Priemerný človek si len ťažko dokáže otočiť obrovský štátny dlh USA. Napríklad v porovnaní s mediánom americkej hypotéky je súčasná úroveň federálneho dlhu 230 miliónov krát vyššia.
Na obrázku nižšie Julie Peasley ukazuje, koľko jednodolárových bankoviek by bolo potrebné na nahromadenie celkového dlhu USA vo výške 31,4 bilióna dolárov.
Štátny dlh USA je to, koľko peňazí dlhuje federálna vláda veriteľom . Keď vláda míňa viac ako zarába, má rozpočtový deficit a musí vydať dlh vo forme štátnych cenných papierov.
USA majú za posledných 20 rokov deficit, čo výrazne zvyšuje štátny dlh. V skutočnosti je podľa ministerstva financií súčasný dlh 31,4 bilióna dolárov .
Naskladaný v jednodolárových bankovkách by sa dlh USA rovnal takmer ôsmim 110-poschodovým chicagským Willis Tower.
Naposledy mala vláda prebytok v roku 2001, keď dlh vzrástol len o 2 % kvôli úrokovým nákladom. Odvtedy došlo k najväčším skokom v zadlžení USA počas globálnej finančnej krízy – ktorá zaznamenala tri roky za sebou dvojciferného rastu – a v roku 2020 v dôsledku stimulov COVID-19 v hodnote biliónov dolárov .
Federálny dlh USA počas recesie rastie, pretože vládne príjmy, ktoré pozostávajú predovšetkým z daní, klesajú. Vláda zároveň zvyšuje výdavky, aby pomohla stimulovať hospodárske oživenie.
A v dnešnom prípade USA čelia ďalším finančným problémom . Keďže staršia populácia v krajine rastie a ľudia žijú dlhšie, vyvíja to tlak na programy, ktoré slúžia starším Američanom, ako napríklad sociálne zabezpečenie. Zdravotná starostlivosť je čoraz drahšia a je druhou najrýchlejšie rastúcou časťou rozpočtu USA.
Americký dlh pomáha financovať kritické programy pre Američanov, vrátane dôchodkových a invalidných dávok, zdravotnej starostlivosti, ekonomickej bezpečnosti a národnej obrany.
Jedným z príkladov vplyvu týchto programov je, že zabezpečenie príjmu v roku 2019 takmer o polovicu znížilo percento populácie žijúcej pod hranicou chudoby z 22,8 % na 12,2 %.
Samozrejme, že americký dlh prináša aj výzvy. Hlavným problémom je schopnosť platiť úrokové náklady na americký dlh, najmä keď úrokové sadzby rastú.
Pred začiatkom zvyšovania sadzieb dosahovali úrokové náklady vo fiškálnom roku 2021 6 % rozpočtu USA. Rýchly posun vpred do decembra 2022 a úrokové náklady dosiahli 15 % celkových vládnych výdavkov od začiatku fiškálneho roka v októbri.
V januári 2023 USA dosiahli svoj dlhový strop, známy aj ako limit na pôžičky. Zatiaľ čo niektoré krajiny viažu svoj dlh na HDP , USA stanovujú presný limit v dolárovom vyjadrení.
Ak sa strop nezvýši, vláde by tento rok v lete došli peniaze na zaplatenie dlhov, hoci politici v minulosti súhlasili so zvýšením stropu dlhu, aby sa vyhli platobnej neschopnosti. V roku 2011 sa USA len o vlások vyhli bankrotu kvôli rokovaniam o dlhovom strope na poslednú chvíľu a výsledkom bolo zníženie úverového ratingu krajiny.
Riešenie amerického dlhu je teoreticky jednoduché: zvýšiť dane alebo dlhový limit, znížiť výdavky alebo kombinácia všetkých troch. V praxi je to však oveľa ťažšie. Ktoré dane by sa mali zvýšiť? Ktoré programy by sa mali prerušiť? Čo sa stane pri ďalšom dosiahnutí dlhového limitu?
Julie R. Peasley a Jenna Ross
skspravy
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…