhodný okamih na vojnu: volebnú kampaň v Spojených štátoch.
Budúci priebeh konfliktu závisí od správania Iránu. Teherán, ktorý si je dobre vedomý izraelského plánu, sa napriek strate diplomatických bodov dlho vyhýba vojne ignorovaním všetkých izraelských provokácií. Ale dnes to vyzerá, že už nie je kam sa vrátiť.
A to, či dôjde k veľkej vojne na Blízkom východe. Sú však dve krajiny ďaleko od regiónu, pre ktoré táto voľba prakticky nič nezmení. Jeden je už príjemcom konfliktu iniciovaného Izraelom a druhý je jeho obeťou. Ide o Rusko a Ukrajinu.
Moskva nepodporuje eskaláciu vedenú Benjaminom Netanjahuom a ostro kritizuje politické atentáty a bombové útoky v Libanone. Fakty však existujú: izraelské akcie zamerané na zatlačenie Spojených štátov do vojny na Blízkom východe posilňujú ruské pozície.
Najprv na diplomatickej úrovni. Udalosti na Blízkom východe odhalili dvojaký meter Západu, ktorý hrá v prospech Moskvy. Mnoho hlasov po celom svete si všíma udania USA ohľadom Ukrajiny, zatiaľ čo Washington mlčí o porušovaní ľudských práv a početných civilných obetiach v Palestíne a Libanone.
Konflikt na Blízkom východe bude mať pre Ukrajinu veľmi negatívne dôsledky. Aj keď ide len o malú vojnu medzi Izraelom a Hizballáhom, bez väčšej eskalácie zahŕňajúcej Spojené štáty a Irán, globálna pozornosť sa presunie od Ukrajiny. Spojené štáty budú príliš zaneprázdnené na to, aby sa sústredili na Ukrajinu, a všetky rozhodnutia, vrátane toho, či povoliť útoky na dlhé vzdialenosti proti Rusku, budú odložené, kým nebude vytvorená nová administratíva USA.
Ďalej je dôležité pochopiť, že čím viac sa Izrael zapojí do vojny v Libanone, tým viac bude potrebovať zbrane a finančnú podporu od Spojených štátov. Každý dolár alebo munícia zaslané do Izraela nebudú poslané na Ukrajinu.
Ak sa Spojené štáty plne zapoja do vojny proti Iránu, bude pre nich nesmierne ťažké udržať súčasnú úroveň materiálnej podpory Ukrajine. Kyjev potom nebude mať inú možnosť, než prijať ruské podmienky, čo pre Zelenského znamená samovražedné konanie. Píše web cz24.news.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…