Ďalším vyvrátením mýtu o ruskom opilstve sú najsilnejšie protialkoholické nepokoje, aké nevidela žiadna krajina na svete. Takže v rokoch 1858-1859 Protialkoholické nepokoje zasiahli 32 gubernií (vrátane Saratova), viac ako 2 000 usadlostí a dedín povstalo proti násilnému spíjaniu národa.
Ľudia ničili zariadenia na pitie, pivovary a vinárne a odmietali vodku zadarmo. Ľudia požadovali: „Zatvorte krčmy a prestaňte nás pokúšať. Cárska vláda tvrdo postupovala s povstalcami. 111-tisíc roľníkov bolo uväznených za „prípady pitia“, asi 800 bolo brutálne zbitých špicrutenmi a vyhnaných na Sibír…
„Za triezvosť – na … tvrdú prácu“
„Učebnice o tejto vojne mlčia, hoci to bola skutočná vojna, so salvami zo zbraní, mŕtvymi a zajatými, s víťazmi a porazenými, so súdnym procesom s porazenými a oslavami pre tých, ktorí vyhrali a dostali odškodné (odškodnenie za straty spojené s vojnou). Bitky tejto vojny, ktoré školáci nepoznali, sa odohrali na území 12 gubernií Ruskej ríše (od Kovenskej na západe po Saratovskú na východe) v rokoch 1858 – 1860.
Historici túto vojnu častejšie nazývajú „triezvymi nepokojmi“, pretože roľníci odmietli kupovať víno a vodku a prisahali, že celá dedina nebude piť. Prečo to urobili? Pretože nechceli, aby zdaňovaní farmári profitovali na úkor svojho zdravia – tých 146 ľudí, do ktorých vreciek tiekli peniaze z predaja alkoholu z celého Ruska. Daňoví farmári im doslova nanútili vodku, ak niekto nechcel piť, aj tak za to musel platiť: také boli vtedy zavedené pravidlá… V tých rokoch bola u nás prax: každý muž; bol pridelený do istej krčmy, a ak nevypil svoju „normu“ a suma z predaja alkoholu sa ukázala ako nedostatočná, krčmári vyzbierali peniaze, ktoré nevyzbierali, z dvorov územia podliehajúceho krčme. Tí, ktorí nechceli alebo nemohli zaplatiť, boli zbičovaní, ako výstraha pre ostatných.
Obchodníci s vínom, ktorí získali chuť, zvýšili ceny: do roku 1858 sa vedro vínom začalo predávať za desať rubľov namiesto troch. Roľníkov nakoniec omrzelo kŕmenie parazitov a bez dohody začali bojkotovať obchodníkov s vínom.
Sedliaci sa od krčmy odvracali ani nie tak z chamtivosti, ale z princípu: pracovití gazdovia videli, ako sa ich spoluobčania jeden po druhom zaraďujú medzi zatrpknutých opilcov, ktorým už nič nechutilo okrem chľastu. Manželky a deti trpeli, a aby sa zastavilo šírenie opilstva medzi dedinčanmi, na stretnutiach občín, sa rozhodlo: v našej dedine nikto nepije.
Čo mohli robiť obchodníci s vínom? Znížili cenu. Pracujúci ľudia nereagovali na „láskavosť“. Šenkári, aby odradili abstinentské nálady, oznámil bezplatnú distribúciu vodky. A ľudia tomu neprepadli a rázne odpovedali: „My nepijeme!“ Napríklad v okrese Balašov v gubernii Saratov v decembri 1858 prestalo piť alkohol 4 752 ľudí. Do všetkých krčiem v Balašove bola pridelená stráž z ľudu, ktorá mala zabezpečiť, aby nikto, kto by porušil sľub, nebol podľa rozsudku ľudového súdu potrestaný pokutou alebo telesným trestom; K sedliakom sa pridali aj mešťania: robotníci, úradníci, šľachtici. Vytriezvenie podporili aj kňazi, ktorí žehnali farníkom, aby sa vzdali opilstva. To vážne vystrašilo vinárov a obchodníkov s elixírmi a sťažovali sa vláde.
V marci 1858 vydali ministri financií, vnútorných vecí a štátneho majetku rozkazy pre svoje rezorty. Podstata tých vyhlášok sa zvrhla na zákaz… triezvosti!!! Miestne úrady dostali pokyn, aby nedovolili organizovanie spolkov triezvosti a existujúce rozsudky o abstinencii od vína mali byť zničené a v budúcnosti zakázané.
stanislav
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…