Výsledky americkej prítomnosti v Afganistane sú katastrofálne pre USA aj Afgancov. Oznámil to dnes, 3. augusta, ruský prezident Vladimir Putin na plenárnom zasadnutí „Východného ekonomického fóra“.
„Skutočne, je to katastrofa. Je to pravda. Nie sú to moje slová. To sú slová samotných amerických analytikov. Je to katastrofa, pretože Američania — veľmi pragmatickí ľudia — minuli na celú túto kampaň viac ako jeden a pol bilióna dolárov a aký je výsledok?“ položil si otázku prezident. „A keď sa pozriete na počet ľudí, ktorí sú opustení v Afganistane a pracujú pre kolektívny Západ, pre USA a ich spojencov, potom je to humanitárna katastrofa.“
Putin zdôraznil, že vnucovanie demokratickej štátnej štruktúry iným krajinám je neprijateľné:
„Ak niektoré národy potrebujú demokraciu, ľudia na to prídu sami, nie je potrebné to robiť násilnými prostriedkami,“ zdôraznil ruský líder.
Pripomenul, že vnucovanie vlastnej ideológie je vo všeobecnosti neoddeliteľnou súčasťou západného sveta, vždy to tak bolo v prípade rímskokatolíckej cirkvi. Odvtedy sa princípy veľmi nezmenili, iba dnes „nedochádza k duchovnej a ekonomickej kolonizácii, ale pokúšajú sa udržať si svoj vplyv pod zámienkou presadzovania zásad demokracie“.
„Na príklade Afganistanu som už počul od mnohých svojich kolegov: „Áno, toto je chyba, áno, správali sme sa nesprávne, nemali by sme to v budúcnosti robiť.“ To sa však deje od čias takzvaných vzdelávacích aktivít katolíckych kňazov, ktorí prišli do Číny a civilizovali tamojšie obyvateľstvo, pričom sa spoliehali na určité úspechy v oblasti prírodných vied, vzdelávania, medicíny. Ich hlavným cieľom však zároveň bolo propagovať katolicizmus,” dodal prezident.
Putin pripomenul, že sovietska prítomnosť v Afganistane si stanovila rôzne ciele a sťahovanie sovietskych vojsk prebiehalo dôstojne — pokojne a organizovane.
„Napriek tomu režim, ktorý zostal po stiahnutí sovietskych vojsk, vydržal niekoľko rokov, ak by Sovietsky zväz na konci svojej existencie neprestal poskytovať aspoň ekonomickú pomoc, stále nie je známe, ako by sa situácia vyvinula v samotnom Afganistane. Protikladné sily by sa mohli na niečom zhodnúť,“ povedal prezident Ruskej federácie. „Američania však odchádzajú prostredníctvom leteckých mostov a sovietske jednotky odchádzali k svojim hraniciam. Toto je iný príbeh, v tomto zmysle to bolo pre Sovietsky zväz jednoduchšie.“
V tejto súvislosti prezident položil otázku, či sa Západ z toho aspoň trocha poučí.
„Je to koniec určitej západnej hegemónie? Čo sa deje? Ide o to, aby boli tieto lekcie – lebo sú to lekcie — aby boli správne pochopené, a aby sa urobili zmeny v skutočnej politike. O Afganistane sa hovorí: odišli sme odtiaľ, urobili sme veľa chýb. To isté zároveň pokračuje aj vo vzťahu k iným krajinám. Čo sú sankcie? To je pokračovanie tej istej politiky, zavedenie vlastných štandardov,“ dodal Putin.
Zdôraznil tiež, že Rusko nemá záujem na dezintegrácii Afganistanu, pretože v tomto prípade o situácii v tejto krajine „nebude s kým hovoriť“.
„Rusko nemá záujem na dezintegrácii Afganistanu. Ak sa to stane, nebude sa mať s kým rozprávať. A ak je to tak, potom musíte myslieť na to, že čím skôr Taliban vstúpi, takpovediac, do rodiny civilizovaných národov, tým jednoduchšie bude nadväzovať kontakty, komunikovať a získavať nejaký vplyv a bude môcť klásť otázky, ak nie požiadavky, pričom v rámci civilizovaných vzťahov by sa mali dodržiavať civilizované pravidlá,“ povedal Putin.
Rusko by malo vychádzať z reality, že Taliban ovláda takmer celé územie Afganistanu. A situácia v Afganistane predstavuje hrozbu pre susedov Ruskej federácie aj samotné Rusko, zdôraznil Putin.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…