„Manifest za mier“, ktorý 10. februára predstavili ľavicová poslankyňa Sahra Wagenknechtová a feministka Alice Schwarzerová, sa stretáva s neustále rastúcou podporou. Internetovú petíciu do utorka podpísalo približne 400 000 ľudí.
Petícia vyzýva kancelára Olafa Scholza, aby „zastavil eskaláciu dodávok zbraní“ vo svetle hroziaceho rozšírenia ukrajinskej vojny na možnú jadrovú alebo svetovú vojnu.
Žiada, aby sa nemecký kancelár mal „ujať vedenia na nemeckej aj európskej úrovni v silnej aliancii pre prímerie a mierové rokovania“.
Na 25. februára – deň po výročí ruského útoku na Ukrajinu – Wagenknecht a Schwarzer spolu s brigádnym generálom vo výslužbe Erichom Vadom zvolávajú veľké zhromaždenie pred Brandenburskou bránou v Berlíne.
Pravicový konzervatívny generál, ktorý bol vojenským poradcom bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, je tiež medzi 79 prvými signatármi manifestu, z ktorých niektorí sú prominentní.
Patria k nim také rôznorodé osobnosti ako teologička Margot Käßmannová, pesničkár Reinhard Mey , europoslanec a predseda satirickej strany Die PARTEI Martin Sonneborn, politik CSU Peter Gauweiler a bývalý eurokomisár Günter Verheugen.
Pod petíciu sa v piatok na Twitteri prihlásil aj spolupredseda AfD Tino Chrupalla , ktorý minulý týždeň predstavil „mierovú iniciatívu“ svojho poslaneckého klubu, ktorá bola v jadre nacionalistická, no svojimi požiadavkami podobná.
Pre Wagenknechtových oponentov naklonených NATO, v rámci jej strany aj mimo nej, to bola vítaná príležitosť zacieliť „cez front“.
Návrhy na podporu manifestu a mierového zhromaždenia prišli z rôznych prúdov a odnoží Ľavicovej strany. V dvoch návrhoch na Krajinský výkonný výbor v Berlíne a Výkonný výbor v Sasku, ktoré sa doteraz nezaoberali, sa v poslednom čase uskutočnili mimoparlamentné aktivity mierového hnutia „prevažne bez podpory našej strany“.
„Možno jedinečná príležitosť dosiahnuť dôležitý úspech mierového hnutia v našej krajine s celonárodnou mobilizáciou a veľmi vysokým počtom účastníkov“.
Podľa Junge Welt sa zodpovedajúce návrhy majú zaviesť aj v iných štátnych združeniach.
Na víkendovom stretnutí výkonného výboru federálnej strany v Berlíne bolo v bode programu „Zastavte vojnu na Ukrajine“ šesť návrhov .
Napríklad Spolková rada hovorcov socialistickej ľavice vyzvala na podporu iniciatívy Wagenknechtovej a Schwarzerovej. Predsednícka federálna rada Komunistickej platformy (KPF) predložila návrh – bez odkazu na manifest – podľa ktorého musí strana odmietnuť sankcie voči Rusku, ako aj dodávky zbraní „akýmkoľvek smerom“.
Ľavicová strana by mala vyzvať nemeckú vládu, aby „podnikla diplomatické kroky, ktoré pomôžu obnoviť rokovania medzi bojujúcimi stranami a predovšetkým prímerie“. Členka národnej rady hovorcov KPF Ellen Brombacherová návrh odôvodnila tým, že je potrebné ukončiť situáciu, v ktorej môžu pravicoví demagógovia uveriť, že AfD je nemecká mierová strana.
„Nemôže to byť tak, že nám nejaký pán Chrupalla ťahom pera diktuje, aký máme vzťah k iniciatívam mierovej politiky,“ spustilo sa tradičné ideologické súperenie medzi ľavicou a národne-konzervatívnou stranou. Úplne zbytočne, ale ľavičiari, zdá sa, nedokážu prekročiť svoj starý tieň. Mier potrebuje obe ruky hore – aj tú ľavú, aj tú pravú.
Pôvodným zdrojom tohto článku je Junge Welt
skspravy
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…