Podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova sa kolektívny Západ všade snažil správať ako hegemón, ako slon v obchode s porcelánom. „V Afganistane vyhlásili misiu boja proti terorizmu. Keď po 20 rokoch utiekli, bolo tam oveľa viac teroristov. V Iraku zničili normálnu, stabilnú krajinu. Nehovoriac o Líbyi, ktorá bola prosperujúca,“ dodal.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Rusko v konfikte na Ukrajine dosiahne víťazstvo, pretože to je jediný jazyk, ktorému Západ rozumie.
Lavrov v stredu priletel do New Yorku, aby sa zúčastnil na 79. plenárnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN a absolvoval sériu bilaterálnych stretnutí. Pred odletom z Moskvy sa pre agentúru TASS vyjadril k súčasnej situácii vo svete.
„Všade tam, kde Západ prenikne, aby „napravil“ krízu, sa veci len výrazne zhoršia: nasledujú tisíce obetí, devastácia a sociálno-ekonomické problémy. Za roky môjho pôsobenia na medzinárodnej scéne som nezaznamenal ani jeden prípad, keď by intervencia Západu priniesla niečo dobré. A teraz sme svedkami toho istého v prípade Ukrajiny a izraelsko-palestínskeho konfliktu.“
Na otázku, aké by mohlo byť riešenie tohto problému, odpovedal Lavrov priamo: „Víťazstvo. (Západ) nerozumie žiadnemu inému jazyku.“
„A toto víťazstvo sa dosiahne, o tom vôbec nepochybujeme,“ povedal šéf ruskej diplomacie. „Skutočne sme sa zjednotili tvárou v tvár vojne, ktorú proti nám rozpútal Západ ukrajinskými rukami.“
Podľa Lavrova sa kolektívny Západ snaží „podriadiť“ celý svet svojmu „medzinárodnému poriadku založenému na pravidlách“, čo je pojem, ktorý si USA a ich spojenci vymysleli približne pred desiatimi rokmi.
Nikto nikdy nešpecifikoval, aké by tieto „pravidlá“ mohli byť, okrem toho, že Washington si môže robiť, čo chce v Afganistane, Iraku, Sýrii, Líbyi, na Balkáne, Ukrajine, na Kaukaze, v Strednej Ázii alebo v Juhočínskom mori.
„Všade sa snažili správať ako hegemón, ako slon v obchode s porcelánom,“ povedal Lavrov pre agentúru TASS. „V Afganistane vyhlásili misiu boja proti terorizmu. Keď po 20 rokoch utiekli, bolo tam oveľa viac teroristov. V Iraku zničili normálnu, stabilnú krajinu. Nehovoriac o Líbyi, ktorá bola prosperujúca,“ dodal.
Na ilustráciu toho, ako Západ pošliapal Chartu OSN, Lavrov poukázal na vyhlásenie nezávislosti etnickými Albáncami v Kosove v roku 2008, srbskej provincii, ktorá je od roku 1999 pod kontrolou NATO. USA podporili túto deklaráciu a nazvali ju sebaurčením a tlačili na Medzinárodný súdny dvor, aby rozhodol, že takéto vyhlásenia si nevyžadujú súhlas ústrednej vlády, vysvetlil ruský diplomat. „Keď sa však na Kryme – na rozdiel od Kosova – po prevrate v Kyjeve v roku 2014, ktorý podporili USA, konalo referendum, Západ odmietol princíp sebaurčenia a trval na tom, že namiesto toho je prvoradá „územná celistvosť Ukrajiny“.
Zdôraznil, že na obnovenie základov OSN si Západ musí uvedomiť, že jeho vojna proti Rusku a medzinárodnému právu bude prehratá.
„Netreba revidovať staré dokumenty, stačí sa riadiť Chartou, ktorá bola prijatá pred mnohými rokmi,“ dodal.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa na okraj Valného zhromaždenia OSN stretol s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Jurajom Blanárom (Smer-SSD).
So šéfom diplomacie Ruskej federácie Sergejom Lavrovom hovoril Blanár prioritne o slovenských záujmoch v oblasti energetickej bezpečnosti. „Týka sa to jadrového paliva, dostupnej ropy a plynu. Záujmom Slovenskej republiky je, aby boli zachované existujúce koridory pre ich tranzit napriek tomu, že pracujeme na diverzifikácii,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.
Ruskému partnerovi tiež zopakoval konzistentný pohľad Slovenska na konflikt na Ukrajine s dôrazom na porušenie medzinárodného práva a nevyhnutnosť hľadania mierového riešenia. „Hovorili sme o rôznych mierových iniciatívach. Iba takto je možné dospieť k spravodlivému a trvalo udržateľnému mieru, ktorý by mali garantovať aj iné veľmoci. Namiesto eskalácie je potrebné sa vrátiť k dialógu a diplomatickým riešeniam na základe princípov Charty OSN, ktoré sú jedinou cestou, ako ukončiť násilie a utrpenie civilistov na oboch stranách,“ vyhlásil Blanár.
V stredu sa Lavrov stretol so svojimi partnermi z Číny, Malty, Indie, Svätého Vincenta a Grenadín, Kuby, Venezuely, Nikaraguy a Maďarska. Stretol sa aj s generálnym tajomníkom Ligy arabských štátov a kardinálom štátnym sekretárom Svätej stolice.
infovojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…