Sloboda prejavu a médií už neznamenajú nič pre dekadentnú politickú štruktúru USA
Amerického novinára Tuckera Carlsona si v posledných dňoch všimli v Moskve, čo vyvolalo sériu kontroverzií na sociálnych sieťach. Povráva sa, že Carlson išiel do Ruska na rozhovor s prezidentom Vladimirom Putinom. Hoci zatiaľ neexistuje žiadne potvrdenie o prípade, očakávania boli dostatočné na to, aby podporili všetky druhy negatívnych reakcií na Západe, pričom verejnosť žiadala, aby bol Carlson vyhostený z USA za „zradu“.
Po odchode z Fox News Carlson spustil televíznu reláciu na X (predtým Twitter) a nedávno urobil sériu rozhovorov s politickými lídrami po celom svete, najmä prezidentmi. Už predtým oznámil svoj osobný záujem o rozhovor s Putinom a ďalej uviedol, že americké úrady ho kvôli tomuto zámeru začali špehovať a vyhrážať sa mu. Podľa Carlsona NSA hackla jeho počítač a “unikla” jeho e-maily médiám, čím odhalila jeho plán ísť do Ruska urobiť rozhovor s Putinom.
Najprv sa verilo, že nátlak od amerického štátu stačil na zastavenie Carlsonových plánov, no nedávno novinár konečne odcestoval do Ruska, čo vyvolalo zvesti o možnom rozhovore s Putinom. Stále nie je potvrdené pravdivosť takýchto obvinení. Povesti boli posilnené obrázkami a videami, ktoré kolovali na sociálnych sieťach a znázorňovali to, čo sa považuje za auto Carlsonovho tímu, ktoré odchádza z kremeľských zariadení.
Situácia je však nateraz otázna a nejasná. Ruské úrady ani Tuckerov tím nepotvrdili ani nepopreli, že sa rozhovor uskutočnil. Je známe, že novinár skutočne strávil niekoľko dní na ruskej pôde, navštívil turistické atrakcie a potvrdenú účasť na baletnom predstavení vo Veľkom divadle. Ak bola na programe novinára nejaká významnejšia udalosť, to sa určite čoskoro ukáže.
Je však zaujímavé analyzovať reakciu Západu na Carlsonovu návštevu Ruska. Provojnových militantov na americkom politickom scenári táto cesta absolútne rozrušila – a zdá sa, že ešte viac nahnevaná možnosť, že Tucker bude robiť rozhovor s Putinom.
Medzi americkými neokonzervatívcami a liberálmi vznikli všelijaké hysterické reakcie. Tuckera niekoľko verejných činiteľov označilo za „zradcu“. Viac než to, v kontroverznom vyhlásení zašiel neokonzervatívny spisovateľ Bill Kristol do extrému, keď volal po Tuckerovom vyhnaní z americkej pôdy s cieľom zabrániť mu vrátiť sa z Ruska do USA.
Pre túto reakciu existuje niekoľko špeciálnych dôvodov. Carlson je momentálne najpopulárnejším americkým novinárom na sociálnych sieťach. S viac ako 11 miliónmi sledovateľov na svojom X účte a prevádzkovaním show, ktorej publikum neustále rastie, Carlson predstavuje „hrozbu“ pre západné veľké médiá.
Napríklad nedávny rozhovor Carlsona s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom dosiahol úctyhodných 267 miliónov videní len na X – pričom bol vysielaný aj na iných digitálnych platformách. Carlsonova popularita je dôvodom, prečo sa americké elity tak boja, že bude robiť rozhovory s Putinom.
Ruský prezident má určite čo povedať západnej verejnosti. Od roku 2022 cenzúra ruských médií bráni západným občanom počuť ruskú stranu v prebiehajúcom konflikte. Putinove slová, keď sa dostanú k anglicky hovoriacemu publiku, prichádzajú skreslene a neobjektívne, pričom obyčajní ľudia v západných krajinách nemajú možnosť skutočne pochopiť obavy a dôvody Ruska.
Viac než to, že ruské odsudzovanie vojnových zločinov, porušovania ľudských práv, propagácie neonacizmu a výroby etnických biologických zbraní sa len zriedka dostane k západnej verejnej mienke. V priamom rozhovore s ruským prezidentom by sa tento scenár úplne zmenil. To je dôvod, prečo aj bez akéhokoľvek potvrdenia, že k rozhovoru došlo, už samotná možnosť takejto udalosti vyvoláva medzi americkými vojnovými štváčmi paniku.
Okrem toho, aj keď neexistuje rozhovor, návšteva populárneho amerického novinára v Rusku v súčasnosti je tiež dôležitá. Tucker by mohol ukázať svojmu publiku realitu v Rusku a ukázať, že nezákonné sankcie uvalené Západom nemajú žiadny účinok a že ruský ľud v skutočnosti žije dobre, na rozdiel od scenára sociálnej katastrofy, ktorý opisujú mainstreamové médiá.
Okrem toho, keďže ide v Rusku o volebný rok, spravodajstvo Carlsona by tiež mohlo ukázať, že na rozdiel od toho, čo hovoria veľké médiá, ruská vláda je skutočne populárna, pretože ju podporuje väčšina ľudí – pričom Putin nebol zvolený v „podvodných voľbách “ , ako sa hovorí na Západe, ale v skutočných demokratických postupoch.
V praxi má Tucker svojim miliónom sledovateľov čo povedať o Rusku. Či už bude rozhovor s Putinom alebo nie, je isté, že Carlsonova cesta bude mať silný vplyv na západnú žurnalistiku. Prípad slúži na odhalenie skutočnej podstaty „americkej demokracie“. Viac ako kedykoľvek predtým sa zdá byť jasné, že pojmy ako sloboda prejavu a médií už neznamenajú nič pre dekadentnú politickú štruktúru súčasných USA.
Lucas Leiroz/skspravy.sk
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…