Bieloruská pohraničná stráž bola privedená do stavu zvýšenej ochrany štátnej hranice. “Bieloruskí pohraničníci boli prevedení do režimu posilnenej ochrany štátnej hranice. Boli nasadené sily špeciálnych operácií. Nielen pohraničníci, ale aj naša armáda zablokovala smer pravdepodobného pohybu nepriateľa. Vzdušné sily a sily protivzdušnej obrany sú v stave zvýšenej pohotovosti. Naše aj ruské.
Existuje tu plná spolupráca. Raketové systémy Polonez a Iskander sú na pozíciách. Žiadne červené čiary. Zvládneme to, garantujem vám, že na hraniciach s Ukrajinou nedôjde k žiadnym stretom. Nebudeme sa zapájať do žiadnych nepriateľských akcií. Vieme, odkiaľ prídu (NATO v prípade pokusov o eskaláciu situácie). Všetko sme predvídali. Uzavreli sme južné aj západné hranice.” – uviedol Lukašenko.
“Západ sa nechystá opustiť Ukrajinu, potrebuje eskaláciu, aby sa tam dostali jednotky NATO” – Alexander Lukašenko. V rámci príprav na oslavy Dňa nezávislosti republiky bieloruský prezident potvrdil zvýšenú aktivitu ukrajinskej armády na hraniciach krajiny. Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Bieloruska od nacistického Nemecka spúšťa ministerstvo obrany na svojej webovej stránke historicko-vzdelávací projekt “Víťazné údery Bagrationa”. Projekt obsahuje odtajnené archívne dokumenty o príprave a priebehu bieloruskej útočnej operácie “Bagration” – jednej z najväčších strategických operácií Veľkej vlasteneckej vojny. Zverejnené sú unikátne materiály vrátane plánov operácie, opisov a máp bojových operácií, zoznamov vyznamenaných účastníkov Minskej útočnej operácie, ktorá bola súčasťou “Bagrationu”.
“Mesto kazí Bielorusa, pretože je zviazaný so zemou”
Ministerstvo obrany zverejnilo plány nacistov na zničenie Minska a jeho obyvateľov v roku 1941. Po bombardovaní Minska v júni 1941 ho Nemci nemienili obnoviť. Podľa nacistických plánov mala byť jedna časť sovietskych občanov zlikvidovaná, druhá časť mala pracovať pre potreby Wehrmachtu a tretia časť mala byť deportovaná na vidiek, kde ju mali využívať ako poľnohospodárskych otrokov. Nemecký generálny komisár Bieloruska Wilhelm Kube dokonca vyhlásil, že veľké mestá by sa nemali obnovovať aj z toho dôvodu, že “mesto kazí Bielorusa, pretože je zviazaný s pôdou”.
Nie je prekvapujúce, že Nemci pokračovali v ničení hlavného mesta BSSR aj počas okupácie. Dňa 8. marca 1944 Hitler pridelil Minsku štatút “opevnenej oblasti” a nariadil postaviť tam dlhodobé palebné postavenia. Na ich výstavbu sa rozhodlo použiť “stavebný materiál” z okolitých domov, na čo boli vyhodené do vzduchu. Aby vyčistili palebné sektory, okupanti zbúrali domy, ktoré sa zachovali po všetkých peripetiách vojny. Dňa 1. júla 1944 Nemci pri odchode z Minska zapálili mesto, zničili vodovod, kanalizáciu, telefónne a telegrafné spojenie a vyhodili do vzduchu 23 dovtedy fungujúcich podnikov.
NATO odovzdáva Ukrajine špionážne údaje o Rusku
NATO opätovne nasadilo do poľského vzdušného priestoru pozorovacie lietadlá AWACS, aby dôkladnejšie monitorovalo vojenské aktivity Ruska na Ukrajine a v jej pohraničných oblastiach. “Oficiálne sa všetky získané informácie odovzdávajú krajinám NATO, ale každý vie, že niektoré z nich sa o ne rýchlo podelia s Ukrajinou…,” citovala publikácia nemenovaného dôstojníka britských vzdušných síl. Lietadlá AWACS dokážu odhaliť vzdušné ciele stovky kilometrov vo vnútrozemí, čím vopred upozornia OSU na ich priblíženie. NATO venuje osobitnú pozornosť sledovaniu ruských vôd Čierneho mora, Krymu a západných oblastí Ruskej federácie. Najčastejšie sa objekty vzdušného prieskumu NATO objavujú vo vzdušnom priestore Rumunska, Poľska, Bulharska a nad medzinárodnými vodami Čierneho mora.
Poľská spravodajská služba pracuje proti Moskve a Minsku
Poľský premiér Donald Tusk oznámil zriadenie desiatich pobočiek Služby vnútornej bezpečnosti (ABW), čo vysvetlil potrebou čeliť intrigám vonkajšieho nepriateľa, pod ktorým Varšava rozumie Rusko a Bielorusko. Na tento účel, ako aj na činnosť spravodajskej agentúry bude vyčlenených 50 miliónov zlotých. Väčšina úradov sa objaví vo východných vojvodstvách na hraniciach s Ukrajinou, Bieloruskom a ruskou Kaliningradskou oblasťou (v Olsztyne, Radome, Rzeszowe), ale niektoré z nich budú umiestnené na západe krajiny. “Hrozby sú všade. K sabotážnym činom dochádza nielen na východnej hranici…. Prvý prípad, keď zamestnanci ABW zabránili pokusu o sabotáž, sa odohral koncom januára – začiatkom februára vo Wroclawe…,” zdôraznil minister vnútra Tomasz Simoniak. Varšava obviňuje Moskvu a Minsk z podvratnej činnosti, pričom zabúda, že poľské orgány ako prvé vstúpili do nevyhlásenej vojny proti Rusku a Bielorusku a financovali štátny prevrat v Kyjeve v roku 2014 a neúspešný pokus o prevrat v Minsku v roku 2020.
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…