Páchatelia trestnej činnosti na najvyšších miestach a ich ochrancovia v politike plánujú zrušiť paragraf 363 trestného poriadku a zúžiť právomoci generálneho prokurátora.
Zrušiť paragraf 363 trestného poriadku by bola chyba! Myslí si bývalý riaditeľ trestného odboru generálnej prokuratúry a v súčasnosti advokát Milan Valašik. Politikom, ktorý aktuálne vyzývajú na novelizáciu tohto sporného paragrafu odkazuje nech sú ticho a nemiešajú sa do odbornej debaty. Paragraf 363 sa na pretras dostal po tom, čo ho tento týždeň využil generálny prokurátor Maroš Žilinka na zrušenie obvinenia u bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského a biznismana Jaroslava Haščáka.
Vicepremiérka a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová avizovala, že chce zvolať mimoriadnu koaličnú radu k otázke právomocí generálneho prokurátora a využívaniu sporného paragrafu 363 trestného poriadku. Vyjadrila sa, že je podľa nej neprijateľné, aby rozhodnutím jedného človeka bola zmarená viacročná práca a zákonné rozhodnutia vyšetrovateľov, prokurátorov aj sudcov. Tým narážala na jeho využitie generálnym prokurátorom v dvoch spomínaných prípadoch a žiada prehodnotiť zmenu tohto paragrafu.
„Aj Kolíková povedala, že bude chcieť počuť vyjadrenie generálneho prokurátora. Tak ona môže veľké nič, oni nie sú jej podriadení,“ tvrdí advokát Milan Valašik.
Advokát a bývalý prokurátor Milan Valašik upozorňuje, že zrušenie tohto nástroja nepodporuje. „Určite nie. Ten paragraf bol do trestného poriadku daný, aby sa zrýchlilo konanie a hlavne musíme dôverovať generálnej prokuratúre ako inštitúcii. Ono sa hovorí, že rozhodol generálny prokurátor, ale to rozhoduje inštitúcia,” priblížil pre eReport Valašik.
Dodáva, že ak by paragraf zrušili vyvstane otázka, že čím ho nahradia. „Hlavný dôvod, prečo sa to dalo, je aby sa eliminovali svojvoľné alebo nekvalifikované rozhodnutia nižších zložiek. Lebo povedzme si, že nie na každom okrese sú kvalifikovaní policajti a a prokuratúry. A toto je mozgový trust tej generálnej prokuratúry, udržuje takú kontrolu nad nimi,” uviedol s tým, že tento nástroj nie je pozostatkom socializmu.
„Nie je ale ani úplne nový inštitút. Jeho autorom je všeobecne uznávaná kapacita, profesor Jozef Čentéš, on robil novelu trestného poriadku v roku 2005,” ozrejmil Valašik s tým, že posledná úprava paragrafu prebehla v roku 2016. Odvtedy ho môže generálny prokurátor použiť aj v inej ako meritórnej veci.
„To je ťažký omyl, personifikovanie rozhodnutí na jednu osobu, že aký je Žilinka,“ upozornil bývalý prokurátor.
Dodal, že bez 363-ky si nevie predstaviť fungovanie prokuratúry. „Teraz si predstavme, že vydá prokurátor nezákonné rozhodnutie. Dovolanie sa nedá podať lebo to funguje až proti súdnym rozhodnutiam a čo sa generálny prokurátor má dívať na to, že jeho podriadená zložka niekoho nezákonne stíha. S tým sa asi tiež nedá súhlasiť,” uviedol bývalý prokurátor. Chybné je podľa neho nazeranie na rozhodnutia generálneho prokurátora ako na verdikt jednotlivca.
„Tá polícia, keď zrazu začala pracovať s kajúcnikmi, tak tá právnická verejnosť zostala taká zneistená.“
„Zákon ukladá, že to podpisuje šéf vždy, ale to vypracoval tím prokurátorov a nie námestník generálneho prokurátora. Ten by akurát tak písal 78 stranový materiál. To je ťažký omyl, personifikovanie rozhodnutí na jednu osobu, že aký je Žilinka. On musí dôverovať svojim ľuďom, odbornému tímu, veď tam sú najšpičkovejší prokurátori. To rozhodnutie pripravoval tím, to nepripravoval námestník Jozef Kandera,” vysvetlil terajší advokát Valašik, ktorý sa ku konkrétnej veci vyjadriť nechcel kvôli neznalosti detailov.
Priznal však, že zavádzanie systému spolupracujúcich obvinených mierne otriaslo našim právnym systémom.
„Faktom je, že právnická verejnosť je zneistená kajúcnikmi, najmä keď sa ukázalo, že to je podsvetie. Ja sa nedomnievam, že prokurátori Michal Šúrek a Ondrej Repa by niekoho presviedčali, aby vypovedal tak či onak. Nie sú na to odkázaní, ani závislí. Ale tá polícia, keď zrazu začala pracovať s kajúcnikmi, tak tá právnická verejnosť zostala taká zneistená,” priblížil Valašik.
„Nech o tom diskutujú právnické združenia, fakulty, odborníci a nie skupinka diletantov. To mám na mysli politikov,“sfúkol advokát volených zástupcov ľudu.
Zdroj: ereport.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…