zdrava

Vitamín C môže znížiť úmrtnosť, frekvenciu a trvanie respiračných infekcií a skrátiť dobu liečby

V decembri 2020 bola zverejnená veľká vedecká štúdia o použití hyperdózy vitamínu C pri liečbe respiračných infekcií vrátane covid-19, ako aj pri liečbe zápalu pľúc a sepsy. Ukázalo sa, že perorálny vitamín C (2 – 8 gramov/deň) môže znížiť frekvenciu a trvanie respiračných infekcií a intravenózny vitamín C (v dávkach 6 – 24 gramov/deň) znižuje úmrtnosť na jednotkách intenzívnej starostlivosti a skracuje dobu liečby.

Ilustračné foto

Už štvrť storočia je známe, že vážne chorí pacienti, vrátane pacientov so sepsou a zlyhaním viacerých orgánov, majú veľmi nízku hladinu vitamínu C v krvi. Je známe, že títo pacienti majú vyššie požiadavky na vitamín C a na normalizáciu hladiny vitamínu C sú potrebné gramy (nie miligramy), čo je 20 – 30-krát viac ako prijaté normy. Napriek týmto zisteniam kriticky chorí pacienti so sepsou naďalej dostávajú miligramy vitamínu C, čo je nedostatočné množstvo na doplnenie nedostatku vitamínu C.

Účinok vitamínu C na prežitie sa najjasnejšie preukázal počas 4-denného obdobia intravenóznej infúzie. Farmakokinetické štúdie preukázali, že po ukončení infúzie sa hladina vitamínu C v krvi u niektorých pacientov vrátila na pôvodnú nízku hladinu. Tieto údaje naznačujú, že takíto pacienti vyžadujú dlhodobý príjem vitamínov na jednotke intenzívnej starostlivosti a následný perorálny príjem po prepustení z oddelenia.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Štúdia uskutočnená na začiatku „pandémie“ bola venovaná problému nedostatku vitamínu C. Vedci preukázali, že väčšina pacientov s covid-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti má extrémne nízku hladinu vitamínov C a D v krvi. Táto štúdia však neviedla k revízii štandardov liečby pacientov s covid.

Nízke zásoby vitamínov C a D v organizme spôsobujú relatívnu imunodeficienciu a zvýšené riziko infekčných chorôb. V skutočnosti existuje syndróm dočasnej získanej imunodeficiencie, t.j. AIDS (nezamieňať s HIV).

Vitamín C je dôležitý nielen pri liečbe, ale aj pri prevencii chorôb dýchacích ciest. Mnoho štúdií navyše naznačuje, že terapeutický účinok nebol dostatočný ani pri použití „nízkych“ dávok (do 4 g/ eň) a účinok sa prejavil iba pri použití 8 g/deň.

Populačné štúdie ukazujú, že ľudia s vysokým príjmom vitamínu C majú nižšie riziko vzniku mnohých chronických chorôb, vrátane srdcových chorôb, rakoviny, očných chorôb a neurodegeneratívnych chorôb. Dá sa predpokladať, že absencia vitamínu C v liečebných protokoloch u pacientov s koronavírusovou infekciou zvyšuje úmrtnosť na tieto ochorenia.

Vitamín C má celý rad biochemických funkcií, z ktorých mnohé sú relevantné pre patofyziológiu covid-19. Patria sem jeho antioxidačné, protizápalové, antitrombotické a imunomodulačné vlastnosti

Vitamín C hrá kľúčovú úlohu vo fungovaní imunitného systému. Svedčia o tom nasledujúce skutočnosti:

1. Vnútrobunkový obsah vitamínu C v leukocytoch je 50 až 100-krát vyšší ako koncentrácia tohto vitamínu v krvnej plazme. To znamená, že tento vitamín je akýmsi „palivom“ nevyhnutným pre fungovanie leukocytov.

2. Vitamín C sa podieľa na migrácii fagocytov (neutrofilov a makrofágov) do ložísk infekcie. Bez migračnej funkcie sú tieto krvinky prakticky zbytočné.

3. Vitamín C stimuluje diferenciáciu a proliferáciu T-lymfocytov. Tieto krvinky sú zodpovedné za vývoj získanej imunitnej odpovede a sú hlavnou zložkou antivírusovej obrany.

V súčasnosti existuje viac ako 300 základných vedeckých a klinických štúdií, ktoré poskytujú presvedčivé dôkazy podporujúce potrebu použitia vitamínu C pri liečbe závažných infekčných chorôb. V oficiálnych odporúčaniach ministerstva zdravotníctva týkajúcich sa koronavírusovej infekcie sa však vitamín C ani nezmieňuje – a to ani pri ambulantnej liečbe, ani pri liečbe kriticky chorých pacientov.

Vitamín C je aktívne diskreditovaný už niekoľko desaťročí. Ak sa rozhodnete vygoogliť si informácie o vitamíne C, v prvom rade narazíte na stovky článkov o neuveriteľnom nebezpečenstve hyperdózy vitamínu C. Niekomu sa nepáči, že ľudia môžu byť liečení dostupným a účinným liekom. Vitamín C sa bežne obviňuje z rizika tvorby kameňov, keď sa konzumuje vo vysokých dávkach. Tento mýtus bol vyvrátený pred 20 rokmi. Viac informácií – v článku z roku 1997 „Nedostatočný vplyv kyseliny askorbovej na tvorbu kameňov oxalátu vápenatého v obličkách“.

Dr. Georgij Urušadze

Odkazy na primárne zdroje:

1. Holford P, Carr AC, Jovic TH, et al. Vitamin C—An Adjunctive Therapy for Respiratory Infection, Sepsis and COVID-19. Nutrients. 2020 Dec https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7762433/

2. Carr AC, Rowe S. The Emerging Role of Vitamin C in the Prevention and Treatment of COVID-19. Nutrients. 2020 Oct 27 https://www.mdpi.com/2072-6643/12/11/3286/htm

3. Arvinte C, Singh M, Marik PE. Serum Levels of Vitamin C and Vitamin D in a Cohort of Critically Ill COVID-19 Patients of a North American Community Hospital Intensive Care Unit in May 2020: A Pilot Study. Med Drug Discov. 2020. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7499070/

4. Carr A S and Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017; 9 (11). https://www.mdpi.com/2072-6643/9/11/1211/htm

5. Martin Kohlmeier. Avoidance of vitamin D deficiency to slow the COVID-19 pandemic. BMJ Nutrition, Prevention & Health. 2020. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7295862/

6. Douglas RM, Hemila H, D’Souza R, Chalker EB, Treacy B. Vitamin C for preventing and treating the common cold. Cochrane Database Syst Rev. 2004 Oct. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15495002/

7. Jacob RA, Sotoudeh G. Vitamin C function and status in chronic disease. Nutr Clin Care. 2002 Mar-Apr. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12134712/

8. Bergsten P, Amitai G, Kehrl J, Dhariwal KR, Klein HG, Levine M. Millimolar concentrations of ascorbic acid in purified human mononuclear leukocytes. Depletion and reaccumulation. J Biol Chem (1990).

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2303417/

9. Evans RM, Currie L, Campbell A. The distribution of ascorbic acid between various cellular components of blood, in normal individuals, and its relation to the plasma concentration. Br J Nutr (1982). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7082619/

10. Goldschmidt MC. Reduced bactericidal activity in neutrophils from scorbutic animals and the effect of ascorbic acid on these target bacteria in vivo and in vitro. Am J Clin Nutr (1991).

https://academic.oup.com/ajcn/article/54/6/1214S/4715..

11. Goldschmidt MC, Masin WJ, Brown LR, Wyde PR. The effect of ascorbic acid deficiency on leukocyte phagocytosis and killing of Actinomyces viscosus. Int J Vitam Nutr Res (1988).

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2461911/

12. Huijskens MJAJ, Walczak M, Koller N, Briedé JJ, Senden-Gijsbers BLMG, Schnijderberg MC, et al. Technical Advance: Ascorbic acid induces development of double-positive T cells from human hematopoietic stem cells in the absence of stromal cells. J Leukoc Biol (2014).

https://jlb.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1189/..

13. Ruben Manuel Luciano Colunga Biancatelli, Max Berrill & Paul E. Marik (2020) The antiviral properties of vitamin C, Expert Review of Anti-infective Therapy, 18:2 https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14787210..

14. Рекомендации для врачей по COVID-19. https://minzdrav.gov.ru/ministry/med_covid19

15. Stasi C, Fallani S, Voller F, Silvestri C. Treatment for COVID-19: An overview. Eur J Pharmacol. 2020. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7548059/

16. Gerster H. No contribution of ascorbic acid to renal calcium oxalate stones. Ann Nutr Metab. 1997. https://www.karger.com/Article/Abstract/177954

Zdroj: OZ Biosféra

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

Čoho a koho sa Kiska bojí, keď tak narieka?

Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…

7 hodín ago

Ministerka Šimkovičová rozdala kultúrne ceny: Medzi laureátmi aj SĽUK či žilinský orchester

Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…

7 hodín ago

Uhrík na adresu Ukrajincov: Utečenci alebo špekulanti?

Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…

7 hodín ago

Pellegrini podpísal novelu: Zamestnávatelia BUDÚ POVINNE prispievať na šport detí

Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…

7 hodín ago

VIDEO: Putin sa prihovoril Rusom (celý prejav, sk titulky)

Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…

8 hodín ago

Školenie Daga Daniša pre slovenských progresívcov

"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…

8 hodín ago