slovanský svet

„Vitajte v odvážnom novom svete, Vaša cenovka za plyn bude čoskoro 2000 eur,“ upozorňuje Európanov ruský exprezident Medvedev

Veľkí exportéri zemného plynu v utorok na samite varovali, že nemôžu zaručiť ceny ani dodávky, keďže kríza na Ukrajine tlačí ceny tejto suroviny v Európe na rekordné maximá.

Niekdajší ruský prezident Dmitrij Medvedev skritizoval rozhodnutie Nemecka, ktoré v utorok stoplo certifikáciu plynovodu Nord Stream 2 v nadväznosti na pondelňajšie uznanie separatistických východoukrajinských regiónov Moskvou a následné vyslanie ruských vojakov na tieto územia.

Ruský prezident Vladimir Putin podotkol, že Rusko napriek vážnej kríze vo vzťahoch so Západom a sankciám nechce zastaviť dodávky zemného plynu do zahraničia. Neuviedol však, za akú cenu. Odvetu Ruska v podobe zvýšenia cien však naznačil spomenutý Medvedev, ktorý bol šéfom Kremľa v rokoch 2008 – 2012.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

„Vitajte v odvážnom novom svete, kde Európania čoskoro zaplatia 2000 eur za tisíc metrov kubických zemného plynu,“ povedal Medvedev, ktorý je v súčasnosti podpredsedom štátnej bezpečnostnej rady.

Ceny plynu sú „v Božích rukách“, varujú producenti pre krízu na Ukrajine

Veľkí exportéri zemného plynu v utorok na samite varovali, že nemôžu zaručiť ceny ani dodávky, keďže kríza na Ukrajine tlačí ceny tejto suroviny v Európe na rekordné maximá.

Katar, ktorý je hostiteľom rokovaní, uviedol, že producenti plynu pracujú na zabezpečení „dôveryhodných a spoľahlivých“ dodávok, keďže obavy Európskej únie (EÚ) o dodávky z Ruska zasiahlo aj rozhodnutie Nemecka zastaviť projekt plynovodu Nord Stream 2.

Katarský minister energetiky povedal, že jeho krajina pomôže Európe, ako sa len dá, no bezprecedentné ceny, ktoré platia európski spotrebitelia, sú „v Božích rukách“.

Lídri a ministri z 11-členného Fóra krajín vyvážajúcich plyn sa stretli po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin formálne uznal dva ukrajinské odštiepenecké regióny za nezávislé a vyslal tam vojakov. Nemecko reagovalo zmrazením procesu udeľovania licencie novému plynovodu z Ruska.

Keďže Rusko je kľúčovým členom fóra exportérov, ukrajinská kríza sa na rozhovoroch nespomínala, ani v konečnom vyhlásení. Ruský minister energetiky Nikolaj Šulginov sa nezmienil o napätí, ale na fóre povedal, že „ruské spoločnosti budú plne dodržiavať existujúce kontrakty“ na dodávky plynu.

Spojené štáty požiadali Katar, aby pomohol Európe v prípade prerušenia ruských dodávok, ale minister energetiky Saad Serida al-Kabi povedal, že jeho krajina nedokáže zachrániť Európu sama. Rusko sa podieľa zhruba 40 % na dodávkach plynu do Európy a Katar len asi 5 %. Pre arabskú krajinu je tak „prakticky nemožné“ nahradiť prípadný výpadok ruských dodávok.

Okrem toho je aj Katar viazaný dlhodobými zmluvami na dodávky plynu mnohým ázijským štátom vrátane Japonska, Južnej Kórey a Číny.

„Sme pripravení dodať viac a pracujeme na tom,“ povedal minister o požiadavkách EÚ s tým, že 10 – 15 % zásielok v rámci dlhodobých zmlúv Kataru by mohlo byť potenciálne presmerovaných. Trval však na tom, že rekordné ceny v Európe majú korene v nedostatku investícií pred ukrajinskou krízou.

Katar a ďalšie producentské krajiny chcú dlhodobé zmluvy až na 25 rokov, aby „podporili“ obrovské investície do ťažby, spracovania a prepravy plynu.

„Všetko, čo sa dnes deje v oblasti cenotvorby, je v podstate spôsobené nedostatkom investícií a bude chvíľu trvať, kým sa to dobehne,“ skonštatoval minister.

Na otázku, či európski spotrebitelia budú musieť pre krízu na Ukrajine platiť viac, odpovedal: „Predpovedať, ako budú (a či budú) ceny stúpať alebo klesať, je v rukách Božích, nie v mojich, nemôžem sa vyjadrovať k budúcnosti.“

Vyhlásenie samitu nekomentovalo zvyšovanie dodávok a zdôraznilo potrebu dlhodobých zmlúv a investícií. Katarský emir, šejk Tamím bin Hamad ál Thání, však uviedol, že krajiny fóra „tvrdo pracujú na zabezpečení dôveryhodných a spoľahlivých dodávok zemného plynu na svetové trhy a na udržaní stability týchto trhov“.

Ešte pred prudkým nárastom cien energií v minulom roku krajiny produkujúce plyn povedali, že potrebujú dlhodobé zmluvy, aby mohli zaručiť dodávky spotrebiteľom. EÚ donedávna odolávala 10-, 15– a 20-ročným zmluvám typickým v tomto odvetví. Katar a ďalší producenti však tvrdia, že na pokrytie masívnych investícií potrebných na zvýšenie produkcie sú potrebné dlhodobé dohody.

Na samite sa zúčastnili aj prezidenti a premiéri z Alžírska, Iránu, Mozambiku, Rovníkovej Guiney a Trinidadu a Tobaga. Irán zase uviedol, že chce zvýšiť produkciu a export, ale brzdia ho americké sankcie. Veľmoci však už rokujú s Teheránom o obnovení dohody o jeho kontroverznom jadrovom programe, ktorá by mohla viesť k uvoľneniu sankcií.

Zdroj: pravda.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

8 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

10 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

10 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

10 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

10 hodín ago