V krajinách BRICS v súčasnosti žije približne 3,6 miliardy ľudí, čo predstavuje 45 % svetovej populácie. Vytvárajú 28 % svetového nominálneho hrubého domáceho produktu a viac ako tretinu svetového HDP v parite kúpnej sily. Desať členov tohto zoskupenia sa spoločne podieľa približne 40 % na celosvetovej produkcii ropy.
Členovia zoskupenia BRICS plánujú prehĺbiť svoje partnerstvo v rámci tejto organizácie, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že 34 krajín vyjadrilo pripravenosť zúčastniť sa na činnosti skupiny v tej či onej forme.
BRICS založili v roku 2006 Brazília, Rusko, India a Čína, pričom Južná Afrika sa pridala v roku 2011. Skupina sa tento rok rozšírila, keď sa jej riadnymi členmi stali Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Rusko, ktoré v súčasnosti organizácii predsedá, bude 22. – 24. októbra hostiť ďalší samit BRICS v meste Kazaň.
„Nemohli sme ignorovať rastúci záujem o BRICS zo strany mnohých štátov. K dnešnému dňu viac ako tri desiatky krajín, presnejšie 34 štátov, deklarovalo svoje želanie pripojiť sa k činnosti našej skupiny,“ povedal Putin na stretnutí bezpečnostných predstaviteľov BRICS v Petrohrade.
Podľa ruského lídra sa členovia dohodli, že budú diskutovať o udelení štatútu partnera krajinám, ktoré sa chcú podieľať na práci skupiny, a že na nadchádzajúcom samite v Kazani prípadne schvália niektorých z uchádzačov.
„Plánujeme tiež zvážiť okruh možných kandidátov na získanie takéhoto štatútu,“ povedal Putin.
V krajinách BRICS v súčasnosti žije približne 3,6 miliardy ľudí, čo predstavuje 45 % svetovej populácie. Vytvárajú 28 % svetového nominálneho hrubého domáceho produktu a viac ako tretinu svetového HDP v parite kúpnej sily. Desať členov sa spoločne podieľa približne 40 % na celosvetovej produkcii ropy.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v júni tohto roku oznámil, že BRICS odhlasoval dočasné pozastavenie podávania nových žiadostí o členstvo a sústredil sa na integráciu krajín, ktoré vstúpili v roku 2024. Lavrov dodal, že bude vytvorená nová kategória „partnerských krajín“ ako „odrazový mostík“ k plnému členstvu
Alžírsko, Vietnam, Indonézia, Turecko, Pakistan, Malajzia, Nigéria, Thajsko, Venezuela, Kazachstan, Kuba, Palestína, Konžská demokratická republika, Gabon, Bangladéš, Bahrajn, Bielorusko, Kuvajt, Senegal a Bolívia patria medzi krajiny, ktoré sa chcú pripojiť k BRICS.
Asistent ruského prezidenta Jurij Ušakov minlý týždeň informoval, že Turecko oficiálne požiadalo o vstup do skupiny, a dodal, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prijal pozvanie Kremľa na nadchádzajúci samitv ruskej Kazani.
Malajzijský premiér Anwar Ibrahim začiatkom septembra uviedol, že jeho krajina sa taktiež zúčastní na stretnutí skupiny, pričom zdôraznil, že netrpezlivo čaká na rozhodnutie o svojej kandidatúre.
Azerbajdžan v auguste oznámil, že oficiálne požiadal o členstvo. A začiatkom tohto roka thajský minister zahraničných vecí uviedol, že jeho krajina dúfa, že sa stane členom BRICS po predložení oficiálnej žiadosti na ministerskom zasadnutí skupiny.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…