V Bruseli chcú Maďarsko udusiť! Maďarský premiér Viktor Orbán prehovoril v obsiahlom rozhovore na internetovej televízii XTV priamo v Budapešti, ktorý viedla česká redaktorka Alexandra Mynářová. Zdôrazňoval tu dôležitosť dosiahnutia prímeria na Ukrajine a vyhlásil, že Rusko nenapadne NATO ani akýkoľvek jeho členský štát.
Vyjadril tiež postoj Maďarska vo vzťahu k rusko-ukrajinskej vojne aj smerom k Európskej únii, ktorá jeho krajinu vydiera, a preto hľadá spojencov, aby ju zmenil.
Viktor Orbán na úvod odpovedal, kedy sa naposledy bál o svoj život či svojich blízkych: „Ja na to nemyslím. Keď postrelili Roberta Fica, tak vtedy som na to myslel. Od tej chvíle sa veľmi modlíme za uzdravenie môjho priateľa, ale napadla ma vtedy myšlienka, či to bol osamelý atentátnik, alebo či je v pozadí tohto činu nejaká organizovanosť. Keby išlo o organizovanosť, tak všetci, ktorí sme teraz na strane mieru a argumentujeme v záujme mieru, sme vo väčšom ohrození,“ uviedol maďarský predseda vlády s tým, že v Maďarsku sa žije dobre, pretože je to slobodná krajina. „Nám je cudzie, aby sme prežívali každodenný strach, že môže dôjsť k atentátu. Budapešť je bezpečné mesto,“ podotkol v rozhovore pre českú XTV .
Od atentátu na Fica však sleduje reakcie, ktoré ho znepokojujú nemenej ako samotný atentát. „V on-line priestore prúdi nenávisť bez akýchkoľvek právnych mantinelov, ktoré by sa dali uplatniť. Tu musíme niečo urobiť, pretože potom sa takéto prípady môžu opakovať,“ uviedol Viktor Orbán.
So svojim slovenským náprotivkom Robertom Ficom sa Orbán zhoduje v otázke odmietania dodávok zbraní na Ukrajinu a začatí mierových rokovaní. Naopak poznamenal, že české a maďarské stanovisko sú si vzájomne veľmi vzdialené. „A môžem povedať českým divákom, že podľa maďarského vnímania nie je táto vojna naša vojna. Pani Jourová vždy hovorí, že je to naša vojna, ale Maďari si to nemyslia. Maďari si myslia, že je to vojna medzi dvoma slovanskými národmi, dokonca vojna bratov, ktorú by Európania nemali interpretovať za svoju vlastnú vojnu. Nie je našou úlohou, aby sme sa do toho zapájali, zamotali, ale aby sme túto vojnu izolovali. To sme mali robiť od začiatku, rovnako ako v prípade krymského konfliktu,“ zdôraznil Orbán.
„Prvá vec, čo by Európa mala urobiť, je, aby konflikt neeskaloval ďalej. Som presvedčený, že aj Rusi budú mať problém poraziť ukrajinskú armádu. Predstava, že Rusi zaútočia na NATO, na akýkoľvek členský štát NATO, nie je racionálny predpoklad. Severoatlantická aliancia je tisíckrát silnejšia ako Ukrajina. Nikto sa neodváži zaútočiť na NATO. Nemali by sme na to hľadieť z aspektu ohrozenia, ale pozerať sa na to, aké sú straty – straty na ľudských životoch a ekonomické problémy kvôli nákladom na vojnu,“ poznamenal Orbán.
Zdôraznil tiež, že je dôležité dosiahnuť na Ukrajine prímerie. „Je dôležité pristúpiť k rokovaniam o mieri. Prvým krokom by malo byť prímerie. Nikto nemá kompletný mierový plán, ale keď bude prímerie, tak budeme mať čas a my politici môžeme od generálov prevziať riadenie udalostí, spustíme mierové rokovania a znemožníme, aby vojna pokračovala,“ uviedol Viktor Orbán maďarské stanovisko pre XTV.
Kľúčová otázka podľa Viktora Orbána je, kto by mal vyjednávať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom: „Rozhodovanie rokovaní nebude medzi Ukrajinou a Ruskom, ale medzi Spojenými štátmi a Ruskom. Pretože keď Spojené štáty a po nich Európska únia nebude poskytovať Ukrajine zbrane a peniaze, tak na ukrajinskej strane boje končí. Vojnu vedie Západ cez Ukrajinu. Americko-ruské rokovanie neukončí iba vojnu, ale vytvorí v Európe bezpečnostný systém, rovnako ako po druhej svetovej vojne a zmeny politického systému,“ myslí si maďarský ministerský predseda.
Ak americké prezidentské voľby vyhrá Joe Biden, mali by sme sa naopak modliť: „Potom by nastali problémy. Spojené štáty sú tak zamotané do tejto vojny, že ten, kto Spojené štáty do tejto vojny zaviedol, ten ich z nej nedostane,“ povedal maďarský premiér, že Biden má zviazané ruky a ťažko sa vymaní z obchodných skupín a kruhov, v záujme ktorých je pokračovanie vojny.
Ako blízko sme podľa Viktora Orbána tretej svetovej vojne?
„Krok po kroku sa približujeme veľkému konfliktu. Je strašidelné, čo hovorí generálny tajomník NATO. Keď počujem o ukrajinskej misii NATO, je to strašidelný výraz. V Európe je teraz taká nálada, že ani nevieme, aké sú niektoré vety hrozivé. Mali by sme celý tento proces zastaviť. Hlasy za mier by v Európe mali byť silnejšie, než hlasy za vojnu,“ uviedol maďarský predseda vlády v internetovej televízii XTV.
„Európsku úniu, ktorá vznikla v záujme blahobytu a mieru, by sme chceli pretvoriť na zväz, ktorý je na strane vojny a ekonomicky upadá. Chceli by sme výrazné personálne i politické zmeny a vymeniť vojnu za mier,“ uviedol na otázku, či dúfa, že Európsky parlament teraz obsadia poslanci bojujúci dojednania prímeria na Ukrajine. „Dúfam, že po voľbách nás takých bude väčšina. Ale len to nepostačí, potrebujeme aj zmenu v Amerike, potom bude Západ na strame mieru,“ povedal.
Opísal, že Európska únia na Maďarsko útočí v mnohých oblastiach: „Maďarsko chcú v Bruseli udusiť z finančného hľadiska, chcú nás prinútiť k veciam, ktoré vôbec nechceme. A neplatí to len v prípade vojny, je to aj v iných záležitostiach. Maďarsko je jedinou krajinou, ktorá sa bola schopná ochrániť pred migrantmi. Nikoho sem nepustíme. Európska únia na nás útočí, pretože podľa nej by sme sem mali migrantov vpustiť. Maďarsko každý deň platí šesť miliónov forintov za to, že nechce vpustiť do krajiny migrantov. Konflikt máme aj v otázke ochrany tradičného modelu rodiny,“ pripomenul Orbán.
„Zo strany Európskej únie je to vydieranie. Musím bojovať za každý maďarský forint, ktorý nám z Bruselu prináleží. Niektoré zdroje nám chcú uzavrieť. Pani Leyenová v tomto procese zohrala veľmi zlú úlohu. Je to primárne politické vydieranie, nemá to nič spoločné s právnym štátom,“ povedal k predsedníčke Európskej komisie.
Orbán sa zameral aj na problémy, ktoré jeho krajina zažíva v Európskej únii, aj vďaka českej političke. „Viete, my Maďari sme veľmi trpeli kvôli jednej českej dáme. Žiadna česká dáma nám zatiaľ tak neublížila ako pani Jourová, ktorá nás urážala a hovorí s takým pohŕdaním o Maďaroch. Zneužíva svoju právomoc na úkor Maďarov. Veď pani Jourová, ktorá nás vydiera a hrozí nám, je v skutočnosti našou zamestnankyňou, od členských štátov dostáva výplatu. Jej úloha je členským štátom slúžiť a nemyslieť si o sebe, že môže riadiť iné štáty, je to neakceptovateľné,“ povedal na adresu Věry Jourovej (ÁNO), ktorá na konci októbra po viac ako desiatich rokoch skončí ako eurokomisárka (Věra Jourová je česká politička, eurokomisárka. Od 1. decembra 2019 súčasná podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka pre hodnoty a transparentnosť. V rokoch 2014 až 2019 zastávala post komisárky pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a otázky rovností pohlaví, pozn. red.)
„My považujeme Čechov za bratov. Zdieľame spoločný osud v strednej Európe. Vždy sme si mysleli, že by sme jeden druhému nemali ubližovať, ale naopak pomáhať. To, čo sa v uplynulých rokoch udialo za pomoci participácie pani Jourovej, tak to bolo veľmi nepekné. Dúfame, že zmizne rovnako ako predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá nebola schopná dodržať ani jeden svoj sľub,“ doplnil.
Ponúkla sa otázka, prečo je Maďarsko stále členom Európskej únie a či by nebolo lepšie z nej vystúpiť?
„My sme to vypočítavali a nebolo by to dobré… Vývoz do Európskej únie je u nás asi 75 percent. Nepovažujeme úniu za cieľ, cieľ je bezpečný a blahobytný život maďarského národa, na to je Európska únia dobrým prostriedkom. Európska únia je politickou inštitúciou, máme tu len racionálne hľadiská, nie citové. Únia je pre nás dobrá, ak slúži aj našim záujmom. Nechceme vystúpiť, ale zmeniť Európsku úniu, hľadáme preto ďalších partnerov, aby sme túto zmenu dosiahli. Súčasná Európska únia nás vydiera a chce nám vnútiť veci, ktoré nechceme, nevážia si národnú nezávislosť,“ uviedol Viktor Orbán, že je potrebné vrátiť sa k pôvodnému zámeru otcov zakladateľov.
Súhlasí so slovami prezidenta Miloša Zemana, že Európska únia mala heslo jednota v rôznosti, zatiaľ čo dnes uniformná až takmer totalitná. „Pán prezident Zeman to popísal lepšie ako ja,“ pousmial sa Viktor Orbán. „Voči prezidentovi Zemanovi som zaujatý, boli sme kolegovia. Vždy som sa modlil, keby takí ľavičiari ako on boli aj v Maďarsku. Jednoducho ale nemáme takú dobrú ľavicu. Jeho formulácia je presná, pretože rôznosť je podstatou Európskej únie, keď to niekto nerešpektuje, tak zneužíva svoju moc,“ súhlasil maďarský premiér Viktor Orbán.
Kritizoval aj novo schválený európsky migračný pakt a pripomenul, ako proti podobným paktom bojoval ešte s vtedajším premiérom Andrejom Babišom. „Dlhé noci som bojoval s premiérom Andrejom Babišom, aby sme prekazili pokusy o migračné pakty, tak aby sme ochránili svoje krajiny a neboli tu povinné migračné kvóty. V tomto smere má Babiš nehynúce zásluhy. On bojoval najsilnejšie, najodhodlanejšie. Ale uplynula nejaká doba a teraz Maďarsko zostáva pri svojom skoršom stanovisku, kým budem premiérom, nebudeme budovať tábory migrantov a nebude tu ani jediný migrant. Myslím, že v budúcnosti sa ale Česi a Maďari opäť stretnú v boji proti migrácii,“ verí Viktor Orbán.
„České a maďarské záujmy neboli nikdy totožné, ale tiež som nikdy neurážal pána Babiša, pána Zemana ani český národ, terajšie české vedenie uráža Maďarsko, Maďarov a mňa osobne. Mali by sme sa opäť vrátiť na cestu vzájomného rešpektu,“ uviedol maďarský premiér Viktor Orbán, ako sa opäť vydať na cestu vzájomnej spolupráce. Nestane sa to však zrejme za vlády premiéra Fialy: „On je voči nám veľmi drsný, uráža nás, ale aj český prezident a predsedníčka Parlamentu. My myslíme na budúcnosť, a preto sa radšej tvárime, že to nepočujeme. Nechceme nejako definitívne prekaziť česko-maďarské vzťahy,“ doplnil.
/ hlavnydennik.sk /
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…