svet

VIDEO: „Viac ako 30 štátov sveta má záujem spolupracovať s BRICS,“ oznámil Putin s tým, že počet krajín ochotných vstúpiť do tohto hospodárskeho zoskupenia neustále rastie

V krajinách BRICS v súčasnosti žije približne 3,6 miliardy ľudí, čo predstavuje 45 % svetovej populácie. Vytvárajú 28 % svetového nominálneho hrubého domáceho produktu a viac ako tretinu svetového HDP v parite kúpnej sily. Desať členov tohto zoskupenia sa spoločne podieľa približne 40 % na celosvetovej produkcii ropy.

Členovia zoskupenia BRICS plánujú prehĺbiť svoje partnerstvo v rámci tejto organizácie, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že 34 krajín vyjadrilo pripravenosť zúčastniť sa na činnosti skupiny v tej či onej forme.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

BRICS založili v roku 2006 Brazília, Rusko, India a Čína, pričom Južná Afrika sa pridala v roku 2011. Skupina sa tento rok rozšírila, keď sa jej riadnymi členmi stali Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Rusko, ktoré v súčasnosti organizácii predsedá, bude 22. – 24. októbra hostiť ďalší samit BRICS v meste Kazaň.

„Nemohli sme ignorovať rastúci záujem o BRICS zo strany mnohých štátov. K dnešnému dňu viac ako tri desiatky krajín, presnejšie 34 štátov, deklarovalo svoje želanie pripojiť sa k činnosti našej skupiny,“ povedal Putin na stretnutí bezpečnostných predstaviteľov BRICS v Petrohrade.

Podľa ruského lídra sa členovia dohodli, že budú diskutovať o udelení štatútu partnera krajinám, ktoré sa chcú podieľať na práci skupiny, a že na nadchádzajúcom samite v Kazani prípadne schvália niektorých z uchádzačov.

„Plánujeme tiež zvážiť okruh možných kandidátov na získanie takéhoto štatútu,“ povedal Putin.

V krajinách BRICS v súčasnosti žije približne 3,6 miliardy ľudí, čo predstavuje 45 % svetovej populácie. Vytvárajú 28 % svetového nominálneho hrubého domáceho produktu a viac ako tretinu svetového HDP v parite kúpnej sily. Desať členov sa spoločne podieľa približne 40 % na celosvetovej produkcii ropy.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v júni tohto roku oznámil, že BRICS odhlasoval dočasné pozastavenie podávania nových žiadostí o členstvo a sústredil sa na integráciu krajín, ktoré vstúpili v roku 2024. Lavrov dodal, že bude vytvorená nová kategória „partnerských krajín“ ako „odrazový mostík“ k plnému členstvu

Alžírsko, Vietnam, Indonézia, Turecko, Pakistan, Malajzia, Nigéria, Thajsko, Venezuela, Kazachstan, Kuba, Palestína, Konžská demokratická republika, Gabon, Bangladéš, Bahrajn, Bielorusko, Kuvajt, Senegal a Bolívia patria medzi krajiny, ktoré sa chcú pripojiť k BRICS.

Asistent ruského prezidenta Jurij Ušakov minlý týždeň informoval, že Turecko oficiálne požiadalo o vstup do skupiny, a dodal, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prijal pozvanie Kremľa na nadchádzajúci samitv ruskej Kazani.

Malajzijský premiér Anwar Ibrahim začiatkom septembra uviedol, že jeho krajina sa taktiež zúčastní na stretnutí skupiny, pričom zdôraznil, že netrpezlivo čaká na rozhodnutie o svojej kandidatúre.

Azerbajdžan v auguste oznámil, že oficiálne požiadal o členstvo. A začiatkom tohto roka thajský minister zahraničných vecí uviedol, že jeho krajina dúfa, že sa stane členom BRICS po predložení oficiálnej žiadosti na ministerskom zasadnutí skupiny.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Dánsky korunný princ Frederik a korunná princezná Ingrid podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo, píše sa v novej knihe dánskeho novinára.

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…

9 hodín ago

Prvotný antigénový hriech alebo nepotešujúca správa pre očkovaných od onkológa a hematológa MUDr. Jána Lakotu

Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi  rokmi. Tento fenomén má potenciál…

15 hodín ago

Nemecký expert na potápanie neverí príbehu, že plynovody Nord Stream vyhodili do vzduchu Ukrajinci na výletnej jachte.

„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…

15 hodín ago

Scholz pripravil ďalšiu fintu na Putina, teraz to bude „Minsk-3“

Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…

16 hodín ago

Britský veľvyslanec má rezervy v histórii oslobodzovania Srbska

Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…

16 hodín ago