Rozhovor o európskej brannej povinnosti, ale aj o obnovení povinnej základnej vojenskej služby v našej vlasti a tiež o eskalácii konfliktu na Ukrajine a malých šanciach urovnať ho v súčasnej situácii rokovaniami o mieri.
Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák v rozhovore pre podcast Diskusia na palete zverejneného 3. júla 2024 komentoval aktuálne spoločensko-(geo)politické dianie.
Robert Kaliňák v úvode rozhovoru s redakorom Pavlom Kapustom konštatoval, že hoci mal pred voľbami v záhlaví svojho profilu na sociálnej sieti napísané, že je “politický dôchodca”, napokon sa vrátil nielen do veľkej politiky, ale aj ku kormidlu štátu. Je to nielen preňho, ale aj pre jeho kolegov satisfakcia po rokoch “hádzania bahna” na stranu Smer. Zároveň chce naprávať chyby, ktoré spôsobila bývalá vládna garnitúra.
Moderátor Kaliňákovi pripomenul, že stojí po štvrtý raz na čele silového rezortu – trikrát bol ministrom vnútra a dnes vedie ministerstvo obrany. Kladne odpovedal na otázku, či bolo na tomto poste jeho hlavným zámerom obnoviť obranyschopnosť Slovenska, ktorú zničili exminister Jaroslav Naď a expremiér Eduard Heger odovzdaním všetkých zbraňových systémov na Ukrajinu. Konštatoval, že toto neurobila nijaká iná krajina NATO. Vyjadril sa tiež k úvahám o európskej brannej povinnosti a otázke prípadného obnovenia základnej vojenskej služby u nás. Nie je zástancom ani jednej z týchto možností. Zdôraznil, že povinná vojenská služba by dnes bola neúmerne finančne nákladnou záležitosťou, ktorú si SR nemôže dovoliť.
Potrebu doplniť živú vojenskú silu o tretiu brigádu, aby SR disponovala kapacitou jednej divízie, navrhuje ministerstvo obrany vyriešiť vytvorením teritoriálnej obrany na princípe tzv. národných gárd. Tie úspešne fungujú v mnohých štátoch na báze dobrovoľnosti a finančnej výhodnosti pre jej členov. Tieto jednotky zložené z mužov vo veku 18 – 55 rokov, by podľa ministra v prípade, že hlavné zložky ozbrojených síl budú nasadené v rámci obrany slovenského územia, mali na starosti najmä ochranu dôležitých objektov, respektíve pomoc pri živelných katastrofách či ochrane hraníc. Pracovný názov tejto vojenskej jednotky je Národná brigáda.
Venoval sa tiež téme blížiacich sa osláv 80. výročia SNP v Banskej Bystrici. Povedal, že vláda chce zabezpečiť ich dôstojný priebeh so všetkým, čo k nim patrí vrátane priameho televízneho prenosu STVR. Program bude celodenný a určený pre všetky vekové kategórie návštevníkov. Na rozdiel od osláv, ktoré organizovala bývalá vláda, budú mať ľudia neobmedzený prístup na všetky časti programu a minister očakáva masovú účasť. Pri téme vojny na Ukrajine poznamenal, že konflikt eskaluje a mier je zatiaľ v nedohľadne. Poukázal však na výsledky volieb vo Francúzsku, ktoré jasne ukázali, čo si tamojší občania myslia o extrémnej militantnosti prezidenta Emmanuela Macrona – ten sa netají zámerom posielať okrem zbraní posielať na Ukrajinu aj vojakov štátov NATO. Slovenská vláda je zásadne proti a podľa neho neexistuje sila, ktorá by k tomu slovenský vládny kabinet prinútila.
Interview pokračovalo témou očakávaného návratu predsedu vlády Roberta Fica po atentáte. Ako povedal, jeho rehabilitácia úspešne prebieha a jeho nástup do práce je otázkou niekoľkých dní. Poznamenal, že nemá k dispozícii predbežné výsledky vyšetrovania pokusu o premiérovu vraždu, pretože nová vláda sa po voľbách vydala inou cestou, ako jej predchodcovia. “Vidíte, že sa už nedejú nijaké úniky spisov do médií,” uviedol. Dodal však, že je nepochybné, že išlo o atak s politickým pozadím a že pri manipulácii s mailovými správami a statusmi na sociálnej sieti zasahovala tretia osoba. Upriamil pozornosť na to, že opozícia doteraz nebola schopná sa ospravedlniť za svoje kroky, ktoré viedli k stupňovaniu násilia a napokon k atentátu na premiéra. Takéto ospravedlnenie zjavne považuje za slabosť, ktorú nechce prezentovať pred svojimi voličmi, čo je podľa jeho názoru veľká chyba. Doplnil, že vládna koalícia je jednotná a spoločne postupuje ďalej vo svojich zámeroch a cieľoch. Na Slovensko prichádzajú strategické investície, pokračuje sa v budovaní dôležitej infraštruktúry, padlo rozhodnutie o výstavbe novej jadrovej i prečerpávacej elektrárne, pripravuje sa výstavba troch veľkých nemocníc a ďalšie projekty. Súčasná politická garnitúra bude dynamickým tempom budovať a stabilizovať štát, zároveň však bude tvrdšie ako v minulosti reagovať na opozičné útoky, upozornil vicepremiér a minister obrany.
Viac vo videu:
Zdroj: YouTube Diskusia na palete / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…