Podľa všetkého je vládna kríza vyvolaná práve za týmto účelom, aby vláda zakryla nielen neschopnosť riešiť zodpovedne pandémiu, ale aj naďalej rozšafne vyhadzovať milióny na opatrenia, ktoré spôsobujú čoraz väčší prepad ekonomiky, chudobu a nespokojnosť obyvateľstva.
Súčasná vládna kríza brzdí prijímanie návrhov zákonov, ktorých cieľom je aj finančne pomôcť občanom a podnikom počas pandémie koronavírusu. Ako vyhlásil minister dopravy Andrej Doležal, členovia kabinetu boli na piatkovom rokovaní vlády vyzvaní predsedom vlády Igorom Matovičom, aby stiahli návrhy, ktoré majú dosah na štátny rozpočet.
Aj z toho dôvodu vláda neprerokovala návrh zákona z dielne rezortu dopravy, ktorého cieľom je pomôcť sektoru cestnej dopravy v tomto roku 100 miliónmi eur. Doležal však verí, že jeho návrh dostane zelenú na pondelkovej koaličnej rade a následne aj na rokovaní vlády v stredu tak, aby mohol byť prerokovaný v skrátenom legislatívnom procese ešte počas marcovej schôdze Národnej rady SR.
Ministerstvo dopravy v záujme skorej pomoci subjektom pôsobiacim v cestnej nákladnej doprave, pravidelnej i nepravidelnej autobusovej doprave, ale aj taxislužbám, autoškolám či školiacim strediskám navrhlo vládnemu kabinetu, aby návrh zákona prerokoval parlament v skrátenom legislatívnom konaní.
Podľa šéfa rezortu dopravy Andreja Doležala návrh zákona umožní vytvoriť schému pomoci pre podniky z oblasti cestnej dopravy, ktoré museli pozastaviť činnosti a preto utrpeli finančné straty. Návrh zákona by mal byť účinný dňom vyhlásenia.
Keďže počas pandémie sa nedali vykonávať vodičské kurzy v autoškolách, účastníci kurzu nemohli ukončiť vodičský kurz do 12 mesiacov. Legislatívnou úpravou sa zabezpečí, aby lehota na trvanie vodičského kurzu počas krízovej situácie neplynula.
Podobne pri kurzoch základnej kvalifikácie a v kurzoch pravidelného výcviku aplikačná prax sa zavedie možnosť absolvovať predpísaný počet vyučovacích hodín výučby teórie v rozsahu 100 percent za dodržania určitých podmienok a zaručiť plynulý výcvik vodičov profesionálov v oblasti pravidelnej osobnej dopravy a nákladnej cestnej dopravy.
Zákon z dielne rezortu dopravy reaguje aj na sťažnosti autobusových dopravcov, ktorí prevádzkujú medzinárodné autobusové linky. Tie museli pozastaviť viaceré spoje, či už z dôvodu malého vyťaženia, alebo nezáujmu cestujúcich.
Legislatívna úprava preto zabezpečí, aby bolo možné medzinárodnú linku, resp. linky pozastaviť a následne, na žiadosť dopravcu pozastavenú linku alebo linky opäť obnoviť. Novelou zákona o premávke vozidiel v cestnej premávke sa predlžujú niektoré zákonné lehoty ako pomoc pre podnikateľské subjekty počas krízovej situácie.
Zdroj: SITA, Slovanské noviny
Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…
Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…
V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…
Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…
Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…
Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…