zaujímavosti

Vírus digitálnej demencie

Dnes je celý svet posadnutý smartfónmi, tabletmi atď…digitálna technológia. Spolu s nimi sa do sveta dostáva vírus digitálnej demencie. A to nie je vtip, to je diagnóza. V roku 2007 si odborníci všimli, že každým rokom stále viac detí – predstaviteľov digitálnej generácie – trpí poruchami pozornosti, stratou pamäti, nízkou úrovňou sebakontroly, kognitívnymi poruchami, a depresiami.

Výskum ukazuje, že mozgy digitálnej generácie vykazujú zmeny podobné tým, ktoré sa pozorujú po traumatickom poranení mozgu alebo v počiatočných štádiách demencie, ktorá sa zvyčajne rozvíja v starobe. 

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Mozog treba rozvíjať a kŕmiť. Všetky naše myšlienky, činy, riešenia zložitých problémov a hlboké myšlienky zanechajú stopu v našom mozgu „Nič nemôže nahradiť to, čo deti získajú slobodným a nezávislým myslením, keď skúmajú fyzický svet a stretávajú sa s niečím novým,“ hovorí britská profesorka psychológie Tanya Biron.

Budete šokovaní, ale od roku 1970 sa okruh aktivít detí (priestor okolo domu, v ktorom deti môžu voľne objavovať svet okolo seba) zmenšil o 90 %! Svet sa scvrkol na obrazovku smartfónu. Deti zabudli, a čo je ešte horšie, jednoducho nevedia, aké to je behať v daždi, liezť po stromoch alebo sa len tak medzi sebou rozprávať. Trávia hodiny pozeraním do svojho smartfónu. Potrebujú však rozvíjať svaly, uvedomovať si riziká, ktoré pre nich svet pripravuje, a jednoducho komunikovať so svojimi priateľmi. „Je úžasné, ako rýchlo sa objavil úplne nový typ prostredia, kde chuť, čuch a dotyk nie sú stimulované, kde väčšinu času trávime sedením pred obrazovkami namiesto toho, aby sme boli vonku alebo trávili čas rozhovormi tvárou v tvár.”

Mozog sa tvorí vtedy, keď sú vonkajšie podnety a čím viac ich je, tým lepšie pre mozog. Preto je veľmi dôležité, aby deti objavovali svet fyzicky, ale nie virtuálne. Rastúci mozog to potrebuje, rovnako ako pred tisíc rokmi.

Dieťa potrebuje aj zdravý a úplný spánok. Ale moderné deti nie sú schopné dostať sa z internetu a odtrhnúť sa od počítačových hier. To výrazne skracuje trvanie ich spánku a vedie k poruchám. Aký rozvoj môže nastať, keď si unavený, bolí ťa hlava a školské úlohy sa ti jednoducho nezmestia do hlavy?!

Možno sa pýtate, ako môže digitálna technológia zmeniť mozog dieťaťa? Po prvé, množstvo vonkajších podnetov je obmedzené kvôli monotónnosti trávenia času na internete. Dieťa nedostáva skúsenosti, ktoré potrebuje na rozvoj dostatočne dôležitých oblastí mozgu, ktoré sú zodpovedné za empatiu, sebaovládanie, rozhodovanie… A čo nefunguje, odumiera. Koniec koncov, človek, ktorý prestane chodiť, bude mať atrofické nohy? Deti nie sú zvyknuté zapamätať si informácie, ľahšie ich nájdu vo vyhľadávačoch. Toľko k problémom s pamäťou. Vôbec ju necvičia.

Chris Anderson, šéfredaktor amerického časopisu „Wired“, jeden zo zakladateľov 3D Robotics, tiež obmedzuje používanie miniaplikácií svojimi deťmi. Andersonovo pravidlo – v spálni nie sú žiadne obrazovky ani pomôcky! „Ako nikto iný, vidím nebezpečenstvo v nadmernom zapojení do internetu. Ja sám som čelil tomuto problému a nechcem, aby moje deti mali rovnaké problémy.“

/ Slovanské Noviny /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Vojna je obchod

Čím viac vojen, tým väčší zisk. “Váš konflikt je náš zisk, keď sa raz narodíte,…

15 hodín ago

Partnerstvo v neistých časoch: Slovensko a Nemecko na geopolitickej mape

Moderná globálna politická scéna je symbiózou viacerých geograficky veľkých regiónov, z ktorých každý má svoj…

15 hodín ago

Vojna v Iraku

Autorkou článku je Felicity Arbuthnot, považovaná za „žurnalistku veterána a vojnovú korešpondentku“. My tu v…

15 hodín ago

Kyjevský režim sa pripravuje znížiť vekovú hranicu pre mobilizáciu na 18 rokov

Návrh ukrajinského “zákona o znížení branného [mobilizačného] veku z 25 na 18 rokov už leží…

16 hodín ago

Mraky na březích Dněstru: bude Moldavsko riskovat útok na Podněstří?

Prozápadní režim Sanduové plánuje další dobrodružství. Moldavská prezidentka Maia Sanduová požadovala, aby její bezpečnostní složky…

16 hodín ago

Ficovu cestu do Moskvy považujú analytici za obrovský obojstranný úspech, obe strany však čakajú ďalšie intenzívne rokovania

Primárnym cieľom návštevy slovenského premiéra v Moskve boli rokovania o dodávkach ruského plynu na Slovensko,…

16 hodín ago