Ukrajina nevstúpi do NATO, aj keby s tým ostatné členské štáty aliancie súhlasili.
Rusko to nedovolí, aby eliminovalo ďalšie hrozby pre svoju národnú bezpečnosť, najmä skrátenie času letu amerických rakiet na niekoľko minút. V rámci prípravy na stretnutie so svojím americkým náprotivkom Josephom Bidenom načrtol Vladimir Putin vopred niektoré z najdôležitejších „červených línií“, aby počas summitu nestrácal čas prázdnymi rozhovormi. Poukázal najmä na to, že Rusko nedovolí ohrozenie bezpečnosti Ruska z územia Ukrajiny.
Vladimir Putin sa v rozhovore pre televízny kanál „Rossija-1“ dotkol histórie vzniku súčasnej Ukrajiny, ktorú stvorili komunisti z historicky ruských teritórií. „Boľševici, ktorí zakladali Sovietsky zväz vytvorili okrem iného zväzové republiky a Ukrajinu. Možno pripomenúť, že tieto územia boli súčasťou Ruského impéria, proces ich znovuzjednotenia s Ruskom začal v roku 1654, po zasadaní Perejaslavskej rady. A vtedy ľudia, ktorí žili na týchto územiach — a to sú v dnešnom ponímaní tri oblasti — sa označili za ruských a pravoslávnych, všetko je to zdokumentované, všetky tieto dokumenty sú v archívoch,“ vysvetlil ruský prezident a objasnil, že túto umelú formáciu vytvorila Moskva v rámci utopického boľševického projektu a existovala len s jej súhlasom. No v prípade, že sa tento kvázi-štát zmení na odrazový mostík pre útok na Rusko, potom nemôže byť reč o nijakej dohode — jeho existencia sa okamžite skončí.
Pripomeňme, že Vladimir Putin aj Dmitrij Kozak už varovali Kyjev pred možnou likvidáciou ukrajinskej štátnosti, pričom dôvodom takýchto výstrah bola nová agresia smerovaná proti ľudovým republikám Donbasu a tieto varovania boli podporené nasadením ruských vojsk blízko hraníc s Ukrajinou. Náznak bol pochopený a kyjevské formácie pripravené k útoku na Donbas boli prinútené „v tichom smútku“ vrátiť sa do miest svojej dislokácie. Teda Kyjev nemá žiadne pochybnosti, že Kremeľ svoj prísľub splní.
Novinka v Putinovom prejave súvisí po prvé so skutočnosťou, že načrtol historické opodstatnenie výlučných práv ruského štátu vo vzťahu k Ukrajine. A po druhé, načrtol novú „červenú čiaru“ — členstvo Ukrajiny v NATO a využitie jej územia na možný úder proti Rusku.
Väčšina odborníkov sa donedávna domnievala, že možnosť vstupu Ukrajiny do bloku je minimálne v blízkej budúcnosti vylúčená. Súdiac podľa vyhlásenia ruského prezidenta sa však objavili ďalšie informácie, taký vývoj udalostí sa môže stať skutočným a môže existovať plán integrácie Ukrajiny do aliancie.
Mimochodom, nemožno vylúčiť možnosť „okliešteného členstva“, o ktorom sa už zmienil Kurt Volker, ktorý navrhol zahrnúť Ukrajinu a Gruzínsko do bloku bez toho, aby sa na ne vzťahoval účinok piatej doložky charty NATO, ktorá predpokladá kolektívnu obranu a ochranu každej zo zúčastnených krajín v prípade jej konfliktu s tretím štátom. V zásade ju nemusia vôbec nikde prijímať, aby mohli územie Ukrajiny využívať na riešenie svojich problémov v kontexte konfrontácie s Ruskom. Myslím si, že Putin zvažuje aj túto možnosť, hovorí o „červenej čiare“ a dáva jasne najavo, že Rusko sa obáva nielen formálneho členstva, ale aj skutočného stavu vecí.
Prezident pripomenul „kubánsku raketovú krízu“, keď ZSSR rozmiestnil rakety na Kube s časom letu do amerického hlavného mesta 15 minút. „Je to červená čiara pre USA alebo nie?“ — spýtal sa Putin, zjavne sa obracal na Američanov. A okamžite upozornil, že ak budú na Ukrajine rozmiestnené americké rakety, ich letový čas sa skráti na 7-10 minút. „Je to pre nás červená čiara alebo nie?“ prezident položil rečnícku otázku.
Nie je to však jediný moment, ktorý u Kremľa vyvoláva pochybnosti o vhodnosti ďalšej existencie ukrajinského štátu. Putin predovšetkým priamo prirovnal kyjevský režim k nacistickému Nemecku.
„Samotné rozdelenie na domorodé, prvotriedne kategórie ľudí, druhotriedne a tak ďalej určite celkom pripomína teóriu a prax nacistického Nemecka … Sám Zelenskij je Žid podľa národnosti. Neviem, možno že má zmiešanú krv. Čo robiť s týmito ľuďmi? Teraz, rovnako ako v nacistickom Nemecku, budú merať lebky a ďalšie časti tela a určovať, ako rozoznajú skutočného Árijca a neárijca, tiež tu budú definovať skutočného Ukrajinca a tých, ktorí k nim nepatria?“ prezident komentoval ukrajinský návrh zákona „O pôvodnom obyvateľstve“.
Z kontextu rozhovoru je zrejmé, že Rusko sa s existenciou takéhoto režimu na svojich hraniciach nezmieri, najmä ak vezmeme do úvahy, že pod jeho vládou sú milióny Rusov, ktorí sa zo dňa na deň stali „druhotriednymi“ obyvateľmi. A samozrejme nemôže byť reč o „kŕmení“ Ukrajiny. Putin teda nielenže rozbil veľký ukrajinský sen o členstve v NATO, ale v skutočnosti spustil odpočítavanie času kyjevskému režimu.
Spomínané vystúpenie však nebolo adresované Kyjevu, o ktorého samostatnosti Kremeľ otvorene pochybuje, ale Washingtonu. A nejde o hru na zvyšovanie stávok, ktorú tak veľmi milujú Američania v predvečer rokovaní. Prezident Ruskej federácie v skutočnosti načrtol rámec pre nadchádzajúci samit o ukrajinskej otázke. Biden je nútený ich prijať, ak chce, aby sa stretnutie vôbec uskutočnilo. A Kyjevu už začína dochádzať, že o Ukrajine sa vyjednávať nebude a „kauza Ukrajina“ sa pre Moskvu stala predbežnou podmienkou uskutočnenia samotného stretnutia.
Boris Džerelijevskij,Analytická služba Donbasu/news-front
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok sa na sociálnej sieti vyjadril k otázke ochrany detí na slovenských školách.…
Používanie mobilných telefónov žiakmi v školách nebude regulované na úrovni EÚ, ale štáty si môžu…
Oskar Rózsa, renomovaný skladateľ, sa ocitol v strede kontroverzie okolo novej úpravy slovenskej hymny. Jeho…
Základom pre rokovania o akejkoľvek podobe účasti troch poslancov okolo Rudolfa Huliaka (nezaradený) na vládnej…
Warren Buffett sa obáva, že tri deti zomrú skôr, ako sa minie jeho majetok Jeden…
Šéf výboru NATO Bauer: blok diskutuje o preventívnych presných úderoch na Ruskú federáciu NATO diskutuje…